Askeri alanda yaptığımız çalışmalarla ithal akünün önünü kestik

Ülkemizde akü sektörünün önemli ismi Mutlu Akü, Aselsan iş birliğinde askeri araçlara uygun ürettiği yeni akü ile savunma sanayi de bu alandaki dışa bağımlılığı ortadan kaldırdı. Yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Mutlu Akü Satış Müdürü Beyti Oskay, yeni ürünlerini farklı ülkelere ihraç etmek istediklerini belirterek, sorularımızı yanıtladı.

Mutlu Akü’de şirket el değiştirdi. Yönetim açısından köklü bir değişim oldu mu?

Çok büyük bir değişim olmadı. Genel müdürümüz değişti Güney Afrikalı bir genel müdürümüz var. Onun dışında Yönetim Kurulu Başkanımız değişti. Onların dışında herhangi bir değişim olmadı. Bizim gibi kurumsal firmalarda firma satış sonrasında ileriye dönük gelişimler olur, fakat geriye dönük olmaz. Yeni yönetimin ilk verdiği mesaj işimizi geliştirelim, mevcut alanlarımızda daha iyi olalım, zayıf olduğumuz alanlarda güçlenelim, güçlü olduğumuz alanlarda da gücümüzü muhafaza edelim, oldu. Yeni yönetim Güney Afrika’da bu alanda iş yapan ve tecrübe kazanan insanlardan oluşuyor. Bu bizim için bir avantaj oluşturuyor. Onların o bölgede başardığı çalışmaları burada da tekrar etmek  istiyoruz.

Savunma sanayi alanında yaptığınız çalışmalar devam edecek mi?

Savunma sanayi alanında yeni yönetim hazır bir proje üzerine geldiler. Geliştirilmiş bir projemiz vardı. Aselsan ile birlikte geliştirdiğimiz bu ürünlerimizi başka müşterilerimize de sunmak istiyorlar. Askeri araçlara yönelik marş yapan bir akü ürettik. Önceden ithal edilen ürünü  bugün ise artık üretebiliyoruz. Şu anda Türkiye’de bu ürünü üretebilen tek firma Mutlu Akü’dür. Şu anda bu ürünü kullanacak firmalarla temaslara geçtik. Otokar, FNSS, Mercedes ile görüştük. Dolayısıyla askeri alandaki firmaların bizi tercih edeceğini düşünüyoruz.

Aselsan ile çalışmanın zor olduğu ifade edilir.

Belirttiğiniz gibi zordur. Bizde Aselsan ile daha önce birlikte çalışmamıştık ve bu çalışmanın çok zor geçeceğini düşünüyorduk. Fakat çalışmaya başlayınca gördük ki Aselsan çok değişmiş. Genç mühendisler yetiştirmişler. Sivil bir firma gibi çalışıyorlar. Projenin başında bulanan mühendis arkadaşların hepsiyle defalarca görüştük. Daha öncesinde bize belirtildiği gibi bir hantal yapıyla karşılaşmadık. Aselsan sadece Türkiye’ye değil, aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelere de hizmet vermek istemesinin de bu hantallığı yok ettiğini düşünüyorum. Artık dünyaya açıldılar. Şu anda da çok iyi projeler yapmaya başladılar. Bu durum bizim içinde büyük önem taşıyor. Sonuçta Aselsan’ın çalıştığı ülkelerle bizde çalışmalar yapabiliriz.

Altay projesi ülkemiz ve sizin için oldukça önemli bir proje. Proje ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Altay tank projesindeki akü de şu anda bizim geliştirdiğimiz akü tarzında olmak zorundadır. Bu nedenle projede bizim akümüzün tercih edileceğini düşünüyoruz. Çünkü Aselsan, bizimle geliştirdiği iki tip akü var ve firma akü konusuna geldiğinde Aselsan bizi önerecektir. Sadece Altay değil, askeri tüm araçlarda ipin ucu bu aküye çıkacaktır. Bu tür projelerde de akü sorunu her zaman projenin son safhasında ihtiyaç duyulur. Şu anda bir tane akümüz var. Daha önce ithal gelen şu anda bizim geliştirdiğimiz akü bulunuyor. Bu aküyü istediğiniz tüm araçlarda kullanabiliyorsunuz. Altay projesinde de aracın bütün işlemleri biter ve projede  akü ihtiyacını giderme noktasına gelirse biz firma olarak öne çıkarız.

Altay projesinde prototip oluşturuldu.

Bizde akümüzün prototipini oluşturup Aselsan’a verdik. Hatta Otokar firmasına da gönderdik.  Fakat firma bizim gönderdiğimiz prototipin hangi projede kullanacağını bize söylemezler. Eğer aküyü firma proje içersinde farklı özellikler isterlerse o zaman projenin başında bizi arayarak bu akünüzde şu özelliklerinizi istiyoruz çalışmalar yapın, derler. Bizde o zaman çalışmalara başlarız. Fakat tank aküsü isterlerse şu anda Aselsan ile geliştirdiğimiz ürünü isteyeceklerdir.

2013 yılı değerlendirmesi yapacak olursak akü sektörü açısından nasıl bir yıl oldu? Bizim açımızdan iyi bir yıldı. Özellikle 2012 yılı bizim için çok canlı bir yıldı ve 2013 yılı da aynı düzeyde ilerledi. Fakat 2014 yılında bir çekincemiz var. Çünkü otomotiv kısmında bir durgunluk var. Yine piyasalarda bir durgunluğun olduğunu görüyoruz.  Piyasada iş yapan firmalar çok mutlu değiller. Katıldığımız toplantılarda da bunları görüyoruz. Avrupa ekonomisinde hareketliliğin başlaması belki bir şans olabilir.