Kendimizle yarışmaya devam edeceğiz

Ülkemizin kalkınma ve endüstrileşme hamlesi içinde olduğu 1967 yılında inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulan Ünal Akpınar İnşaat Sanayi Turizm Madencilik Ve Ticaret A.Ş. kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli geliştiren eğitimli ekibi ve güçlü makine parkı ile kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam ediyor. İnşaat, turizm sektöründe başarılı çalışmalar yapan Ünal Akpınar İnşaat Sanayi Turizm Madencilik Ve Ticaret A.Ş, gayrimenkul sektöründe de Akkent projeleri ile farkını ortaya koydu. Akkent 1-2-3-4 projeleri sonrası beşincisi olan Akkent Paradise Gardens projesini hayata geçiren firmanın bu alandaki yeni projeleri ise merakla beklenmekte. Gayrimenkul sektörü ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Ünal Akpınar İnşaat’ın başarılı Gayrimenkul Satış Pazarlama Direktörü Dr Huzur Keskin, gayrimenkul alanındaki Ünal Akpınar farkını ortaya koyduğunu belirterek projeleri hakkında bilgi verdi.

Ünal Akpınar firmasının yapmış olduğu çalışmalara geçmeden önce Ankara ölçeğinde konut sektörünün genel bir görünümünü tasvir etmenizi istesek, neler aktarmak istersiniz?

Ankara artık bir memur şehri olmaktan çıkmıştır. Özellikle sanayinin gelişmesi ile çok fonksiyonlu bir şehir kimliğine kavuşmuştur. Ankara’nın bu yapısı konut sektörüne yansımaları oluyor. Farklı alanlardaki hareketler istihdamın artmasını sağlarken, bu durum konut sektörünü geliştiren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında müşteri taleplerinin çeşitlendiğini gözlemliyoruz. Bugün üniversite öğrencilerinin düne göre daha fazla evde kalma eğiliminde olduğu gözlemlenirken, bu grubun tercihlerinin konut sektöründeki üretimde belirleyici olmaya başladığını görüyoruz. Öğrenciler daha konforlu ve bir artı bir gibi evleri tercih etmesi konut üreticilerini bu doğrultuda bir üretime itmiştir. Bu örnekleri farklı ihtiyaç grupları ile çoğaltmamız mümkün. Bu yeni yaşam tarzları daha fazla sosyal donatının olduğu konut projelerini ön plana çıkarıyor. Biz ve bizim gibi konut üreten firmalar da artan ve değişen talebe cevap vermeye çalışıyoruz.

Ünal Akpınar’da bu noktada oldukça deneyimli bir firmadır diye bilir miyiz?

Elbette diyebiliriz, Ünal Akpınar şirketi 1967 yılından buyana aktif durumda,  firmamız öncelikle altyapı projelerinde kendini ispat etmiştir. Konut projelerine ise Akkent projeleri ile başladı. Bu projelerin teslimi sonrasında müşterilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler bizi daha da cesaretlendirdi.

Müşterilerinizden aldığınız geri dönütlerde sizi öne çıkaran hususlar neler oldu?

Müşterilerimiz projelerimizdeki güvenlik, rekreasyon alanları ve inşaat kalitesini beğendiklerini ifade ettiler. Bu durumda bizi oldukça memnun etti.

Belli başlı projelerde yaşayan insanlar, dijital ortamda yaşadıkları yer ile ilgili platformlar oluşturuyor. Bu platformlarda yapılan değerlendirmelere bakarak bizler projenin insanları mutlu edip etmediğini görebiliyoruz. Sizin projeniz ile ilgilide bu ortamlarda yapılan değerlendirmelere baktığımızda, oldukça pozitif değerlendirmeler olduğunu gördük.

Biz Ünal Akpınar şirketi olarak yapmış olduğumuz Akkent projelerinde konutları teslim ettikten sonra, projemizde yaşamın daha sağlıklı işleyebilmesi için hizmet vermeye devam ediyoruzO nedenle Akkent sakinleri hüzmetlerimizden oldukça memnun ve her yeni projemize de Akkent Konutları sakinleri ilgi göstermeye devam ediyorlar. Her biri  bizim için bir satış temsilcisi nitelğinde olup, . O nedenle onların memnuniyeti bizim için öncelikli bir unsur.

İstanbul ölçeğinde baktığımızda projeyi teslim alan insanların memnuniyetsizlikleri Ankara’ya göre daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda Ankaralı firmaların bu işi daha iyi yaptığı ve yönettiğini söyleyebilir miyiz?

