Büyük Kulüp’e değişim için geldik

Büyük Kulüp’te yeni yönetim kurulu görevine başladı. Uzun yıllar Duran Akbulut  ve arkadaşları tarafından yönetilen kulüp, Duran Akbulut’un vefatı sonrası yapılan seçim sonrası yeni yönetimle buluştu. Bu köklü kulübün yönetiminde yer alan Orge Elektrik CEO’su Nevhan Gündüz ile kulübün geleceğini konuştuk.

Büyük Kulüpte seçimler yapıldı. İlk yorumlarınızı alabilir miyim?

Büyük Kulüpte yeni ve taze bir kana ihtiyaç vardı. Bir değişimin kulübe iyi geleceğini düşündük. Güzel bir kadro kuruldu, yeni yönetim bu açıdan çok iyi. Her kesimden arkadaşlarımız var. Başkanımızın Gündüz Kaptanoğlu önderliğinde Mete Tavukçuoğlu, Atilla Kıyat Paşamız var, Ethem Tolga, Murat Kolbaşı, Simla Türker, Ali Kösedağ, Erkan Ülker, Murat Kıncal gibi önemli ve toplumun her kesiminden yöneticilerin olması bizleri sevindirdi. Çok güzel bir kombinasyon oldu. Bu ekiple çok güzel çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyorum. Yeniyiz ve yeni yeni taşları yerine oturtuyoruz. Gelecekle ilgili önemli planlarımız var. Büyük Kulübü hak ettiği ve eski kalite seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.

Büyük Kulüp son dönemde halkın karşısındaymış gibi bir algı oluştu. Yeni yönetim bu sorunu çözebilecek mi?

Bir yerde kulüp demek halkı temsil etmektir. Netice de Büyük Kulüp, Çiftehavuzlar da ve Kadıköy’ün göbeğindedir. Sonuçta oraya üye olan bizlerde halkız.  40 yıldır İstanbul’da yaşayan biriyim ve Kadıköy’de bisiklete de bindik, topta oynadık. Şu anda Büyük Kulübe de gidiyoruz ve o bölgenin halkı da biziz. O yüzden öyle bir algının oluşması doğru değildir fakat zamanla iletişimle bu sorunları da çözmüş olacağız.

Zaman zaman Büyük Kulüp ile ilgili karşı çıkılan yorumlar yapılıyor. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Orada bir algı yönetimi yapıyorlar. Fakat bunlar gerçekleri yansıtmıyor. Esas gerçekler bunlar değildir. Büyük Kulüpte 8 bin kişi üyedir. Bunların içinde Müslüman’da var, Hristiyan’da, Musevi’si de bulunuyor. Bütün farklı inançlardan insanlar var. Tabi ki elit bir kulüptür ve elit insanlar veya bazı yerlere ulaşmış insanlar kulüpte olacaktır. Bunların dışında da derneğin ciddi bir üye ücreti vardır. Dolayısıyla herkesin rahatlıkla gidip üye olabileceği bir kulüp değiliz. Dolayısıyla toplumun elit kesiminin buraya üye olması kadar doğal bir şey olamaz. Nasıl ki TÜSİAT, MÜSİAD gibi derneklere sokakta yürüyen insanlar üye olamıyorsa bu kulübe de herkes üye olamıyor. Yine de tepkinin farkındayız ve bu durumu düzeltmek için çalışmalar yapacağız. Büyük Kulübü insanlar görse durumun öyle olmadığını anlayacaklardır. Tenis kortunda çocukların eğlendiği, insanların birbiriyle konuştuğu bir ortamdan bahsediyoruz. Kulüpte çok nitelikli zaman geçiriyorsunuz. İş çıkışınızda kulübe gidersiniz, sauna veya hamamı kullanabilirsiniz, yemeğinizi yiyebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz, spor yapabilirsiniz kısacası birçok şeyi aynı mekan içinde yapabileceğiniz bir sosyal mekandır. Şehrin göbeğinde bu kadar aktiviteyi aynı yerde yapacağınız başka bir yer yoktur. Güvenlik seviyesi de çok yüksektir, bu durumda insanların çocuklarını özgürce serbest bırakmasını sağlıyor. Son yaşanılan olaylardan sonra insanlarda çocuklarını bırakamıyor. Burası güvenlik konusunda da insanları rahatlatan bir etkendir. Burada önemli olan sizin kendi zamanınızı ayırmanızdır. Buranın daha da iyi bir yer olması için çalışacağız.

Yeni nesil sizin gibi kulübe ilgi duyuyor mu?

