Abant Palace Oteli Türkiye’nin ortak değeridir

Turizm sektörünün gelecek ile ilgili endişeli bekleyişi devam ediyor. Bu çerçevede hükümetten gelen destek açıklamaları işletme sahiplerini bir nebze memnun etse de, genel olarak endişeler devam ediyor. Yaşanan sıkıntılı dönemin işletmeciler açısından nasıl değerlendirildiğini ve uzun yıllar çivi çakılmayan Abant Palace Otelinin yenilenme sürecinden sonraki durumunu Taksim Otelcilik Genel Müdürü Remzi ana hatlarıyla değerlendirdi.

2015 yılının turizm açısından kötü geçeceği ile ilgili düşünceler var. Sizin bu konudaki düşüncenizi alabilir miyiz?

Bizim Antalya’daki tesisimizde Rusya bir numaraydı. Bu tesisimizde ağırladığımız misafirlerimiz içerisinde geçen yıl Rus turistlerin oranı %40 mertebelerine ulaştı. Bu nedenle Rusya’daki gelişmeler turizm ile ilgili paydaşlarda bir stres yarattı. Bir ülke ile yaşanacak sıkıntılar anında turist akışını engellediği için bu konuda genel bir planlamanın yapılması önemli. Tabii bu noktada bizim ve diğer işletmeler için de orta ve uzun vadede farklı planlar yapmamızın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yumurtayı tek sepete koymamak işletmelerin faydasına bir durumdur. Mutlaka alternatif piyasalara yönelik pazarlama faaliyetlerimizi geliştirmemiz gerekmektedir.

Hükümet tarafından alınan önlemler, sizin için yeterli mi?

Uçakların yakıt paralarını karşılamak gibi önlemler yeteri ölçüde fayda sağlar mı, tam emin değilim. Bu tur operatörlerine yönelik bir uygulama. Tur operatörlerinin bunu nihai tüketiciye nasıl yansıtacağı çok önemli. Bence nihai kullanıcının faydalanabileceği çözümler sunmak daha önemlidir. Cazibemizi bu yolla artırabiliriz. Ancak bu da bir adım.

Daha önceki görüşmemizde Abant’taki tesislere yaptığınız yenileme çalışmalarının sonuna geldiğinizi ve tesisin geleceğe hazır olduğunu ifade etmiştiniz.  Yenileme sonrası gösterilen ilgiden memnun musunuz?

Aldığımız geri dönüşler bizi memnun ediyor. Abant’ı komple sıfırladık. Tesisimiz daha çok hafta sonları tercih edilen bir tesisti, hala müşterilerimizin tercihi bu yönde. Tesisimiz yaptığımız yenileme ile 960 kişilik çok amaçlı bir salona kavuştu. Buna ek olarak daha önceki küçük salonlarımızda müşterilerimize hizmet vermeye devam ediliyor. Bugün aynı anda dört beş toplantıya ev sahipliği yapabilecek kapasiteye geldik. Geçen yıl tadilat sonrası yaptığımız kır düğününde bir kerede, 1800 kişiye hizmet verdik. Bu rakamlara ulaşmak bizi motive ediyor. Bundan sonra pazarlama yönünde yapacağımız çalışmalarla kapasitemizi en etkin şekilde kullanmaya çalışacağız.

Abant’ın mevsimsel bir kullanımı  olan bir destinasyon değil. Kış aylarında daha çok tercih edilse bile dört mevsim kullanımı olan bir tesisimiz var. Her mevsim ayrı bir güzelliği var. Bir başka çerçeveden baktığımızda tesisimizi kışın daha çok yerli turist kullanırken, yazın Ortadoğu’nun tercih ettiğini gözlemliyoruz. Ayrıca yerli turist üç beş günlük kullanım süreleri içerisinde hareket ederken Ortadoğulu on-on  beş günlük sürelerde hizmet almayı tercih ediyor. Bunun yanında insanlar kendi geleneklerine göre hizmet almak istiyor. Bizde bu doğrultuda çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl kendi otel hizmetimize ek olarak otel bahçesine Ortadoğulu bir müşterimize çadır kurduk. Onlar için bu çadırlarla seyahat etmek bir prestijdir. Bu noktada biz üç ay uğraşarak bu çadırın kurulmasını sağladık ve müşterimiz aldığı hizmetten oldukça memnun kaldı. 

2014 işletmeleriniz açısından nasıl geçti?

