Değerli olan, harcadığınız zamandır

İpekyolusilver ve İpekyolu gold&dimond markaları ile kuyum sektöründe yerini sağlamlaştıran İbrahim Kaygısız, son dönemde turizm alanında yaptığı yatırımlarla da adından söz ettirmeye başladı. Son olarak, Sultanahmet’teki Sura Design &Suites ve yine Sultanahmet’teki tek 5 yıldıza sahip olan Sura HagiaSophia Hotel ile oda kapasitesini 310’a çıkaran İbrahim Kaygısız, hedeflerinintarihi yarımadada 1000 oda olduğunu belirtti.

Sultanahmet’teki  otel yatırımlarınızla ilgili genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Değerli taşlar ve takı alanında, İpekyolu markası ile ihracat yaparken, ihracatın artması ile Türkiye’ye farklı ülkelerden gelen misafirlerimizin,yine kendi bünyemizde konaklaması fikriyle turizm sektörüne ilk girişimimizi yapmış olduk. Bunun yanında, İstanbul’daki otel sayısı günden güne artıyor. Bütün yatırımlar, misafirlerin en iyi şekilde konaklanması için yapılıyor. Biz de bu amaca hizmet etmek için elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

Turizm alanındaki yeni yatırımlarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Zincirimizin ikinci halkası olan Sura HagiaSophiaHotel’den sonra 3. Halka, Cağaloğlu’nda bulunan Tarihi Cumhuriyet Gazetesi binasındaki çalışmalarımıza başlayacağız. Kaygısız Group bu anlamda, titiz ve itinalı bir çalışma sürdürüyor. Hedefimiz, tarihi dokuları bozmadan, hizmet sektöründe bu anlamda genişlemeyi sürdürürken, Sultanahmet’te toplamda 1000 odaya ulaşarak, bölgenin turizm alanındaki öncü ismini oluşturmak.

1000 yatak hedefi oldukça ciddi bir rakam. Kendinizi turizmci olarak tanımlamıyorsunuz ama yatırımlar ilerledikçe fikriniz değişebilir mi?

Elbette ki turizmciyiz diyemeyiz ama bize bu anlamda destek veren çok önemli turizm danışmanları ile çalışıyoruz. Katıldığımız fuarlardaki, yeni ve modern turizm anlayışı ile dünyanın her bölgesinden aldığımızbilgilerle geri dönüyoruz. Bunun yanında, sahip olduğumuz deneyimli ve profesyonel ekip ile misafirlerimize sunacağımız üstün hizmet kalitesi, birincil hedefimiz haline geliyor. Ekibime bu anlamda çok güveniyorum. Bizleri ileriye taşıyacak olan yine onlar olacaktır.

İleri bir tarihte otellerin devri söz konusu olabilir mi?

Biz büyük bir aile şirketiyiz. Tüm markalarımız Kaygısız Group şirketi altında faaliyet gösteriyor. Bu anlamda baktığımızda, ileriye dönük bütün hedeflerimiz kendi bünyemizde devam edecektir. 

Tarihi Yarımada Bölgesi dışında başka şehir veya ülkelerde yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Hedefimiz  “Sura” adını zincir oteller olarak tanıtabilmek. Bu anlamda, ileriye dönük projelerimiz arasında muhakkak ki yurtdışı projelerimiz de olacaktır. Fakat, spesifik bir şehir ya da bölge adı vermek şu an için erken olabilir.

Müşteri hedef kitlemiz daha çok, dünyanın önemli ülkelerine ait “oldtown” dediğimiz şehirleri ziyaret eden misafirler olmasından dolayı, yazlık otel kavramından çok, tarihi bölge otellerini temsil eden bir zincir grubu olabiliriz.

Sultanahmet’in çok pahalı bir bölge olduğu ifade ediliyor. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Turizm açısından İstanbul’a genel olarak baktığımızda her bölgenin kendine ait fiyat-kalite dengesi vardır. Sultanahmet Bölgesi’nden çok daha pahalıya konaklanan, özellikle boğaz ve kıyı şeridi otelleri olarak bilinen birçok otel mevcut.Kıyasladığınız zaman standart bir fiyatımız var. Bizi bu şehirde maddi olarak değil ama manevi olarak değerli yapan elbette ki tarihi değerlere sahip lokasyonumuzdur. Hatta bundan yola çıkarak, otellerimizin mesajını da “değerli olan, harcadığınız zamandır” şeklinde belirledik.

Bugün, Tarihi Yarımada’ya dünyanın dört bir yanından turist geliyor. Bu açıdan bakıldığında bazı değerlere fiyat oranı biçmek yanlış olabilir.

Burada sorunlarınızı ortak dile getirebileceğiniz bir derneğiniz var mı?

Turizm sektöründe faaliyet gösteren, hemen hemen bütün butik ve yıldızlı otellerin bulunduğu TUROB derneği ile sorunlarımızı rahatlıkla giderebiliyoruz.

Buraya gözbebeğimiz diyoruz ancak gerçekten de böyle mi bakılıyor?

Sultanahmet, Beyazıt, Gülhane gibi semtler birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bölgelerdir.Türkiye’deki turizmin can damarı olan bu yerlere, şehrin hatta ülkenin gözbebeği olarak bakılması gayet normal. Zaman içerisinde de bir çok düzenleme ve yenilik bu bölgelere uygulandı ve uygulanmaya devam ediyor.

Sultanahmet’te bu alanda yeni yatırımlara ihtiyaç var mı?

Turizm sektöründe en önemli konuların başında hizmet geliyor. Bir otelin kalitesi, hiçbir zaman hizmet kalitesinin önüne geçemedi, buna rağmen İstanbul’daki birçok projede de hala eksiklerin olduğunu görüyoruz. Biz bu eksiğe son vermek amaçlı, gerek lokasyon açısından gerek hizmet kalitesi açısından, turistlerin uğrak merkezlerinden biri olan Sultanahmet’te yatırımlarımıza devam edeceğiz.