Adel Kalemcilik ülke ekonomisine yeni ve modern üretim tesisi kazandırıyor

Kurulduğundan bugüne istikrarlı bir şekilde büyümeyi başaran Adel Kalemcilik yeni tesisiyle birlikte verimlik artıcı çalışmalarıyla yoluna devam edecek. Yatırımları ve sektörle ilgili bilgi aldığımız Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler, yeni tesisleriyle Adel’in baraşı öyküsünde yeni bir sayfa açacaklarını belirterek sorularımızı yanıtladı.

Adel Kalemcilik olarak yeni bir fabrika yatırımı yapmaktasınız. Yapılacak yeni fabrikanın Adel Kalemciliğe katkısını aktarır mısınız?

Adel Kalemcilik olarak kuruluşumuzdan bu yana İstanbul,Kartal’daki mevcut yerleşkemizde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yarım asra yaklaşan bu süreçte satış ve üretim miktarlarımızın artmasının yanı sıra ürün portföyümüz de büyüdü ve gelişti. 1969 yılında ürün gamımızda sadece 150 adet ürün bulunuyor, ürün listemiz ise bir sayfaya sığıyordu. Bugün ise 3.500 adet farklı ürünü tüketicilerimize sunuyoruz. Ürün listemiz ise tam tamına 65 sayfa oldu.

Stratejik iş planımız çerçevesinde, büyüyen operasyonlarımıza bağlı olarak 2015 yılında ülke ekonomisine yeni ve modern bir üretim tesisi kazandırıyoruz. Bu tesis, liderliğimizi daha da ileriye taşıyacak ve Adel’in başarı öyküsünde yeni bir sayfa açacak.

2015 yılının 2. yarısında Gebze-Şekerpınar’daki yeni fabrikamızda üretime başlayacağız.Tesisimiz tamamlandığında, yaklaşık 36.000 m2 kullanım alanı üzerinde hizmet verecektir. Yeni tesisimizlebirlikte verimlilik artıcı çalışmalarımız da devam edecek.

Kırtasiye sektörünün 2014 yılı gelişimini değerlendirir misiniz?

Türkiye, genç nüfus oranının yüksekliği nedeniyle dikkat çeken bir ülke. Bu genç nüfusun eğitim ihtiyaçları nedeniyle kırtasiye ürünleri pazarı her sene büyüme gösteriyor. Her yıl ortalama 1,3 milyon öğrenci eğitim sistemine katılırken, yaklaşık 1 milyonöğrenci de üniversite eğitimine başlıyor.(TÜİK 2013 verileri)

Öte yandan kırtasiye sektörü ölçülebilen bir sektör değil. Bunun yanı sıra dövize endeksli bir sektör. Sektörün yarısından fazlası ithalat ağırlıklı, bizim gibi yerli üretim yapan firma sayısı oldukça az. Dolayısıyla kur etkisi oldukça önemli. Fiyatlar çok etkileniyor ancak tüm artışı fiyatlara yansıtmamız mümkün değil. 2014 de bu açıdan çok kolay geçmedi.

Adel Kalemcilik açısından 2014 yılı gelişmeleri değerlendirir misiniz?

2014 yılında satışlarımızda bir önceki yıla göre %19  büyüme gösterdik. Türkiye ortalamasının üzerindeki büyüme oranımızdan dolayı gururluyuz. Son 10 yıldır düzenli temettü ödeyen ilk 25 şirketten biriyiz. İstikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz.

Ülkemizde Çin ürünleriyle ilgili son dönemde önlemlerin arttığı belirtilmektedir. Bu ürünlerin çocuk sağlığına etkisi ve sektöre verdiği zararla ilgili bilgi verir misiniz?

Adel Kalemcilik olarak markasız ve kaynağı belirsiz ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğinin her zaman altını çiziyoruz.Ailelere bildikleri, güvendikleri markaları, yine bildikleri güvendikleri yerleşik satış noktalarından almalarını tavsiye ediyorum. Aileler de artık markasız ürünlerin satın alınmaması konusunda daha bilinçli davranmaktalar.

Üreticisi belirli firmalardan ürün alarak aslında kendi sağlığımızı ve sevdiklerimizin sağlığını korumuş oluyoruz. Kaynağı belli olan bu ürünler,Türkiye ve Avrupa mevzuatlarında yer alan ve bilimsel araştırmalarla insan sağlığına zararlı olduğu ispatlanmış maddeleri içermez, konuyla ilgili uluslararası testlerden geçmiştir.

Biz de Adel Kalemcilik olarak kendi çocuklarımızda asla kullanmayacağımız ürünleri üretmiyor ve satmıyoruz.Adel Kalemcilik’in satışa sunduğu kırtasiye ürünlerinde uzun ömür, dayanıklılık, daha geniş boyama alanı ve iyi örtücülük, renklerin canlılığı, düzgün mürekkep akışı, yıkanabilirlik, yeniden doldurulabilirlik, kurşun kalemler ve boyama kalemlerinde kırılmaya karşı dayanıklılığı artırılmış mineler, ergonomik tasarım gibi kalite ve performans özellikleri bulunmaktadır.

ADEL, ürün güvenilirliğini vurgulayan SGS sertifikalarına sahiptir ve ürünleri Avrupa Birliği’nin RL 91/155/EWG talimatları dahilinde, sağlığa zararlı hiçbir kimyasal ve toksik madde içermemektedir.

Adel Kalemcilik olarak 2015 yılı hedefleriniz nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu yıl yeni fabrikamıza taşınacağız. Stratejik iş planı çerçevesinde başlattığımız verimlilik projelerini yeni fabrikamızda da hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Bunlara ek olarak markalarımıza yapacağımız yatırımlar ve tüketici ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz yeni ve farklı ürün çalışmalarımız da sürecek. Şu an 60’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz, ihraç yaptığımız ülke sayısını yıl sonuna kadar arttırmayı hedefliyoruz.

Adel Kalemcilik olarak kurumların; içinde bulundukları topluma, insana, çevreye sağladığı katma değer ölçüsünde başarılı olduğuna inanıyoruz. Özümüzde barındırdığımız “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olarak sosyal sorumluluk projelerimizi de sürdürmeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki yıllarda da karlı ve istikrarlı büyümemizi sürdürmek ve Türkiye kırtasiye pazarının öncü şirketi olmaya devam etmek istiyoruz.

Okullarımızda tablet gibi uygulamaların başlaması sektörü nasıl etkilemektedir?

Teknolojinin hayatımızdaki yeri çok önemli, bize kazandırdıklarını yadsıyamayız. Ancak yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki 3-6 yaş çocuklarda tablet eğlence unsuru, kendini ifade etmek istediğinde ise kağıt ve kalem istiyor.Hepimiz hala kendimizi ifade etmek için kağıt ve kalem kullanıyoruz. Yaratıcılığın bir bölümü genlerle belirlenmiş olsa da çoğu çevreyle şekilllenir. Çocuğun içinde bulunduğu çevrenin, yaratıcılığını geliştirebilecek kadar zengin olmasını sağlamak çok önemli. Bu nedenle burada önemli olan çocukların bilgisayar/tablet başında geçirdiği süre ve kalitesi. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre TV/Tablet başında geçen süre ile çocuğun yaratıcılığının olumsuz etkilenmesi arasında ciddi bir ilişki bulunuyor.  Biz Adel Kalemcilik olarakteknolojinin yanındayız ancak çocuklarımızın yaratıcılıklarının veel becerilerinin gelişimi ile kendilerini ifade etmeye teşvik edilmeleri için yazım, çizim ve boyama ürünleri kullanımının çok önemli olduğunu düşünüyoruz.