Faktoring sektörü 2014 yılında da büyümeye devam ediyor

Kasım 2012 tarihinde “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu” yürürlüğe girmesinin üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçti.Geçen bu döneme baktığımızda, kuruluş ve faaliyet esasları,muhasebe uygulamaları ve finansal tablolar detaylarını kapsayan iki yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu gelişmelerin ardından 2013 yılının son periyodunda ilk genel kurulunu yapan Finansal Kurumlar Birliği, yönetimini oluşturdu.Kanun ve yönetmeliklerle güçlü bir yasal altyapıya sahip olan sektör, bu birliğin oluşumu ile birlikte önemli bir temsil gücüne sahip oldu.

Yaşanan bu olumlu gelişmelerden destek alan sektörümüz Mart 2014 verilerine göre sektör toplam aktif büyüklüğünde,geçen yılın aynı dönemine göre %23 büyüyerek 17 milyar TL’den  22 milyar TL’lik bir büyüklüğe geldi. 2013 Mart ayında 69.700 olan müşteri sayısı da %23 büyüyerek 85.600 müşteriye ulaşmıştır.Sektörümüz de faal olan 76 adet faktoring şirketi var. Faktoring sektöründe 2014 yılında büyüme oranını %20 olarak öngörüyoruz. Böylelikle işlem hacmimizin 110 milyar TL civarında olacağını tahmin ediyoruz.

BDDK’dan faaliyet iznini alarak müşterilerimize hizmet vermeye başlamamızın üzerinden iki yıl geçti. Bu süre içerisinde Tam Faktoring, Türkiye çapında 12 ilde 21 şube açtı, müşteri sayısında Türkiye’nin üçüncü büyük faktoring şirketi haline geldi. 280 çalışanıyla Tam Faktoring, müşterilerine şeffaf, modern, güvenilir ve yakın faktoring hizmetini yüksek işlem hızı ve kalitesi ile sağlamaya devam ediyor. Her geçen günün insan kaynağımız ve teknolojimize yatırım yapmaya, ülkemiz ekonomisini ileriye taşıyacak en önemli güç olan Kobilerin yanında yer almaya devam ediyoruz.

Kobiler aktiflerindeki en önemli kalem olan alacaklarını Tam Faktoring  kalitesi ve Jet Çek hızıyla nakite dönerek işlerini büyütüyorlar. JetÇek, Tam Faktoring tarafından geliştirilmiş, faturalı çekinizin çok daha kısa sürede nakde dönüşmesini sağlayan yepyeni bir sistem. Telefon, internet ya da şubelerimiz yoluyla yapılan başvurular artık çok daha kısa bir sürede gerçekleştiriliyor.

Küçük sermayelerle işlerini döndürmeye çalışan KOBİ’lerimize faturalı alacakları karşılığında finansman sağlamak için 12 ilde 21 şubemiz, 444 36 69 çağrı merkezimizle, ayrıcalıklı Jet Çek uygulamamız ile hizmet  vermeye devam ediyoruz.