Evyapport Servis kalitesini artırmaya devam ediyor

Liman hizmetleri veren işletmeler,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ortaya koyduğu yeni uygulamalar nedeni ile sorunlar yaşamaya başladı. Bu sorunları teknoloji ile aşan Evyapport,  artan rekabet ortamında müşteri memnuniyeti için gereken altyapı yatırımlarıyla  işletmelerin elini kolunu bağlayan sorunları aşıyor. Artan rekabet ortamı ve gümrük hizmetleri ve yapılan değişiklikler ile ilgili görüşlerini aldığımız Evyapport Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sıtkı Tankurt, sorularımızı yanıtladı. 

Dış ticaretin nabzını tutabilecek önemli yerlerden biri olan limanların iş yükü, ekonominin gidişatı hakkında da önemli tespitler yapabileceğimiz hareketlilik içerisinde yer almaktadır. Bu çerçeveden yola çıkarsak sizden ülkemiz ekonomisi için çıkarım yapabileceğimiz birkaç cümle alabilir miyiz?

Sıtkı Tankurt: Şubat ayındaki verilere baktığımızda geçen yıla göre düşüşler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak mart ayındaki verilerde toparlanmayı işaret ediyor. Bu durumun en önemli nedeni özellikle dışarıdaki gelişmeler sonrası dolarda yaşanan artış olduğu söylenebilir. Bunun yanında iç dinamiklerimizdeki gelişmelerde dolardaki artışın bizde daha fazla olmasına neden olunca, yaşadığımız tablo kaçınılmaz oldu.

Barış Yerge: Yaşanan gelişmelerin bir başka etkisi de ithalat ihracat dengesine oldu. Bölgemiz itibari ile baktığımızda Doğu Marmara’da ihracat %40 ithalat %60 seviyelerindeyken, bugün bu oranın %50 %50 olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun Türkiye için iyi haber olduğunun altını çizmek gerekir.

Limancılık açısından Kuzeydoğu Marmara pazarı ile ilgili gelişmeler değerlendirildiğinde ‘rekabet’ ile ilgili ayrı bir başlık açılması gerekiyor. Bölgede rekabeti artıracak en önemli gelişme ise DP World’ün Yarımca’daki liman yatırımının sonlanmak üzere olmasıdır. Güncel durum ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Sıtkı Tankurt:  Mart gibi açılacağı ifade edilirken bugün itibari ile yapılan açıklamalar DP World’ün 2015 son çeyreğinde açılacağı yönündedir. Açılış sonrasında da rekabet şartlarının zorlaşacağını düşünüyoruz. Bu kadar büyük yatırımların doldurulacağı oranda bir ticaret artışının olmaması yatırımcılar için zor şartları da beraberinde getirecektir.

Gecikmeler yeni gecikmeleri de beraberinde getirebilir mi?

Barış Yerge: Bendaha fazla gecikmeyeceğini düşünüyorum.

Körfez geçiş projesinin bölgedeki ticari faaliyetleri artıracağı yönünde bir düşünce mevcut. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Sıtkı Tankurt: Bu yönde yapılan değerlendirmelerde doğruluk payı olmakla birlikte, tersine bir durumunda olabileceğini söylemek gerekir.

Barış Yerge: Asyaport’da da sona yaklaşmasının da bölgeye artı sağlayacağını söylemekte fayda var.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda Evyapport’ta yapılan yatırımlar sonrası büyüme anlamında belli bir doygunluk noktasına geldi diyebilir miyiz?

Sıtkı Tankurt: Evet, doğal sınırlarımıza ulaştığımız söylenilebilir. Hem doğuda hem de batıda büyüyebileceğimiz kadar büyüdük. Doğu da Gübretaş ile ortak olduğumuz bir takım arsalar var ancak, Gübretaş’ın bölgedeki alımları neticelenmediği için oturup, belli anlaşmalar yaparak ayrıma gidemiyoruz. Değerli komşumuz ile karsılıklı anlaşır isek doğuda ufak bir büyüme potansiyeli bulunabilir.

Sorunlar çözüldükten sonra Evyapport burada yapacağı yatırımlarla ciddi bir büyüme gerçekleştirebilir mi?