2014 yılının tanıtım yılı olduğunu söyleyebiliriz. Tek tek baktığımızda ise Alanya’da ki tesisimiz, o destinasyonda sorun olmasına rağmen, seneyi başa baş kapattığımızı söyleyebilirim. Çeşme’de yönetim anlaşması yaptığımız bir tesisimiz var. O tesisimizin de hedeflerine %90 ulaştığını gördük. Abant’ta yedinci sekizinci aylara kadar yaptığımız yenileme ve tanıtım çalışmaları devam etti. Ağustos ayından sonraki dönemde toparlandı, netice itibari ile yüzümüzü güldürdüğünü söyleyebilirim. Abant artık önümüzdeki 20 yıl sorunsuz bir şekilde hizmet verebilecek bir seviyede ve önümüzdeki dönemde Arap müşterimizin, ramazanında yaz aylarından çıkması sonrasında tesisimizi daha fazla tercih edecekleri kanaatindeyiz.

Ramazan’ın tercih hususunda etkisini anlayamadık. Bu konuyu biraz açabilir miyiz?

Araplar genellikle ramazanı kendi memleketlerinde geçirmek istiyorlar, o nedenle ramazan aylarında seyahati tercih etmiyorlar. Bizde de aynı değil mi?

Geçmişte de Abant ile ilgili haber yaptığımız zaman, Abant’ın Davos tarzı bir yere dönüşmesi mümkün olup olmadığını sorardık. Bugün yine aynı soruyu sormak şaşırtıcı olacak belki ama sizin bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyoruz?

Bence  Abant Davos’tan daha güzel bir destinasyon. Bu noktada bizimde amacımız uluslararası bir organizasyonu Abant’a çekmek, ancak bu hemen ol dediğinde olacak şeyler değil. Bu amacımız devam ediyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Bu konu sadece bizim çabalarımızla olmaz. Kamusal destek olması şart. 

Bu konuda komşunuza güveniyor musunuz?

Komşu işletmeninde bu tür organizasyona hazır olduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede yaptığımız görüşmelerde arkadaşların müspet olduğunu görüyoruz. Keşke bu noktada bir otel daha olsaydı dediğimde oluyor. Yani oda kapasitesi biraz daha artırılmış olsa çok iyi olurdu. Bu bölgedeki işletmeciler olarak birbirimize destek olmamız gerekir.  Ancak Abant markasını bu şekilde yükselteceğimizi düşünüyorum. 

Vahdettin Köşkü ile ilgili yapılan çalışmalarda sona gelinde. Yapılan çalışmalar ve getirilen eleştiriler ile ilgili düşüncelerinizi alabiliri miyiz?

Birkaç ay içerisinde çalışmalarımız sonuçlanacaktır. Ora ile ilgili aslına uygun yapılmadığı yönünde eleştirilere gelince, bunlara katılmak mümkün değil. Herkesin fikrine saygı duymakla birlikte ben o yapıların izbe halini de bilirim. Orta Okul yıllarım o bölgede geçtiği için iyi bilirim. Böyle bir yerin bu şekilde atıl durması ne kadar doğru? Taksim Otelciliğe geldiğimde bu yapı ile ilgili proje aşamasına gelinmişti. Bize de bitirmek nasip oldu. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetine yakışır tarihi bir yerin ihtiyaç duyulan bir hizmete hazır hale getirilmesinin, sevincini yaşıyoruz.   

Vahdettin Köşkü, Taksim Otelciliğe gelir getirecek bir yer olacak mı?

Elbette, şu anda kime nasıl kiralanacağı ile ilgili hususlar belli olmasa da, biz bu noktada yapılacak düzenlemelerle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yapı ile ilgili ihtiyaçlar neyi gerektiriyorsa

yapmaya hazırız.

Yaptığınız çalışmalar sonrası Taksim Otelciliği belli bir noktaya getirdiniz. Bundan sonra bu kurumun talibinin çok olacağı kanaatindeyiz. Bu noktada Remzi Altınok olarak biraz sefasını sürmek istemez misiniz? Çalışma hayatımda asla sefa kısmını düşünmedim. Biz buranın çalışanıyız. Sefa değil üretmeye geldik. En büyük sefa verilen işleri bitirip teslim etmektir. Bundan daha büyük bir haz olamaz.     Ayrıca benimde böyle bir beklentim yok. Biz buranın emekçisiyiz. Bu çerçevede de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu tür işletmelerde tüm ülke insanının hakkı olduğunu, şu sıra nöbeti biz tutuyoruz, yarın bir başkasına devretmemiz gerektiğini, her zaman aklımın bir köşesinde bulundururum.