Amerikan pazarına satış yapmayı hedefliyoruz

IDEF Fuarı bir kez daha ülke insanını gururlandırdı. Yerli ve yabancı firmaların teknolojinin son noktası ürünlerini sergilediği fuara ilginin oldukça yüksek oluşu bu alanda yapılan çalışmaların isabetli olduğunu gösteriyor. Fuarda gurur kaynağı firmalarımızdan biri olan HAVELSAN A.Ş., geliştirdiği yeni sistemlerle ilgililerin dikkatini çekti. Fuar ile ilgili görüşlerini dergimizle paylaşan HAVELSANYönetim Kurulu Başkanı Tümgeneral Yüksel ÖZTEKİN, aktardıkları ile savunma sanayimizin geldiği noktayı değerlendirdi.

1. IDEFdeğerlendirmesi yapabilir misiniz?

Savunma sanayi ile ilgili başka ülkelerdeki fuarlarla karşılaştırdığımda,IDEF’in hem organizasyon yönünden hem katılım yönünden hem de sergilenen ürünler yönünden çok iyi seviyede olduğunu söyleyebilirim. Yerli ve yabancı firmalarson teknoloji ürünlerini sergiliyorlar.Gelen ziyaretçiler ise yoğun bir şekilde ürünleri inceliyorlar. Devlet büyüklerimizin katılımı fuara ayrı bir değer ve anlam kazandırıyor.HAVELSANaçısından IDEF Fuarı’nı değerlendirecek olursak, üst seviyede ziyaretler, firmalar arası görüşmeler, yoğun ziyaretçi akını ile ürünlerimizin ulaştığı teknolojik seviye dikkate alındığında HAVELSAN fuardaki hedeflerine ulaşmıştır.

2. Türkiye savunma sanayi ürünlerini daha fazla geliştirdikçe, ülke olarak güçlendikçe,IDEF Fuarı’na yurtdışından katılımda artacaktır sanırım.

TSK’lerinin tüm dünyada eğitimi disiplini, donanımı ile ayrı bir yeri vardır. TSK’leri tarafından kullanılan araç ve silahlar ayrı bir değer kazanmaktadır. Dünyanın en büyük savunma sanayi firmaları dahil yerli ve yabancı firmalar ürünlerinin TSK tarafından öncelikle kullanılmasını sağlamak için yoğun çaba sarfetmektedirler.

IDEF fuarları yerli ve yabancı firmaların ürünlerini öncelikle Türkiye, Ortadoğu ülkeleri ve tüm dünyaya tanıtma fırsatı vermektedir.

Yerli ürünlerde kalite yükseldikçe daha fazla yabancı firma en son teknoloji ürünlerini tanıtmak ve pazarlayabilmek için IDEF fuarlarında yer almaya çalışacaktır. Güçlü bir Türkiye bu ürünlerin satılmasını sağlayacak en büyük güvencedir.

3. HAVELSAN’ınIDEF’de öncelikle tanıtmak istediği üzerinde yoğunlaştığı ana ürünleri nelerdir?

HAVELSAN iki ana alanda faaliyet göstermektedir. Bunlardan birincisi Bilişim Teknolojileridir. Öncelikle TSK’nin olmak üzere askeri alanda Komuta-Kontrol Sistemleri ve Yönetim Sistemlerinin yazılımlarını ve entegrasyonları yapmaktadır. Askeri alanda elde edilmiş olan bu birikimi sivil alanlarda da kullanmaktadır. Seçim Sistemi, Yargı Sistemi, Tapu Kadastro Sistemleri gibi alanlarda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Hepimizin bildiği gibi bugün sistemlerin güvenliği ön plana çıkmıştır. Bu nedenle HAVELSAN, “Siber Savunma” konusuna yoğunlaşmıştır. Güvenilir sistemler üretmektedir.

İkinci temel alanımız; Simülatör üretimidir. TSK’lerin envanterinde bulunan tüm araç ve silahların simülatörlerinin üretimi yapılmaktadır. Buradan kazanılan bilgi ve tecrübe ile THY yollarının uçakları içinde üretim çalışmalarına başlanmıştır. Yurt dışında birçok ülkeye simülatör ihraç edilmektedir. Günümüzde askeri alanların dışında da başta sağlık olmak üzere her alanda simülatör kullanımı yaygınlaşmaktadır. Simülatör kullanımı eğitim verimliliğin arttırılması yanında çok önemli tasarruf sağlamaktadır.

