Pazarda lider olduğumuz gibi sürdürülebilirlik konusunda da lider olmak istiyoruz

Alman menşeli 140 yıllık bir firma olan Brenntag Kimya, 2005 yılında Türkiye pazarına giriş yaptığı günden beri bölgenin ihtiyaçlarına profesyonel hizmet yaklaşımıyla ve her geçen gün büyüyen ürün gamıyla cevap veriyor. Özel kimyasallar alanında pazarda çok güçlü olduklarını belirten Brenntag Kimya Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Ferda Efe, Türkiye’de kararlı bir büyüme ile faaliyetlerine devam edeceklerini ifade etti.

Brenntag Kimya hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kimyasal hammadde dağıtımında küresel anlamda pazar lideri olan Brenntag, Alman menşeli 140 yıllık geçmişe sahip bir firma olarak 78 ülkede, 700 lokasyonda, 17.200 çalışanı ile beraber 13.8 milyar Euro ciro gerçekleştirmektedir.

Türkiye’deki yapılanmanızdan bahseder misiniz?

Brenntag Kimya olarak 2003 yılından beri Türkiye’de faaliyetteyiz & özel kimyasallar alanında oldukça güçlü bir pazar duruşumuz bulunmakta. Ürün hizmet alanımız gıda, kozmetik, ilaç, temizlik malzemeleri, yağ katkıları, yapı kimyasalları, yapıştırıcılar, polimerler, kauçuk, tekstil ve deri kimyasalları, madencilik, zirai ilaç ve su arıtma kimyasalları gibi konuları kapsıyor. Müşterilerimize teknik hizmet veren iki tane de uygulama laboratuvarımız var. Bunların biri gıda ürünleri üzerine diğeri de kozmetik ve temizlik ürünleri üzerine uzmanlaşmış durumda. Ayrıca sattığımız ürünlerle ilgili yurtdışı laboratuvarlarımızdan gerektiğinde teknik destek alıyor ve müşterilerimize iletiyoruz.  Şu andaki yapılanmamıza gelirsek; 100 kişilik bir organizasyonumuz var ve çok sevinerek söylemeliyim ki, yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Benim görevim; Türkiye ve Orta Doğu başkanı olarak bu organizasyonu yönetmek. Merkez ofisimiz İstanbul’da olup Ankara, İzmir ve Adana’da satış ofislerimiz var. Ayrıca yurdun çeşitli yerlerine lojistik destek vermek adına İstanbul’da, İzmir’de,  Gaziantep’te depolarımız var. Stratejimiz gereği, organik büyümemizin yanı sıra şirket satın almalarıyla büyümemize devam ediyoruz.

Pazar payı anlamında Türkiye’de bulunduğunuz konum nedir?

Türkiye’de ağırlıklı olarak özel kimyasallar ticareti yapıyoruz ama genel kimyasallar anlamında da büyüyen bir iş hacmimiz var. Dünyada Brenntag, hem özel hem de genel kimyasallar ticareti konusunda etkin durumdadır. Türkiye’de özel kimyasallarda lider konumdayız. 

Pandemi dönemi sizi nasıl etkiledi?

Pandemi bizim için bütün ezberlerin bozulduğu bir dönem oldu, sanırım bütün dünya içinde öyle oldu. Doğru bildiğimiz şeylerin aslında çok da doğru olmadığını ve başka türlüsünün olamayacağını düşündüğümüz her anda başka türlüsünün olabileceğini gördük. Uzaktan çalışma modeline gerek iletişim ve IT altyapımızla gerekse satış ekibimizle yüzde yüz uyum sağladık; depodaki ve laboratuvardaki ekiplerimiz dışında yaklaşık iki sene uzaktan çalıştık. Bütün takım çok özverili ve gayretli bir çalışma sergiledi. Bunun sonucu olarak da çok hızlı büyüdük ve başarılı sonuçlar elde ettik.

Pandemiden dolayı küresel hammadde temininde çok büyük sorunlar yaşandı. Çin’den ya da başka ülkelerden getirdiğimiz hammaddelerin temininde lojistik süreçlerinde hem taşıma olarak hem üretim olarak çok büyük aksamalar, duraksamalar yaşandı. Bilindiği üzere en son Süveyş Kanalı’nda büyük bir konteyner gemisi yolları tıkadı. Çin’den gelen malzemelerde problem vardı. Avrupa ve Amerika’nın üretimleri talebi karşılamaya yetmedi, bazıları fors majör ilan etti. Bütün lojistik ve mal temini süreçlerinde sorunlar yaşandı. Ama satın alma departmanlarımız çok üstün bir gayret göstererek satış için uygun malları bulmaya, temin etmeye çok gayret gösterdiler. Bütün bu yaşananlar, bizim için de kriz yönetiminin öne çıktığı iki senelik bir resim çizdi.

