Kaybetme korkusu olanlar başarı elde edemezler

“Ziraat Portföy’e bir başarı hikayesi için geldim” diyen GM. Hakan Eryılmaz 2013 yılı sonunda  pazar lideri şirket 14 milyar Lira parayı yönetirken  Ziraat Portföy’ün 1.8 milyar Liralık bir portföy yönettiğini hatırlatarak, “İlk yılımızın sonunda 8. Sıradan 5. Sıraya çıkarak bugün  5 milyar Lirayı yönetiyoruz, hedefimiz 2. Yılımızda 10 milyar Lira sınırını aşmak  ve 3. Yılda 20 milyar ile liderlik koltuğunu  hedefliyoruz.  Bu hedef ve başarı hikayesi için geldim ve  başarmadan da gitmeyi düşünmüyorum. Ben yöneticilikten önce şunu öğrendim: kaybetme korkusu olanlar başarı elde edemezler”.

Hazine kökenli biri olarak, önemli bir bankanın kadrosunda çalışarak piyasaları öğrendiğini belirten Ziraat Portföy Genel müdürü Hakan Eryılmaz, “Parayı yönetme ve portföy yöneticiliği pratik yaparak deneyim kazanılacak bir iştir. Günün şartları da bana bu imkanı verince, çok çalışmanın karşılığını bugün piyasaların güvendiği bir isim olarak aldım. İş hayatımda yanlış yapsam da sonraki pozisyonda doğruyu buldum ve o doğrultuda ilerledim. Hiçbir zaman tavla oyuncusu olmayı düşünmedim, düşeş – dübeş atmak yerine iyi bir satranç oyuncusu olmaya çalıştım. Başarılı olmamdaki en önemli etkenlerden biri eğitimli olmanın yanında alaylı olmam gerektiğini de öğrenmiş olmamdır. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın bende bıraktığı en önemli etki,  eğitimli ve alaylı karmasını çok başarılı bir şekilde uyguluyor olmasıdır” dedi.

Ziraat Portföy’e bir başarı hikayesi için geldiğini dile getiren Eryılmaz, 2013 yılı sonunda  pazar lideri şirket 14 milyar Lira parayı yönetirken Ziraat Portföy’ün 1.8 milyar Liralık bir portföy yönettiğini hatırlatarak, “İlk yılımızın sonunda 8. Sıradan 5. Sıraya çıkarak bugün  5 milyar Lirayı yönetiyoruz. 2. Yılımızda 10 milyar Lira sınırını aşmak  ve 3. Yılda 20 milyar ile liderlik koltuğunu   hedefliyoruz. Ben bu hedef için geldim. 3 yıl sonunda  bir başarı hikayesi yazmış olmayı amaçlıyorum. Ben yöneticilikten önce şunu öğrendim: kaybetme korkusu olanlar başarı elde edemezler” dedi.

Ziraat Portföy de tüm çalışanların büyük bir özveri örneği gösterdiğinin altını çizen Hakan Eryılmaz, “Şirketteki arkadaşlarımıza bir başarı hikayesi yazma fırsatı veriyoruz. Bu duygu ile özverili bir çalışma ekibi kurarak piyasanın içine daldık  ve bir ekip olarak elde edeceğimiz başarı hikayesinin peşindeyiz. Bu bakış açısıyla başarılı bir takım haline gelerek yakın zamanda piyasanın lideri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Hakan Eryılmaz “Mevduat bakımından zaten lider olan Ziraat Bankası, uyguladığı değişim ve dönüşüm programı sonrasında  çok daha hızlı hareket eder hale gelmiştir. Bugün bankalarda toplam 900 milyar Liralık mevduat var. Bunun 150 milyarı Ziraat Bankasında. Geriye kalan 750 milyarın %3 üne biz talibiz, bu da yaklaşık 21 milyar Lira eder ki bu rakam bizi pazar lideri yapacaktır. Bunu nasıl yapacağımıza gelirsek, ‘Ziraat Portföy’ün dinamizmini güven duygusuyla  yatırımcıya sunmak’ prensibiyle çalışarak bu başarıyı elde edeceğiz.” dedi. Eryılmaz “Türkiye’de de dünya piyasalarında olduğu gibi ‘özel bankacılık’ diye bir kavram var. Dünya da özel bankacılık dendiği zaman içine içinde para olan her şeyi koymak mümkün. Ama Türkiye de özel bankacılık dendiği zaman akla gelen tek şey mevduat fiyatlandırmasıdır. Bizler dünyadaki özel bankacılık anlayışını Ziraat Portföy markasıyla yatırımcılarımıza  sunmaya başladık.  Arkamızda Ziraat Bankası gibi bir güç var ve yakın zamanda yeni bir itici gücümüz olacak, Ziraat Katılım Bankası. Ziraat Finans Grubu’nun bir parçası olarak grubumuzun sağladığı güven ve Ziraat Portföy’ün dinamizmiyle hedeflerimize kısa sürede ulaşmaya çalışacağız” diyerek sözlerine son verdi.