Hiçbir iş emniyetsiz yapılacak kadar ucuz değildir!

Ülkemizde endüstriyel ve medikal gazlar sektörünün  önde gelen firması Linde Gaz, yaptığı yeni yatırımlarla müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi hedefliyor. Son olarak Denizli’de Karbondioksit Tesis yatırımını hizmete açan Linde Gaz’da,Ekim ayında Genel Müdürlük görevine atanan madeni yağsektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Mert Alper Kumbaracı ile sektörün ve Linde Gaz’ın yönelimlerini konuştuk.

Linde Gaz’ın kurulmasından günümüze kadar olan tarihi yolculuğu ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Soğutma teknolojileri alanında faaliyet göstermek amacıyla 1879’da “kryojenik soğutma teknolojisi”nin mucidi Carl Von Linde tarafından Almanya’da kurulan ve 100’den fazla ülkede yaklaşık 65 bin çalışanı bulunan Linde, endüstriyel ve medikal gaz ve ilgili sektörlerde teknoloji üretiyor, anahtar teslim üretim tesisleri kuruyor, işletiyor ve mühendislik hizmetleri sunuyor.

“The Linde Group” olarak yıllık cirosu 17 Milyar Euro civarında olan Linde’nin Türkiye gaz pazarına girişi, 2006 yılında Karbogaz AŞ.’yi, 2007 yılında Koç Topluluğu kuruluşu olan Birleşik Oksijen Sanayi AŞ.’yi (BOS) bünyesine katarak gerçekleşti.

Türkiye pazarına girmenizin ardından hangi bölgelerde yatırım gerçekleştirdiniz?

Gebze ve Orhangazi’de ana üretim birimlerimiz olan hava ayrıştırma tesislerimiz bulunuyor.  Aksaray, Aydın ve Denizli’de ise karbondioksit üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Adana, Ankara, İzmir ve Silivri’de de tüp dolum, depolama ve dağıtım tesislerimiz faaliyet gösteriyor. Eskişehir ve Bursa’da tüp depolarımızbulunuyor. Ayrıca, Türkiye geneline yayılmış  geniş bayi ağımız ve Satış Ortaklarımız ile müşterilerimize, ürün ve hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.

Linde Gaz gıda sektörüne soğutma ve dondurma uygulamalarından, kaynak teknolojileri uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede verdiği desteği pekiştirmek amacıyla, GOSB sınırları içerisinde Gaz Teknolojileri Uygulama ve Müşteri Eğitim Merkezi’ni hizmete açmıştır.

Mevcut tesis ve laboratuvarlarımızda yaptığımız kapasite artışları ve belgelendirme çalışmalarına ilaveten yeni tesis yatırımları için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Son olarak geçtiğimiz yıl devreye aldığımız Ankara’daki Asetilen ve Silivri’deki Sülfürdioksit üretim tesisleri ve 2015 yılı içerisinde Denizli’de devreye aldığımız 2. Karbondioksit üretim tesisi ile 136 yıllık tecrübe ve birikimiTürkiye gaz sektörüne aktarmaya devam ediyoruz.

Size Linde Gaz Türkiye Genel Müdürlük için ilk görev teklifi geldiğinde Linde Gaz’ı seçmenizde rol oynayan etkenler nelerdi?

Benim için en önemli motivasyon kaynağı Linde Gaz’ın geleceğe bakışının benim beklentilerim ile bire bir örtüşmesiydi. Linde Global, Türkiye’de daha fazla büyümek isteyen bir firma, ben de bu zamana kadar kariyerimde büyümeyi arzu eden yapıların içerisinde yer aldım ve bulunduğum organizasyonların büyümesine destek oldum.

Linde Gaz’ınürün yelpazesi, kullanım alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sektörünün önde gelen firması olarak faaliyet alanımız, gaz, ekipman satışından proses danışmanlığı ve hizmetlere kadar olan süreçte geniş bir yelpazede yer almaktadır. Linde endüstriyel gazları, hemen hemen tüm  endüstriyel uygulamalarda spesifik görevler yerine getirmektedir. Hayat kalitesini arttırmanın yanısıra, daha etkin maliyetli bir üretim imkanı sunmaktadır.  Gıda sanayi, kalite ve çeşitlilik konusunda giderek artan tüketici taleplerini karşılamakla yükümlüdür. Tüketiciler ayrıca sürekli olarak yeni ve ilginç ürün arayışları içindedirler. Linde, yiyecek üreticilerinin, modern tüketicilerin beklentilerini karşılamak, hatta aşabilmek için gerekli çözümleri geliştirmek ve sunmak üzere yiyecek sanayi ile yan yana çalışmalar yapmaktadır.

Türkiye pazarı bu anlamda farklı alanlara yöneliyor ve büyüyor diyebilir miyiz?

Çok doğru. Linde bu alanlarda da büyümek ve farklılaşmak isteyen bir firma. Bizim sadece ürün sunmagibi bir anlayışımız yok. Biz aynı zamanda mühendislik firmasıyız. Müşterilerimize mühendislik ve yeni fikirler sunmak istiyoruz.

Ekonomik konjoktürün seyri ve tahminlerimizle yatırım planlarımızı yapıyoruz. Özellikle müşteri sahasında kurduğumuz yerinde tedarik tesislerimiz ile çözümü müşterilerimizin ayağına götürmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde de her zaman olduğu gibi müşterilerimizin beklentilerinin ötesinde hizmet sunmaya devam edeceğiz. 

