GAÜ Rektörü Prof.Dr. Kutsal ÖZTÜRK

“Hedef;  107 Ülkeden Gelen Öğrencilerimizden Oluşan Kültür Zenginliğimizi, Bm’nin Üye Sayısı 193’e Ulaştırmak”

Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, hedeflerinin;  2016 Yılı itibarı ile sahip oldukları  107 Ülke Öğrencisi  ile” kültürler zenginliği” armonisi sunan GAÜ’nün,  önümüzdeki akademik yıllarda, Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na üye ülke sayısı 193’ü yakalayarak, Kıbrıs Adası’nda “olağanüstü” bir birlikteliği, GAÜ Ruhu’na enjekte etmek olduğunu olduğunu söyledi.

Tercih dönemi nedeniyle; Aday öğrenciler için en üst düzeyde yapılan tanıtım programlarından birine katılan Prof. Dr. Kutsal Öztürk,  “Biz, hep büyük bir aileyiz diye tanımlarız kendimizi ve bunun gerçeklik payı vardır. Bizim her akademisyenimiz, çalışanımız, yöneticilerimiz, öğrencilerimiz biriz-dir. Birbirimizle hep iletişim halindeyiz ve her sorunumuzu hep birlikte çözmeye gayret ederiz. Bu açılardan bir aile olmak, büyük bir önem arzeder bizler için. Ben, tabii çok sevdiğim öğrencileri, rektörü bulunduğum üniversiteme davet ederken, bir kere bu ailenin bir parçası olacakları için çok mutluyum.” şeklinde konuştu.

Eğitim Yaşamlarının belki de en önemli yol ayrımına gelen tüm aday öğrencilerin, arzu ettikleri gibi yollarına devam edebilmelerini, herkesin “kendisine yakışana” ulaşabilmesini dileyen GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk;  Girne Amerikan Üniversitesi’ne yeni akademik yılda katılacak öğrencilere bir kez daha seslenerek; “geldikleri zaman görecekler ki, çok güvenli bir ortam burası; 107 değişik Dünya Ülkesi’nden gelmiş öğrencileri ile, bir armoni ortamı. Hedefimiz ise, Birleşmiş Milletler’in tüm ülkelerinden gelmiş öğrenciler barındırmak. Bu kültür birliğinde, farklılıklar içerisinde farkındalık peşinde olan üniversitede olmanın ayrıcalıklarını yaşayacaklar.” dedi.

VE TÜRKİYE

Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk “Türkiye’den gelen öğrencilerimiz neredeyse her şehrin, her beldenin, her bir parçanın tek tek mozaiğini oluşturuyorlar. Türkiye’deki tüm sıkıntıları hep birlikte aşabilecekleri anlamında da GAÜ’deki birliktelikleri ile güven veriyorlar. Dünya’daki birliğimize beraberliğimize de çok büyük bir katkı sağlayacak, bu öğrencilerimiz. Özellikle, ‘Dünya İnsanı’ yetiştirme doğrultusunda hareket ediyoruz, edeceğiz. ‘Dünya İnsanı’ daima barışı düşünür, dolayısıyla ‘ O İnsan’ gelecek ile ilgili yaşamsal herşeyin, bu barışa ve birlikteliğe bağlı olduğu çok güzel bir düşünceye sahiptir. Çok değişik kültürleri tanıma imkanı da yakalayacak bize katılacak öğrencilerimiz. Mezuniyet sonrası, çok önemli mevkilerde çalışan mezunlarımız var ve bu mezunlarımız da onlara mezuniyetten sonra da sahip çıkacaklardır. Bunun temeli de, ‘aile’yiz diyebilmektir. Bu özel üniversite, hiçbir devlet katkısı almadan, en çok burs veren “Üniversite”dir, aynı zamanda. Çünkü yaptığımız her yatırım, GAÜ’nün büyümesi ile birlikte KKTC’nin ve halkımızın da daha refahı yolunda atılmış birer adımdır.” ifadelerini kullanarak, bu vesile ile “1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı” yanında; Türk Mukavamet Teşkilatı’nın kuruluşunun 58.inci, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 40.ıncı ve Ada’nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilişinin 445.inci yıldönümlerini GAÜ adına ve şahsi en içten dilekleri ile kutladığını belirtti.