ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ESBAŞ’TA yeni hedef 7 milyar dolarlık ticaret hacmi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla 21 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen Ege Serbest Bölgesinin genişletilmesi ve faaliyet ruhsat süresinin uzatılmasına yönelik protokol ESBAŞ ile Ekonomi Bakanlığı arasında imzalandı.  

1990 yılında kurulan ESBAŞ, o günden bugüne 60 milyar dolarlık ticaret hacmi ve 18.200 kişiye sağladığı istihdam ile ülkemize ve İzmir’e büyük katkı sağlarken yabancı yatırımcıların da ESBAŞ aracılığı ile İzmir’e gelmesi sağlanmıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmaları protokol öncesinde aktaran ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler’in verdiği bilgiler bir serbest bölgeden beklenenin çok üstünde olduğunu göstermektedir. 2014 yılında ESBAŞ olarak 4.3 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdiklerini belirten Güler, “2 milyar dolarlık ihracatla adeta ilk 11. şehir olduk.  Bunun yanı sıra oluşturduğumuz katma değere baktığımızda ise ihracatımızın kg değeri 9,06 dolardır. Türkiye ortalamasının 1,70 dolar hatta Almanya ortalamasının 4,1 dolar olduğu günümüzde ESBAŞ’ın yakaladığı başarıyı net anlatan bir rakamdır bu. İnanıyorum ki ilave alanla yalnız ihracat ve istihdamımız değil aynı zamanda katma değerimizi de bir üst noktaya taşıyacağız” dedi.

Ekonomi Bakanlığı ile yapılan protokolle birlikte kendilerine yeni hedefler koyduklarına vurgu yapan Dr. Faruk Güler, “Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, her platformda yaptığımız çalışmalarla ilgili destek verdiklerini ve hukuki tüm adımların atıldığını belirtiyordu. Biz ESBAŞ olarak kendimizi büyümeye odakladık. Bakanlıkla birlikte uzun çalışmalarda bulunduk. Bu genişlemeyle birlikte ESBAŞ’ın ticaret hacmi yıllık 7 milyar dolara yükselecek ve ilave olarak 5.000 kişiye ek istihdamın önü açılacaktır. Şu anda ESBAŞ’ta 185 firma faaliyet gösteriyor ve bu firmaların %70’i yabancı sermayeli firmalardır. Genişleme alanımızla birlikte yeni yatırımcıları ESBAŞ’a çekmeyi başararak oluşturduğumuz ticaret hacmini bir üst noktaya taşımayı başaracağız” diyerek şu anda ülkemizde 19 serbest bölge bulunduğunu fakat bunların içinde en fazla çalışan ve en yüksek ticaret hacmi oluşturan serbest bölgenin Ege Serbest Bölgesi olduğunu belirtti.

ESBAŞ’ta önceliğin üretmek olduğunu ifade eden Dr. Faruk Güler, “ESBAŞ üretmek ve ülkemize katma değer oluşturmak, ülkemizin ihracatını arttırmak, istihdam sağlamak için kurulmuştur. Tüm çalışanlarımızın huzurlu, güvenli bir ortamda kalite standartlarında ve tüm istek ile talepleri dikkate alınarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda bulunan mescidin ihtiyaçlarını giderme konusunda yetersiz kalmasından dolayı ESBAŞ olarak, bölgemizde faaliyet gösteren birçok firmamızın katkılarıyla bir cami projesini hayata geçiriyoruz. Çalışanlarımızın dini vecibelerini karşılamak için Sayın Bakanımız himayelerinde ve il Müftülüğümüzün destek ve yönlendirmesiyle yola çıktık.  Önce Ege Serbest Bölgesi Cami Koruma ve Yaşatma Derneğini kurduk. 4.190 metrekarelik alanda 1.000 kişinin ibadet edebileceği bir proje geliştirdik. Selçuk Mimarisinin güzel bir örneğini teşkil edecek camimizin, hem görsel hem de kullanım açısından özel bir eser ortaya çıkardığımıza inanıyorum. Böylesine önemli bir projeyi Ege Serbest Bölgesine kazandırdığımız için çok mutluyum” dedi.

Son olarak ESBAŞ’a gösterdiği ilgi ve destek nedeniyle Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye teşekkür eden Güler, “Göreve geldiğiniz günden bugüne ESBAŞ’a gösterdiğiniz ilgi ve desteğiniz nedeniyle teşekkürlerimi arz ederim.  Amacımız en kısa zamanda genişleme alanını Ege Serbest Bölgesi sınırlarına alarak, arzu ettiğimiz hedeflere ulaşmaktır. Bugün imzalanan protokolün en kısa zamanda sözleşmeye dönüşmesini ve tel çitimizi yeni sınırlara taşımayı dört gözle bekliyorum” diyerek protokolü imzaladı.