Sıtkı Tankurt: Orada belli bir dönüm civarında bir arsamız var, bu arsaya yapılacak yatırım yüzde anlamında büyük bir büyümeye karşılık gelemez.

Barış Yerge: Fiziki anlamda büyümemize katkı sağlamasa da, o bölgede katma değeri yüksek hizmetler vermeyi planlıyoruz.

Rekabetin arttığı dönemde müşteri memnuniyeti önemli olacaktır. Bu hususta yayınımızda sizin beyanlarınıza da yer verdik. Konu ile ilgili güncel neler söylemek istersiniz?

Sıtkı Tankurt: Müşteri memnuniyeti hususunda iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu konuda ki çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yakın dönemde müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için bilgi sistemlerimizi değiştirdik. Yenilenen altyapımızla bugün müşterilerimize daha iyi hizmet veriyoruz.

Gümrük hizmetleri ile ilgili getirilen yeni düzenlemeler sonrası liman hizmeti veren firmaların zorluklar çektiği ifade ediliyor. Bu hususta yaşanan gelişmeleri sizin çerçevenizden değerlendirebilir miyiz?

Sıtkı Tankurt: Mersin bolgesinde yaşanan olaylardan sonra gümrük tarafında birtakım değişiklikler oldu. Yeni bakanımız uygulaması çok zor bir takım uygulamalar talep etti. Bu istekler doğrultusunda da geçmişten bugüne getirilen uygulamalardaki kolaylıklar ortadan kalkmış oldu, diğer yandan bakanlıkların biz liman işletmecilerine ve son kullanıcılara görüş sorarak ortak akılda memleketimizin faydasına düzenlemelere gidilmesini yerinde buluyor ve talep ediyoruz. Son yaptığımız liman işletim sistemimiz Gullseye yatırımıyla birlikte Gümrüğün tüm taleplerini anında online karşılamaktayız.

Uygulanması zor olan hususlara bir örnek verebilir miyiz?

Barış Yerge: En çarpıcı örnek şüphesiz hem ithal hem de ihraç alanındaki tüm konteynırların istisnasız x-ray cihazından geçirilmesi yönündeki istek ve çalışmalardır diğer yandan önerimiz tüm tarafların ortak bir platformda bir araya gelmesi, makul bir işleyişin belirlenerek birlikte aynı şekilde hareket edilebilmesi yönündedir.

Sıtkı Tankurt: Matematiğe döküldüğü zaman bunun imkânsız olduğu görülüyor. Ayrıca bunun için gerekli olan tüm yatırımları da bizim yapmamız gerektiği ifade edildi. Bu da oldukça maliyetli bir yatırım ve bu konudaki tartışmalar devam ediyor. Bu konudaki gelişmeleri derneğimiz TÜRKLİM (Türkiye Liman İşletmecileri Derneği) vasıtası ile takip ediyoruz.

Kötü tüccarı bulmak ve onu ifşa etmek yerine hizmet veren kesime bu işin tüm yükünü yüklemek, ‘hırsızın hiç mi suçu yok’  söylemini gündeme getiriyor. Örneğin olayı gerçekleştiren firmanın adı zikredilemezken, ‘X limanda kaçak sigara yakalandı’ şeklinde verilen bir haber oldukça keyif kaçıran bir durum olsa gerek. 

Sıtkı Tankurt: Böyle bir şey bizim başımıza gelmedi ama keyif kaçıran bir durum olduğunu belirtmek gerekir. Limanların dahil olmadığı bir ortamda, limanın isminin geçmesi kabul edilir bir durum değildir. Bize müşteri ne beyan ederse biz onu kabul etmek zorundayız. İşin diğer tarafı gümrük çalışmalarını yürüten yetkililerin sorumluluğundadır.

Evyapport’un sosyal sorumluluk hususunda çalışmalar yaptığını görüyoruz. Yaptığınız çalışmalar ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Sıtkı Tankurt: Elimizden geldiği kadar bölgeye fayda sağlayacak çalışmaların içerisinde olmaya çalıştık. Bunun en önemli ürünü yaptığımız okuldur. Ancak son dönemde yaşanan ekonomik şartlar bizim bu husustaki çalışmaları azaltmamıza neden oldu. Önümüzdeki dönemde ekonomik gelişmelere paralel olarak, bu alandaki çalışmalarımızı artırmak istiyoruz.