Bilişim Vadisi’nin Sorumluluğunu Üstlenmiş Olmaktan Onur Duyuyoruz

Bilişim Vadisi’nin alt ve üst yapı çalışmalarının sorumluluğunu üstlenen Haldız İnşaat çalışmalarına son sürat devam ediyor. Bu sorumluluğu üstlenmekten onur duyduğunu söyleyen Fatih Haldız farklı sektörlerde de boy göstereceklerini belirtti.

Türkiye’de inşaat sektörünün geldiği nokta ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Nisan ayında yayınladığı rapora göre;İnşaat sektöründe üretimin 2014 yılı ikinci çeyrekten itibaren önemli ölçüde ivme kaybettiği, 2013 yılında %30.2 büyüme gösteren kamu inşaat yatırımlarının 2014 yılında %10.8 küçülmüş olması ile yakından ilişkilidir. 2013 yılında %0.7 oranında daralan özel sektör inşaat yatırımları ise 2014 yılında %9.4 artış göstermiştir.

İstikrarı benimseyen ülkemizin 7 Haziran seçimleri sonrasında kurulamayan hükümet ve erken seçim ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörü de temkinli davranma ilkesini benimsenmiştir. Ancak biliyoruz ki seçim sonucunda kurulacak hükümet her durumda konut ve alt yapı yatırımlarına devam edecek. Bununla birlikte ülkemiz için vazgeçilmez olan “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları da inşaat sektörünün tekrar istenilen ivmeyi yakalamasını sağlayacaktır. Mevcut hükümetin önemli yatırımlarından olan 3. köprü, Avrasya Tüneli ve İstanbul’da inşaasına devam edilen 3. Havaalanı Türk inşaat sektörü açısından son derece önemli projelerdir. 2015 yılının ilk verilerine göre, 2015 Ocak-Mart döneminde Türk müteahhitler 11 ülkede, toplam tutarı yaklaşık 2.8 milyar ABD Doları olan 23 yeni proje üstlenmişlerdir. Bu dönemde en çok iş üstlenilen ilk 5 ülke sırasıyla Cezayir, Rusya, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve Azerbaycan olmuştur. Türk müteahhitler artık dünyanın birçok yerinde havalimanı, metro, endüstriyel tesisler, doğalgaz-petrol rafinerileri, otoyol ve enerji santralleri gibi büyük ölçekli projeleri üstlenmektedirler. Türk müteahhitleri inşaat sektöründe bir marka olma yolunda hızla ilerliyorlar.

Gelinen bu noktada Haldız İnşaat olarak sizin yeriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Haldız İnşaat şuanda Türkiye’nin geleceğine yön verecek önemli projelere imzasını atan, sektördeki yerini her geçen gün daha da üst sıralara taşıyan,  ISO9001 kalite, ISO14001 çevre, OHSAS18001 iş sağlığı ve güvenliği ve şirket kültürüne katacağı tüm diğer standartları yönetim ve üretim faaliyetlerinin merkezine koyan, ARGE faaliyetlerini destekleyen, entegre kalite yönetim sistemine sahip, inşaat yapı kültürünün uzun yılların kattığı tecrübe ile birleştiren bir kurumdur.

Bilişim Vadisi hakkında ve projesindeki yeriniz ile ilgili neler söylersiniz?

Bilişim Vadisi Türkiye’nin geleceğine yön verecek önemli ve aslına bakılırsa geç kalınmış bir projedir. Gerek konumu gerekse projesi ile Türkiye’nin teknoloji merkezi olma yönünde ABD’deki Silikon Vadisi örnek alınarak planlanmış, ülkemiz için önemli bir yatırımdır. Haldız İnşaat bu projeye bilgi birikimi, deneyimli teknik kadrosu ve tecrübesiyle hayat vermektedir. Referans değeri son derece yüksek olan Bilişim Vadisi’nin sorumluluğunu üstlenmiş olmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz.

Bilişim Vadisi’nin sorumluluğunu üstlenmiş olmaktan onur ve gurur duyuyoruz sözünüz bizim için çok önemli. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?

Biz Bilişim Vadisi’nin üst ve alt yapısını yapıyoruz. Ve bu vadiye gelecek birçok özel şirket var. Biz bu şirketlerin de işlerini yapabilmek için cüzi karlarla Bilişim Vadisi projesine girdik. Bilişim Vadisi bu şirketlere kendi yapılarını oluşturmaları için arsa tahsisinde bulunacak ve böylece o şirketler oralarda artmaya başlayacak. Bizim on işimizin aşağı yukarı ikisi devlet işidir.Beş tane özel iş alıyorsak beş tane de devlet işi almaya korkarız. Çünkü ihaleler hep düşük fiyatlı ve böylece kar marjı da düşük oluyor. Devlet işleri yapan müteahhitlerin hepsi cüzi karlarla iş yaparlar. %15 net kar derler ama ne yazık ki böyle bir şey yok. Biz şu anda %10 net karla Türkiye’nin her yerinde inşaat yapmaya hazırız diyebilirim.