Müşteri odaklılık konusu son dönemde fazlasıyla sık karşılaştığımız bir durum. Bu uygulamanın yaygınlık kazanması bilgiyi ve tecrübeyi nasıl ortaya çıkartıyor?

Gebze Organize Sanayi Bölgesi(GOSB) içerisinde geçtiğimiz yıllarda kurduğumuz Gaz Teknolojileri Uygulama ve Müşteri Eğitim Merkezi’mizde gerçek koşulların benzeri oluşturulan ortamda müşterilerimiz ile denemeler ve eğitimler yaparak teknik bilgimiz ve insan kaynağımız ile müşterimizin çözüm ortağı olmayı sürdürüyoruz.

Merkezin temel hedefi; sektördeki gaz uygulamalarını kullanıcılara uygulamalı olarak gösterebilmek ve sektörel eğitimler düzenleyerek hem Linde çalışanlarının uzmanlığını hem de potansiyel ve mevcut müşterilerinin bilgi düzeyini arttırmak, Linde’nin uluslararası tecrübesi ile sektörü bir adım daha ileriye taşımaktır. Ayrıca gelişmiş CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yapımız müşteri odaklılığının en önemli göstergesidir.

Avrupa Birliği süreci bu çerçevede değerlendirildiğinde, Türkiye bir Avrupa Birliği ülkesi olsa, bu durum size ekonomik açıdan farklı katkılar sağlar mı?

Çok majör farklılık olacağını düşünmüyorum. Türkiye ile Almanya ilişkilerine baktığımız zaman çok eskilerden gelen bir dostluğumuz ve müttefikliğimiz mevcut. Zaten Türkiye olarak Gümrük Birliği üyesiyiz. Dolayısıyla bu durum gerçekleştiğinde çok farklı sonuçlar ile karşılaşacağımızı düşünmüyorum.

Yaptığınız iş itibari ile güvenlik önemli bir husus diğer taraftanda maliyetlerin düşürülmesi noktasında yapılan çalışmalar var. Bu çelişen noktaları sürdürülebilir bir şekle sokmak oldukça zor olsa gerek?

Uzakdoğu’ya baktığımızda Hindistan ve Çin’inde yaşadığı durum bu. Çin’de geçtiğimiz dönemlerde her yıl üzerine katlanarak büyüme gerçekleşti. Şuan bu büyüme yavaşlamış durumda. Devletin desteği bu aşamada çok önemli. İşçilik konusunda üreticiler sürekli üretim maliyetlerini düşürme ve daha verimli çalışma eğiliminde. Tabi bu durum riskleri de beraberinde getiriyor. Biz Linde olarak her zaman hiçbir iş emniyetsiz yapılacak kadar ucuz değildir düşüncesi ile hareket etmekteyiz. İnsan hayatı bizim için her şeyin üstünde yer alıyor. Bu konuda gerçekten çok titiz çalışmalar yürütüyoruz. Eğer kaliteli bir hizmet vermek istiyorsanız bunun maliyetine de katlanmak durumundasınız. Tek cümle ile özetlemek gerekirse; amacımız güvenilir ve emniyetli operasyonlar yapmaktır.

Bu durum elbette maliyetlerinizi arttıran bir durum ve sektördeki diğer firmaların güvenlik kurallarına uyup uymadığı konusu rekabet ortamını mutlaka etkiliyordur. Bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Üyesi olduğumuz Linde Grubu’nda “Güvenlik, Sağlık, Çevre ve Kalite” tüm iş süreçlerimizin ayrılmaz ve öncelikli bir parçasıdır. Bu alandaki vizyonumuzu “Faaliyetlerimiz sırasında kimseye ve çevreye zarar gelmesini istemiyoruz” şeklinde özetleyebiliriz. Şüphesiz bu vizyona ulaşmak için gerekli altyapı şirketimizde oluşturulmuştur. Linde Gaz Ailesi’ nin her üyesi birer Emniyet Lideri’dir ve bu konuda kişisel sorumluluk almakla yükümlüdür.

Bu sektör için düzenlenen eğitim süreçleri sonucunda çalışanlarda bu algı oluşuyor mu? Yoksa cezai yaptırım ile desteklenmesi gerekiyor mu?

Linde Grubu’nun oldukça geniş bir prosedür ve iş talimatları veri tabanı var. Linde Gaz olarak bu ortamdaki asgari gereklere uymakla yükümlüyüz. Bunun yanısıra ülkemize özgü koşulları da dikkate alarak kendi İSİG, Çevre ve Kalite standartlarımızı oluşturduk ve bunları sürekli geliştirip güncellemekteyiz.  Şirketimiz, sahip olduğumuz OHSAS 18001 İşçi Sağlığı İş Güvenliği, ISO 14001 Çevre ve ISO 9001 Kalite Belgeleri gereğince bir üçüncü taraf gözetim kuruluşu tarafından her yıl denetlenmektedir. Her zaman Güvenlik, Sağlık, Çevre ve Kalite konularına da en üst seviyede hassasiyetle yaklaşıyoruz ve bu doğrultuda da Türk Sanayi’sine hizmet vermeye devam edeceğiz.