Irak’da güvenin adresiyiz

Güvenlik, siyasi istikrarsızlık gibi etkenlere rağmen Türkiye Irak ticari hacmi her geçen gün artıyor. Bu ortamda bölgeye lojistik hizmeti veren firmalar ön palana çıkıyor. Otuz yıldır Irak’a lojistik hizmeti sunan Sürat Uluslararası Nakliyat AŞ, uzun yıllar bölgede elde ettiği deneyimi ve verdiği hizmet ile müşterilerinin yüzünü güldürüyor. Bölgede yaşanan tüm zorluklara rağmen müşterilerine sağlıklı hizmet vermenin gururunu yaşadıklarını belirten Sürat Uluslararası Nakliyat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, önümüzdeki yüz yıl bölgede ticari hacmin artarak devam edeceğini ve tüm hazırlıklarını buna göre yaptıklarını ifade ediyor.

Irak pazarında etkin bir iş adamı olarak bölge ile ilgili sizden bir değerlendirme alabilir miyiz?

Irak’ta şuanda bir savaş yaşanıyor ve bundan dolayı güneye gidiş gelişler durduruldu. Özellikle Güney Irak’ta büyük olumsuzluklar yaşanıyor. Kuzey Irak diğer bölgelere göre daha iyi durumda. İş adamlarımız Güneyde iş yaparken zorlanıyor.  Güney Irak’ta iş yapmak bugün için oldukça zor

Kuzey Irak’ta bugün İstanbul’dan daha rahat ve eğlenceli bir hayat var diyebilirim. Biz bugün Taksim’e gidip yemek yiyelim derseniz akşam başınıza ne geleceği bilinmez ancak Erbil gibi şehirlerde her açıdan daha güvenli ve konforlu bir hayat yaşanıyor. Ticaretin daha güvenli yapılabildiği bir ortam var.

Bugün Türkiye için en önemli pazardır demek mümkün mü?

Diğer pazarlara baktığımız zaman bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkmenistan’ın daha önde olduğu ifade ediliyor. Türkmenistan’da da faaliyet gösteren bir firma olarak iki ülkeyi kıyasladığınızda neler söylenebilir?

Irak özellikle Kuzey Irak Türkmenistan ile kıyaslanamayacak derecede artılara sahip. Türkmenistan’da her şey hükümete bakar ve bir insanın iki dudağı arasındasınızdır. Zaten bugün itibari ile o pazarda hakimiyetin kayıtsız şartsız Polimeks İnşaat’ta olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse diğer firmalara da Polimeks işi dağıtıyor.

Türkmenistan’a ilk Alarko girmiştir ve o dönemde bizde Alarko’nun yapmış olduğu çalışmaların bir parçası olarak taşımacılık alanında Türkmenistan’a girdik, sonra Çalık Group geldi, sonra da Polimeks geldi.

Tekrar Irak pazarına dönersek, kriz döneminde firmalarımız için Irak pazarı ilaç olabilir mi?

Ben Irak pazarına çalışan firmalara krizin kolay kolay uğramayacağını düşünüyorum.

Akaryakıt işinden bahsetmişken, TBMM’ye de yansımış olan kaçakçılık olaylarından bahsetmemek olmaz. Kaçakçılık diyince yanlış anlaşılmasın, bu ticaret başka türlü yapılabilir miydi sorusu da beraberinde geliyor. Sizin bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Biz o dönemde bu işlere girmedik. Ancak giren firmaların da kaçakçılık gibi bir değerlendirme ile geçiştirilmesine karşıyım. Çünkü o dönemde işlerin başka türlü yapılmasının imkanı yoktu diye düşünüyorum. O nedenle çok fazla suçlayıcı olmamak lazım. 10 yıl önce olmayıp da bugün ilk yirminin içerisinde bir çok firma ve şahıs vardır. O nedenle bölgeye iş yapan firmaların çok eleştirilmemesi lazım.

Irak pazarına giren firmaların her geçen gün arttığını görüyoruz. Bu durum sizi etkiliyor mu?

Pazarda geçmişi olan firmalar birbirlerini tanırlar. Öyle ya da böyle pazar için emek çekmişlerdir. Bugün yeni firmaların çok hızlı bir şekilde pazarda güçlendiğini görüyorum. Ancak bu durumu pek sağlıklı bulmuyorum. Bir bakıyorsunuz adam yüz tır alıp bu işe girmiş. Bu tırların parasının soğan taşıyarak çıkarılması güçtür. Bu sektörün kara para ile anılmasını ben kabullenemiyorum.. Bir pazarda yer edinmek için emek verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu noktada biz seçici davranarak her firma ile çalışmıyoruz. Taşımacılık alanında da yeni yeni firmaları görüyorum. Çok hızlı bir şekilde pazarda etkin olduklarını ifade ediyorlar fakat bunun mümkün olamayacağını yaptıkları işlerde görüyoruz. Bu iş sadece aracı almakla olmuyor. Gittiğiniz bölgeyi tanımanız gerekir, kısacası tecrübe şarttır.