 Kulübün çok ciddi bir genç üyesi bulunmaktadır. Gençlerle yürüttüğümüz çeşitli aktiviteler bulunuyor. Gençlik komiteleri var. Bunlar aracılığıyla gençlerle bir araya geliniyor ve gençlerin kulübü daha fazla kullanması için stratejik planlarımız da bulunuyor. Yeni nesli kulübe alıştırmak için önce onları anlamak gerekiyor. Onlara gel sen kulübe üye ol demek yetmez veya üye ise kulübe neden gelmiyorsun demek yetmez. Neticede onları cezbeden ipuçları olması gerekiyor. Bizde bunları bulup çıkartacağız ve sonuçta onların da daha fazla gelmesini sağlayacağız.

Bu durum Büyük Kulüp’ün bugünkü yapısını bozar mı?

Bunları yaparken kulübün de yapısını bozmayacağız. Yapılan yeni çalışmalarda belirli bir seviyede olacaktır. Bir de bu gelişim kulübe üye olan gençlerimizin de hakkıdır. 20 yıllık bir üyenin kulüpte ne kadar hakkı var ise yeni üye olanlarında hakları vardır. Onların talepleri de dinlenmeli ve gereği de yerine getirilmelidir.

Gençlerin sizden talepleri var mı?

Tabii ki gençlerin de talepleri var. Benim yaşıtlarımın da küçük kardeşlerimin de benden talepleri oluyor ve ben bunları toplantılarda dile getiriyorum. Yönetim yeni oluşmasına rağmen şuana kadar 7 tane toplantı yapabildik. Ana gayemiz bir an önce Büyük Kulübü istediğimiz seviyeye çıkarmaktır.

Orge Elektrik olarak yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Orge olarak 19 yılımızı geride bıraktık. Ciddi ve istikrarlı bir büyüme gerçekleştirdik. Şuanda altı yüzün üstünde çalışanı olan Türkiye’de kendi alanındaki 3-4 firmadan biri haline geldik. Nitelikli işler yapıyoruz ve kaliteli projelerin içinde yer alıyoruz. Bu projeleri de başarıyla tamamlarken daha nitelikli işlerin peşinde koşuyoruz. Bizden de teklifler alınıyor. Bugün itibariyle elimizde 120 milyon TL’ye yakın iş var. 2018 yılının sonuna kadar elimizde işlerimiz var. Bu arada da yeni işlerin peşinde koşuyoruz. Bu durumun en iyi yanı böyle bir dönemde işsiz kalır mıyız gibi tedirginliğe kapılmıyoruz. Ayrıca yeni projeleri de takip ediyoruz. 2012 yılında şirketimiz halka arz edildi ve firmamızın %30 hissesi Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Halka arz fiyatı 3,56 TL’ydi. Daha sonrasında bedelli ve bedelsiz sermaye artışı yaptık ve hisseler 3.56 TL seviyesinden 1.80 seviyesine inmiş oldu. Zamanında 1.80 TL olan pay şu anda 9 seviyelerine çıkmış durumdadır. Dolayısıyla 5 kat büyüme sağlamışız. Bu durumda şirketin başarısını net göstermiş oluyor. 2 sene önce İstanbul Teknik Üniversitesi’nde halka açılan şirketlerin Genel Müdürlerini ve Yönetim Kurulu Üyelerini Borsa İstanbul yöneticileri davet etti ve yaptığımız çalışmalarla ilgili bizi tebrik ettiler. Orge Elektrik’in iyi bir örnek olduğunu vurguladılar. Yine Ekonomist Dergisi bu yıl bir araştırma yaptı. Yılbaşından bugüne borsaya açık firmalar içinde en fazla yabancı yatırımcıyı çeken firmalardan biri olduk. Hisselerimizin %40’ını yabancı yatırımcılar satın alıyor. Bu durumda şirketimizin iyi yönetildiğini gösteriyor.

Yurtdışında Türk müteahhitlerimiz önemli projeler alıyorlar. Sizde bu organizasyon içine katılıyor musunuz? Yurtdışı projelerinde içinde olmak isteriz, fakat bugüne kadar katılmadık. Sonuçta bizler önemli projelerde var olan bir firmayız. Bugüne kadar yurt dışına çıkmak istemememizin nedeni yurt içinde gerektiği kadar yoğun olmamızdır, halen de bu yoğunluğumuz devam ediyor. Şirketimiz her geçen gün büyüyor ve kapasitemiz artıyor. Tabii ki daha fazla iş yapmak isteriz fakat çok şükür burada da istediğimiz çalışmaları yapıyoruz.