Alternatif enerji kaynakları arttıkça HES projelerinin yükü azalacaktır

Alternatif enerji kaynaklarını çoğaltmak ve yaygınlaştırmak gelecek adına da önemli bir güvence olduğunu vurgulayan Ulusoy Elektrik Yön. Kur. Baş. Sait Ulusoy, “ Ancak, günümüzde bürokratik işlemler yenilenebilir enerji yatırımlarını maalesef yavaşlatıyor. Enerji üretiminde rüzgardan faydalanmak adına yapılan çalışmalar istenilen durumda olmasa da oldukça memnun edici bir seviyeye geldi. Başta rüzgar, güneş ve diğer alternatif enerji kaynaklarının sayıları arttıkça, tartışmaların odak noktasında yer alan HES projelerinin yükünü azaltarak daha verimli kullanmamız sağlayacaktır” dedi.

Türkiye’nin dışa bağımlılığı göz önüne alındığında enerji üretimine her alanda, her kaynağı kullanmaya ihtiyacı olduğunun altını çizen Ulusoy Elektrik Yön. Kur. Baş. Sait Ulusoy, “Özellikle bölge halklarının yanlış bilgilerle kandırılarak HES projelerine karşı yürütülen kampanyaların birçoğu birilerinin çıkarlarına hizmet etmektedir. HES projelerini gerçekleştirirken doğanın dengelerinin gözetilmesini biz yatırımcılar da destekliyoruz. Ancak, belli bir süre içersinde kendini yenileyebilir ortamların sanki tamamen yok edilecekmiş gibi gösterilmesi de doğru değil. Günümüzde bilinçsizce yapılan çevreci hareketler ve uzun süren bürokratik işlemler yenilenebilir enerji yatırımlarını maalesef yavaşlatıyor. Enerji üretiminde rüzgardan faydalanmak adına yapılan çalışmalar istenilen durumda olmasa da oldukça memnun edici bir seviyeye geldi. Başta rüzgar, güneş ve diğer alternatif enerji kaynaklarının sayıları arttıkça, tartışmaların odak noktasında yer alan HES projelerinin yükünü azaltarak daha verimli kullanmamız sağlayacaktır” dedi.

30 yılı aşkı bir süredir Türkiye elektrik piyasasında iş yapan Ulusoy Elektrik, masanın karşı tarafına geçerek elektrik üreticisi kimliğini de elde etti. Yatırımların ilkini hayata geçirerek elektrik üretimine başlayan Giresun Bulancak HES projesinin ardından yeni yatırımlara odaklandıklarını dile getiren Sait Ulusoy, “HES projemizin tamamlanmasının ardından rüzgar ve güneş projelerine odaklandık. Türkiye’nin bir çok bölgesinde yaptığımız rüzgar ve güneş ölçüm çalışmalarını sonuçlandırarak Türkiye’nin çeşitli noktalarında yatırım yapmak için başvurularımızı tamamladık. lisanslarımızı alarak alternatif enerji yatırımlarımıza hız vereceğiz” dedi.

Türkiye’nin artık 70’li yıllardaki gibi civataya mahkum bir ülke olmadığını hatırlatan Ulusoy, üretim sanayimizin bir çok alanda dünya ülkeleriyle rekabet edecek seviyeye geldiğinin vurgusunu yaparak, “Ulusoy Elektrik olarak yaptığımız üretim ile uzun yıllar dışa bağımlı olan ekipmanların üretimiyle var olan boşluğu dolduruyoruz. Bu alanda dışa bağımlılığı önlediğimiz gibi, üretimimizin %50 den fazlasını ihraç ederek önemli bir getiri de sağlamış durumdayız. Bundan sonraki hedefimiz ise, kaliteli ürünlerimizle adımızdan söz ettirdiğimiz ülkelerde üretim yaparak Ulusoy Elektrik şirketini uluslararası bir marka haline getirmek olacaktır. Bu hedefimize Endonezya da yaptığımız yatırımla start verdik, yurt dışı yatırımlarımızı , belirleyeceğimiz yeni lokasyonlarla sürdüreceğiz” diyor.

Ulusoy Elektrik olarak var olan üretim hatlarına ek olarak, başta trafo olmak üzere yüksek gerilim hatlarıyla ilgili şartel  ve daha bir çok ürün gamı için yeni üretim hatlarını devreye soktuklarını belirten Sait Ulusoy, “Tübitak’ın desteği ile Devlet Demir Yolları ile yaptığımız işbirliği sonucunca başta Hızlı Tren projesine yönelik yaptığımız deneme üretimleri son derece başarılı sonuçlar vermiştir. İşinde son derece başarılı mühendis kadromuz ile AR-GE ye verdiğimiz önem ve bu sonuçlardan elde ettiğimiz üretim tecrübemiz ile kendimizi daha da geliştirerek ülkemizdeki yeni projelere kalitemiz ve rekabetçi fiyatımızla büyük oranda yerli katkı yapacağız. Biz Ulusoy Elektrik olarak bu anlayışı kendi işimizde de uyguluyoruz. Almak istediğimiz bir ürün Türkiye de üretiliyorsa önceliği ona vermeye çalışırız. Türkiye artık şapkasını önüne koyarak, yerli sanayisinin gelişimi adına en az Almanlar, Fransızlar kadar milliyetçi olması gerekir” dedi. 30 yılı geride bırakan Ulusoy Elektrik’in her yıl katlanarak büyüme başarısının ardında yatan olguyu ‘dürüst ticaret’ olarak özetleyen Ulusoy, “Başarının ardında yatan güç yaşamım boyunca prensip olarak edindiğim dürüst çalışma ahlakını taşımış olmamdır. Bir başka övünç kaynağım da, benden sonra bayrağı devralacak olan çocuklarıma da ticari iş ahlakı ile çalışmalarını aşılamış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 30 yıl boyunca verdiğim mücadele sonrasında bugünlere gelen Ulusoy Elektrik’in halka açıldıktan sonra gördüğü ilginin nedenli doğru yolda ilerlediğimizin en iyi göstergesidir. Biz artık bu şirketi kendi malımız olarak görmüyoruz. Ulusoy Elektrik bundan sonra halkın övünç duyduğu ve gelecekte çok uluslu şirketler gibi sahibinin olmadığı bir yapıya kavuşacaktır” dedi.