4. Türk Hava Yolları ile hangi alanlarda çalışma yapmaktasınız?

THY’ye anlaşma doğrultusunda uçak içi eğlence programı hazırladık. Bunun dışında da Boeing ve Airbus uçaklarının simülatörleri için üretim çalışmaları yapıyoruz. Türk Hava Yolları’nın pilot eğitimlerinde kullanılacak simülatörsistemleri üzerinde çalışıyoruz.Simülatör dışında da uçak içi anons sistemleri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

5.Savunma sanayide yerli ürün üretiminde %70’lik bir hedef belirledik. Sizce bu hedefe ulaşıyor muyuz?

Türkiye genelde bu hedefe yaklaşmış durumda Savunma Sanayinde %100 hedeflenmelidir. Ancak bazı ürünlerin üretimi ekonomik olmayabilir. Burada asıl hedef kritik olanı üretmektir. HAVELSAN açısından bakacak olursak %70 hedefi aşmış durumdadır. Yazılımda %100’ü kendi ürünümüz olması güvenliğimiz açısından şarttır.

6. Son dönemde savunma sanayi alanında ihracatımızın arttığını gözlemliyoruz. HAVELSANaçısından da durum böyle midir?

HAVELSANüretiminin %30’unu yurt dışına satmaktadır. Halen üzerinde çalıştığımız bir kısım projelerimizi 2015 yılında teslim edeceğiz.Bunlarla birlikte önümüzdeki süreçte ihracat hedeflerimizi aşacağımıza inanıyoruz. Katar, Azerbaycan, Romanya ve Pakistan ile ilgili çalışmalarımız var. Bunların tamamlanmasıyla birlikte %30’un üstüne çıkmış olacağız.

7. İnsansız hava aracı yaptınız. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Aslında insansız hava aracı bizim asıl alanımız değil, bizim ürettiğimiz ürün boru hatlarının güvenliği, sınır güvenliği veya kritik tesis güvenliği sistemleri içerisinde kullandığımız bir ürünümüzdür.

8. Amerika’da Quantum3D’yi satın aldınız. Bu firmanın HAVELSAN’akatkısını aktarır mısınız?

Amerikan Quantum3D firmasının bizimle ilgili bölümünü satın aldık ve satış işlemleri de tamamlandı. HAVELSANolarak ürettiğimiz simülatör içerisindeki görüntü sistemlerini bu şirketten alıyorduk. Bugüne kadar o firmadan aldığımız ürünler karşılığında ödediğimiz  miktar oldukça yüksektir. Ayrıca bu firmanın teknolojileri şu anda dünyada ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle alım bizim için önemliydi. Bu firmayı alarak aynı zamanda bizim ürettiğimiz simülatörlerin Amerikan pazarında da satışını yapmayı hedefliyoruz. Artık her fuarda da bir Amerikan firması HAVELSANçatısı altında ürünlerini sergileyecek.

9. Sürekli Türkiye’deki firmaların satıldığı yönünde haberlere karşılık Türk firmasının Amerika’da firma alması sevindirici bir durum.

HAVELSANaçısından da aslında büyük bir moral oldu. Burada önemli olan tamamen teknolojik bir şirketi bünyenize katmaktır. Teknoloji transferi çok önemlidir. Bu örnek bir uygulamadır.

10. Diğer firmalarımızda da bu yönde bir isteklerinin olduğunu biliyoruz.

Eğer siz firmanızı büyütmek istiyorsanız, kendi yapınızla bunu yapmanız zordur. Büyümeniz için muazzam bir teknoloji geliştirmeniz gerekmektedir. Bu da hemen olacak bir gelişme değildir. Bu nedenle yeni şirketleri bünyenize katarsanız kısa zamanda büyük yol almayı başarırsınız. Biz HAVELSANolarak Quantum3D’nin ürettiği teknolojiye ulaşmak istesek en az 2-3 yılımızı alırdı. Fakat bizim bekleyecek zamanımız yoktu. Büyümemiz için bunu yapmamız gerekiyordu ve yaptık.