Sizin işinizi yapan Taha Grup var.

Taha Grup Irak’lıdır. Savaştan sonra bu işi yapıp da en başarılı olan firmadır. Kargo işinin yanında diğer ticari alanlarda da faaliyetleri var. Emin Taha  savaş döneminde pazara taşımacılık yapmaya devam etti. Irak’ta yerleşik geniş aile fertlerinin bölgeye ticari işletmeler açması ise iş hacmini daha da büyüttü. Emin Bey Irak’ta kim ne istiyorsa onu alıp götürebiliyor. Son 15 yılda çok büyük başarılara imza attı diyebiliriz.

Irak pazarına taşımacılık yapan bir firma olarak yaşadığınız sıkıntıları aktarır mısınız?

Irak piyasasına taşımacılık yapan bir firma olarak her gün tır kuyruklarından biz de nasibimizi alıyoruz. Bu kargaşa çözülür mü diyecek olursanız. Açıkçası benim bu konuda umudum yok. Bizim ülke olarak oradaki sorunu çözme gücümüz yok. Ayrıca bu durumun özellikle düzeltilmediği kanaatindeyim. Çözülürse o yörenin insanı para kazanamaz. O nedenle çözülmez. Ancak düzeltilmesi gerekir. Bu pazar Türkiye için bir numara konumundadır. Gelecekte ticari faaliyetlerimizin daha da artacağını düşünüyorum. Bu artışın 100 yıl devam edeceğini söylersek abartı olmaz. Bugün sadece Irak’ta değil Dubai, Katar, Bahreyn gibi ülkelerde önemli ticaret alanları oldu.

Irak pazarı düşünüldüğünde taşımacılık alanında önemli bir isim olduğunuzu söyleyebilir miyiz?  

Biz bu pazarda otuz altıncı yılımızı doldurduk, belki çok para kazanamadık fakat önemli bir isme sahibiz. O nedenle bize birçok firmanın kapısı sonuna kadar açıktır. Bizim bugün fiyatımız yüksek olsa dahi iş alabilen yegâne firma olduğumuzu söyleyebilirim. Bu bizim işimizi iyi yaptığımızı gösterir. Şuanda Irak’ın istenilen noktasına istenildiği şekilde taşımacılık yapabiliriz.

Bu tecrübenizi ticari faaliyetlerde de kullanıyor musunuz?

Firmalara danışmanlık hizmeti verdik ama ticari bir faaliyet içerisine girmedik. Hatta taşımacılık firmalarına bile danışmanlık hizmeti verdik. Bize o dönemde işi öğrenip size rakip olur demelerine rağmen bizim çapımızda iş yapamayacaklarını bildiğimiz için bu söylemlere kulak asmadık.

Irak Ekspres adında bir firmanız daha var. Firma Irak’ın içerisindeki ilk yerel kargo şirketi. Biraz bu girişiminizden bahseder misiniz?

Bildiğimiz bir alanda genişlemenin daha iyi olacağı düşünerek MNG Kargo gibi bir yapıyı orada kurduk. Bu işi Irak’ta yapan yok, ayrıca yapabilecek bir adam da yok. Bu girişimin önemli bir boşluğu doldurduğunu düşünüyoruz.

Güvenlik sorununu nasıl çözüyorsunuz?

Biz yılların deneyimi olarak bu konuda her zaman bir adım önde olduk. Bunun yanında Güney Irak’ta çok fazla  aile dostumuz var . Bu da bizim için güvenlik açısından önemli avantajlar sağlıyor.

Bölgedeki çok başlılık nedeni ile çeşitli grupların haraç adı altında paralar aldığı ifade ediliyor. Siz bu gibi durumlarla karşılaşıyor musunuz?

Birilerinden isteniyor, bildiğim kadarı ile bu işin günlük rayiç bedeli 10 bin dolar seviyelerindedir. Bizden isteniyor, biz vermiyoruz, hatta isteyen firmaya biz orada güvenlik hizmeti bile verebiliyoruz.

Bazı bölgelerde şantiyelerde firmaların çalışanlarının rehin tutulduğunu görüyoruz.

O bölgelerde işler iyiden iyiye karıştı. Yerli halk bölgeyi terk etti. Yarın o bölgelerde ciddi bir savaş çıkabilir. ABD’nin hava saldırısı ile Irak hükümetine yardım edeceği ifade ediliyor

Memleketiniz olan Hatay’da sosyal sorumluluk çerçevesinde çalışmalarınız var. Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Hatay’da babamızın adına bir eğitim merkezi açtık. Özellikle İngilizce, Matematik ve Lojistik Eğitimleri veriyoruz . İmkanımız doğrultusunda bu çalışmalara devam etmek istiyoruz.