Böyle genel bir değerlendirme yapmak oldukça güç ancak biz oldukça köklü bir firma olarak müşteri memnuniyetine çok önem verdiğimizi söyleyebilirim.

Ankara ölçeğinde baktığımızda insanların daha fazla evde vakit geçirdiği ifade ediliyor. Konut üretimi yapan biri olarak bu sizin yaptığınız çalışmalara etki ediyor mu?

Bu kanı ne kadar doğrudur bilemem ama bende Ankara’da yaşayan bir aile olarak bu görüşü katılabilirim. Bu çerçevede de yaptığımız konut üretiminde ailenin birbiri ile daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak ortamlar oluşturmaya çalıştık. Mahalle kültürümüzü yaşatmayı amaçladık. Bunda da başarılı olduk. Şirketimizin Genel Müdürü Sayın Birol Akpınar  proje’nin başından sonuna kadar bu hususa dikkat çekmiştir. 

Konut sektörü son dönemlerde bir şişkinlikten bahsediliyor. Ankara ölçeğinde baktığımızda böyle bir durumdun bahsedebilir miyiz?

Ben Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler için bir değerlendirme yaparsam, üretilen kaliteli projelere her zaman talep olacağını ifade edebilirim. Yatırım yapmaktan vazgeçilemeyecek bir alan olduğu için iyi konut projelerine olan talebin artacağını düşünüyorum.

Ankara’ya yabancı yatırımcı ilgi gösteriyor mu?

Yabancı yatırımcının ilgisinin İstanbul’a daha çok olduğu bilinen bir gerçek. Ancak ilerleyen dönemlerde bu ilgilin Ankara’ya da yöneleceğini düşünüyorum. Bunun için bizlerin projelerimizi onlara tanıtması gerekiyor. Gerekli çalışmaları yaparsak buradaki potansiyelin yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini inancındayım.

Dubai gibi yerlerde yapılan fuarlarda Ankaralı konut üreticilerini görecek miyiz?

Ben buradaki görevimden önce Dubai’de farklı bir firmada görev yaptım. Dubai bir fuar cennetidir. Bu açıdan Dubai’deki fuarlarda yer almak doğru bir seçim olacaktır. Bizzat orada gayrimenkule yatırım yapan fonlar mevcut, bu fonlarla bağlantıya geçilebilir, oradaki inşaat firmaları ile diyaloga girilebilir. Yapılan tanıtımlarla iyi bir temel atılabileceği kanaatindeyim.

Belediye Başkanınız Melih Bey’de Ankara’nın geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Bu açıdan baktığımızda yatırımcıların Ankara’yı değerlendirmesi gerekir diye düşünüyoruz?

Melih Gökçek ismi artık bir markadır. O nedenle onun önderliğinde geliştirilecek projelerin arkasında biz özel sektör olarak seve seve yürürüz.

Belediye’nin özellikle ulaşım alanındaki çalışmaları size yansıyor mu? 

Yansıyor, özellikle Akkent Paradise Gardens projemizi pazarlarken metronun varlığı bize önemli bir artı sağlıyor.

Projelerin İstanbul’da olduğu gibi alım sonrası büyük değer kazanması mümkün mü?

Ben finans kökenli biri olduğum için bu tür açıklamalar yaparken verilere dayanarak yapmayı tercih ederim. Ancak daha önce belirttiğim gibi eğer projeniz, Akkent Paradise Gardens gibi nitelikli proje ise mutlaka değer kazanacaktır. Bu kazançta yatırımcısını mutlu edecek seviyelerde olacaktır.

Önümüzdeki dönemde yeni projeler gündeminizde var mı?

Akkent Paradise Gardens projemize çok güveniyoruz, bu projeye gösterilen ilgiden oldukça memnunuz. Önümüzdeki dönemde Eskişehir yolu aksında yeni ve büyük bir projeyi hayata geçireceğiz ve yakın bir tarihte bilgileirni kamuoyu ile paylaşıyor olacağız.

Son olarak vermek okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Biz Ünal Akpınar güvencesi ile gerçekleştirdiğimiz Akkent 1, 2, 3 ve Akkent 4 projelerinde birbiri ile yarışan konut projeleri geleştirdik ve bu projelerimizin son halkası da Akkent Paradise Gardens oluyor. Bu noktada kendimizle yarışmaya devam edeceğimizi belirtebilirim.