11. HükümetSavunma Sanayinin özellikle Arge’ye yönelikdestek veriyor mu?

Hükümet, Savunma Sanayimizin gelişmesine yönelik gereken desteğini veriyor. Özellikle Ar-Gekonusunda,  geleceğe yönelik büyük destek veriyorlar. Bu konuda önemli olan hangi alanlarda çalışma yapacağımızın doğru belirlenmesi ve kaynak israfına meydan vermeden koordineli yapılmasıdır.

12. Vakıf firmalarının daha iyi bir noktada olması gerektiğini ifade edilmektedir.

Herkesin isteği daha iyi bir noktaya gelmektir. Fakat ulaştığımız seviyeyi anlamak için başlangıç noktasına bakmamız gerekiyor. Ben Silahlı Kuvvetleri’nden gelen biriyim. 1976 yıllardaG3 piyade tüfeğini ürettiğimiz zaman hepimiz biz bu silahı üretebildik diye seviniyorduk.O dönemde  bizler için bir övünç kaynağıydı. Bugün IDEF Fuarı’nda sergilenen ürünler bizler açısından hayalimizin ötesindeki ürünlerdir, çok büyük övünç kaynağıdır. Bugün dünyadaki diğer fuarlara gittiğinizde görüyorsunuz ki dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki firmaların ürettiği ürünleri buradaki vakıf firmalarımızda üretebiliyor. Onların ürettiği teknolojiyle üretiyoruz. Burada en önemli faktör yetişmiş insan kaynağınızdır. Bugün vakıf şirketleri insan kaynağı yönünden çok iyi seviyeye ulaşmıştır. Türkiye’deki Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren şirketlerin insan kaynağını sağlayanda vakıf şirketleridir.Bu nedenle sektörün gelişmesinde vakıf şirketlerinin muazzam bir katkısı olmuştur. Vakıf Şirketlerinin ulaştıkları seviyenin ilerisine ulaşması için, dünya şirketi olmaları için gereken destek verilmelidir. Vakıf Şirketleri bugüne kadar kazanmış olduğu bilgi, tecrübe, Ar-Ge çalışmaları ile çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

13. HAVELSANsadece savunma sanayi de değil, sivil alanda da önemli çalışmalara imza atıyor. Bu da geleceğe daha güvenle bakmanızı sağlıyor mu?

HAVELSAN 33 yıllık bir şirkettir. Askeri alanda Yazılım ve Simülatör üretiminde çok üst seviyede bilgi ve tecrübe birikimine ulaşmıştır. Uzun zamandır buradan kazandığı bilgi ve tecrübeyi sivil alanda kullanmaya başlamıştır. Yapılanmasınıda buna göre düzenlemiştir. Bugüne kadar, yazılım konusu, Adalet Bakanlığı için UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi), Seçim Sistemi, Tapu Kadastro, Hastaneler ile ilgili yazılım ve sistem entegrasyonları yapmıştır. Bu alandaki çalışmaları devam etmektedir. Simülatör alanında sağlık personelinin, orman yangınında görevli personelin eğitimleri için simülatör eğitim sistemleri oluşturulmuştur. Bu konudaki çalışmaları devam etmektedir.

HAVELSAN olarak bugüne kadar kazandığımız bilgi ve tecrübeyi bizimle aynı alanda faaliyet gösteren şirketlerlede, üniversiteler ile paylaşarak onlarla birlikte çalışarak bir sinerji oluşturmak ve hem iç pazarda hem dünya pazarında yer almak, etkin olmak hedefimizdir.

14. Son olarak elektronik seçim sandığı konusuna değinmek istiyorum. Bu alanda geldiğimiz noktayı aktarır mısınız?

Elektronik seçim sandığı konusunda biz HAVELSANolarak çalışmalarımızı tamamladık. Fakat bu sistemi kullanmak için ülke çapında ilave çalışmalar yapılması gerekir. Devletin bu sisteme geçeceğim demesi ve bunun için de hazırlık yapılması gerekiyor. Bu sistemi kullanan ülkeler var ve bizde bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

15. Son olarak değinmek, istediğiniz bir konu var mı?

Bulunduğumuz coğrafya, bize Savunma Sanayiimizin çok daha güçlenmesini istemektedir. Güçlü bir ordu için yerli üretim şarttır. IDEF-15 Fuarı HAVELSAN açısından çok faydalı bir fuar olmuştur. Fuar hedefine ulaşmıştır.