Brenntag olarak gıda, kozmetik, temizlik ürünleri, ilaç gibi insana ve yaşama yönelik ürünlerde daha çok aktif olduğumuz için pandemideki ilk durağanlığın bu tip ürünlerimize yansımadığını gördük. Endüstriyel ürünlerde yaşanan yavaşlama bazı sektörlerde yaşanmadı. Tek bir sektöre hitap etmiyor oluşumuz bu noktada pandemi dönemindeli başarımızın mimarı olan unsurlardan oldu. Yağ katkılarından kozmetiğe, ilaçtan gıda aromalarına kadar çok farklı sektörlerde olan ürünlerimizle aktif olduğumuz için hepsinin öne çıktığı dönemler oldu ve biz sonuçta istikrarlı olarak büyümemizi devam ettirdik. Çeşitliliğin aslında nasıl bir zenginlik olduğunu gördükten sonra varolan çeşitliliğimize biraz daha farklı malzemelerde eklemek istedik. Biz, özel kimyasallarda çok güçlüyüz ama genel kimyasallarda da güçlenme hedefimiz var. Ekip çok özverili, dinamik, çalışkan çok aktif dolayısıyla önümüze gelecek bütün her şeyin bizi yıldırmayacağını düşünüyoruz. Farklı sektörlere farklı satın almalarla girmeyi hedefliyoruz. Brenntag, globalde de şirket satınalmaları konusunda çok aktif bir firmadır.

Gündeminizde yeni satın alma var mı?

Evet var. Bizi yeni sektörlerle tanıştıracak, üstünde çok ciddi olarak çalıştığımız üç projemiz var ve bu konuda çok heyecanlıyız.  Yakın zamanda bu projelerimizle ilgili bilgileri paylaşacağız.

Brenntag’ın sürdürülebilirlik politikaları ve stratejileri nelerdir?

Bizim için de sağlık, güvenlik ve sürdürülebilirlik her zaman çok önemli olmuştur. Sürdürülebilirlik hepimizin çoktan gündeminde olan ama daha aktif aksiyon almamız daha hızlı hareket etmemiz gereken bir konu haline geldi. Brenntag olarak sürdürülebilirlik politikamızın en başında, “önce güvenlik” mottosu geliyor. Çalışanlarımızın güvenliği ve sağlığı bizim için en önemli önceliktir. Brenntag’ın 2045 yılına kadar hedeflediği ve üç ana başlıkta birleştirdiği bu politika şirketimiz için oldukça mühim. Birincisi, iklim ve çevre konusunda bütün süreçlerimizde emisyonu düşürerek doğaya zarar vermeyen proseslerle, ürünlerle çalışmak. İkinci önem verdiğimiz başlık ise tüm çalışanlarımız için eşit, adil, şeffaf, çeşitliliği önemseyen, tercih edilen bir işveren olmak. Brenntag ayrıca 2030 yılına kadar, üst yönetiminin yüzde 30’nun kadın olmasını hedefliyor. Bunu Türkiye için söylemiyorum. Zaten Türkiye organizasyonunda yüzde 70’i kadın olan bir üst yönetimle çalışıyoruz. Üçüncüsü de karbon ayak izimizi düşürüp el izimizi yükseltmek istiyoruz. Brenntag’ın küresel pazar liderliği bize sürdürülebilirlik konusunda daha fazla sorumluluk yüklüyor. Pazarda lider olduğumuz gibi sürdürülebilirlik konusunda da lider olmak istiyoruz.

2022 ve sonrası için hedefleriniz neler?

Şirket olarak güvenlik, sağlık ve sürdürülebilirlik hep ilk sıraya koyduğumuz hedeflerdir. Elbette bunu, farklı sektörlerde farklı hizmet alanlarında işimizi büyütmeyi hedefliyor oluşumuz takip ediyor. Belirttiğim üzere, hammaddeyi alıyoruz, depoluyoruz, satıyoruz ama bizi öne çıkaran gücümüz gerektiğinde teknik hizmet veriyor, formül desteği veriyor, karışımlar yapıyor oluşumuzdur.  Müşterilerimizle çözüm ortağı olarak çalışıyoruz ve bu hizmeti de çeşitlendirmek istiyoruz. Dolayısıyla karışım yapan firmalarla bu hizmeti daha çeşitlendirerek, bu gücümüzün büyümemize katkıda bulunmasını istiyoruz. Ortadoğu ve Türkiye’deki konumumuzu sağlam temellerle güçlendirmek dileğindeyiz. Ama bir yandan da çevreye, çalışanlarımıza iş paydaşlarımıza sorumlu olduğumuz gibi bunu sağlık, sürdürülebilirlik ve sıfır kaza politikasıyla yapmak istiyoruz.

Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ben, Üsküdar Amerikan Lisesi mezunuyum. Boğaziçi Kimya Mühendisliği bölümünden  mezun oldum. Kimya benim için bir meslekten öte bir tutkuydu hep. Kariyerime yine özel kimyasallar  distribüsyonuyla başladım, uzun seneler global ölçekli kimyasal üretici firmalarda Türkiye, Ortadoğu ve Afrika sorumlulukları üstlendim. Brenntag ile yolum 6 yıl önce kesişti. Türkiye ve Orta Doğu başkanı olarak göreve başladım. Brenntag ailesinin bir parçası olmaktan çok mutluyum, şahane bir ekiple çalışıyorum. TEMMUZ2022