Gelecekte farklı alanlara da yönelmeyi düşünüyor musunuz?

Enerji sektörüne girdik. Trabzon Arsin’de 9,5 MW gücünde bir hidroelektrik santralimiz bulunuyor. Ayrıca enerji alanında büyüme gibi bir düşüncemiz var. Bunları yaparken bitmiş lisansları satın almayı istiyoruz. Konuyla ilgili görüştüğümüz şirketler var.  Onun dışında turizm sektörüne de girme gibi bir düşüncemiz var. Bu düşüncemiz daha çok şehir otelciliği çerçevesinde olup işletmesini bu işin uzmanlarına bırakma yönünde olacaktır.

Arsin’deki projenizde herhangi bir şekilde sorun yaşadınız mı?

İnşaatının yapımında bölgenin hassas durumundan ve bölge insanının HES projelerine bakış açısından kaynaklanan küçük sorunlar yaşadık.Fakat bu durum uzun sürmeden çözümledik. Bizim yaptığımız HES projesi kendi memleketimizde, köyden uzak,ulaşım ve diğer konularda köylülerimize sıkıntı yaşatmayan küçük bir proje. Bir Trabzonlu olarak bölge insanının hassasiyetini çok iyi anlıyor ve aynı hassasiyeti onlarla birlikte paylaşıyorum. Bu tür projelerin son derece dikkatli, çevrenin ve bölgenin gerçek sahiplerinin hassasiyetleri dikkate alınarak yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Teknopark İstanbul projesinin yapımını da siz üstlendiniz. Bilişim Vadisi projesindeki tecrübenizin bu projeyi almanıza etkisi olmuş mudur?

Evet. Teknopark 2. etap projesini de Haldız İnşaat üstlendi. Ancak projeyi almamızda sadece Bilişim Vadisi değil Bilişim Vadisi’ni de almamızı sağlayan önemli referanslarımız söz konusu. Ayrıca biliyorsunuz ki her iki proje de kamu yatırımı olması nedeniyle önemli bir ihale süreci sonrası netlik kazanıyor. Burada referanslarımızdan ziyade ihale şartları sonucu verilen teklif, fiyat avantajı ve teknik ofisimizin titiz çalışmaları ve referanslarımızın ortak sonucu kazanılan bir ihale süreci bulunuyor. Bu vesileyle tüm Haldız İnşaat ekibini tekrar tebrik ediyorum.

Bu projede edindiğiniz deneyimlerinizin geleceğe yansımaları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bilişim Vadisi Haldız İnşaat için önemli bir referans olmakla birlikte geleceğimizi şekillendirecek çok daha önemli projelere imza atma arifesindeyiz. Haldız inşaat kendini taahhüt konusunda ispatlamış, bu anlamda önemli referansları olan bir firmadır. Haldız İnşaat gelecek planları arasında taahhütteki başarısını gayrimenkul geliştirme projelerine aktarmak var. Günümüze kadar üretimini gerçekleştirdiğimiz yap-sat projelerini çok basamaklı bir merdivenin ilk adımı olarak görüyoruz. Haldız İnşaat olarak bu basamakları taahhütteki bilgi birikimimiz ve profesyonel teknik kadromuz ile çok daha hızlı atacağımızdan eminiz. Bu bağlamda önemli ve stratejik bir proje ile bu alanda da adımızdan söz ettireceğimizi düşünüyoruz. Fikirtepe’de çalışmalarına başladığımız 22.466 m² arsa üzerinde toplam 150.000 m² inşaat alanına sahip, bazalı 4 blok toplam 1.150 adet konut ve 10.000 m² ticaret alanına sahip kentsel dönüşüm projemiz yakın zamanda hayata geçecek.

2016 yılı başında 4 bin konutun üretimine başlayacağız. Bunun 2.500’ü kat karşılığı yaptığımız kendi projelerimizden oluşurken 1.500’ü de taahhüt projesinden oluşuyor. Haldız İnşaat farklı alanlardaki önemli yatırımları ile gelecek hedeflerini belirleyen, yenilikçi, güvenilir, kaliteli hizmet ve ürüne önem veren bir kurumdur. Bu vizyonel bakış ile Haldız İnşaat’ın gelecekte çok daha önemli projelerde yer alacağına hep birlikte şahit olacağız.

Yurt dışında yapmayı planladığınız projeleriniz var mı?

Biz Haldız Grup olarak yurt dışına açılmayı düşünüyoruz. Konuyla ilgili çalışmalarımız ve görüşmelerimiz sürüyor. Sağlıklı yönetilmesi gereken önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Haldız İnşaat dünyanın birçok bölgesinde özellikle taahhüt alanında önemli teklifler alıyor. Haldız İnşaat için doğru yer ve doğru zamanda yurt dışı projelerimiz ile karşınızda olacağız.