KOBİ’leri Turkcell teknolojisini kullanarak büyümeye davet ediyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,85’ini KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’ler istihdamın da yüzde 75,8’ini ve ihracatın yüzde 59,2’sini sağlıyor. Turkcell olarak, ekonomimiz için bu denli büyük öneme sahip olan KOBİ’lerimizin teknolojiyle rekabette önde olmaları için her zaman yanlarındayız.  KOBİ’lerin, gelişen işletmecilik anlayışına paralel olarak, işlerini daha da büyütmeleri ve iş yaptıkları sektörde rekabetçi yapıya kavuşarak, dünyayla rekabet edebilmelerinde teknoloji büyük önem taşıyor. KOBİ’lerin bunu yapabilmeleri için teknolojiyle elde edebilecekleri faydanın farkında olmaları ve teknolojiyle dönüşüm süreçlerini hızla tamamlamaları gerekiyor. Bu konuda KOBİ’lerin alması gereken yol olduğunu düşünüyoruz. YASED’in yaptığı araştırmaya göre KOBİ’lerin tüm yatırımları içerisinde teknolojiye ayırdıkları pay sadece yüzde 15 civarında. Oysa bu konuda Türkiye’ye en yakın ülke olan Polonya’da bu oran yüzde 30’u buluyor.

İşte bu ortamda KOBİ’ler, Turkcell olarak sunduğumuz hizmetlerden çok daha fazla yararlanarak maliyetlerini azaltabilir, işlerini büyütebilirler. Bunun için KOBİ’lere öncelikle ihtiyaç duydukları teknolojileri ortaya koyarak tüm bu çözümleri tek elden, kolayca ve en uygun koşullarda sunuyoruz. KOBİ’lerin mobil ve sabit teknoloji çözümlerini kullanarak daha hızlı ve kârlı olmalarını sağlamak için onlara nasıl daha iyi destek olabiliriz diye düşündük ve bu amaçla “İş’te Teknoloji Hamlesi” vizyonunu geliştirdik. Bu kapsamda farklı sektörlerin farklı ihtiyaçları olacağı gerçeğinden yola çıkarak yüzbinlerce müşterimizin ihtiyaçlarını analiz ettik. Bu analizlerden yola çıkarak kamudan enerjiye, medyadan finansa, lojistikten perakendeye, inşaattan sağlık sektörüne, geniş bir yelpazede müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirdik. Bu vizyonla ortaya çıkardığımız “İş’te Teknoloji Hamlesi” ile KOBİ’lerin işlerinin temeli olan “Altyapı”, “Yönetim” ve “Pazarlama” alanlarının her birine özel setler oluşturduk. Bu setlerimizin içerisine de her boyutta şirketin hedeflenen ihtiyacını karşılayacak çözümlerimize yer verdik. “İş’te Teknoloji Hamlesi” ile şirketlerin büyümesini, Türkiye’nin dünya klasmanında bir üst lige atlamasını hedefliyoruz.

KOBİ’ler bilgiye ve işlerine her an, her yerden ulaşabilmeli

KOBİ’lerin işlerini büyütmelerinde altyapı maliyetlerine katlanmadan verilerini yedekleyebilmeleri, işlerini, araçlarını, makinelerini her yerden anlık takip edebilmeleri kritik bir önem taşıyor. Kısaca bilgiye ve işlerine her an her yerden erişmeleri gerekiyor. Ancak KOBİ’lerimiz altyapı maliyeti nedeniyle bu teknolojiyi kullanma konusunda çekinceli davranıyor. Oysa bulut teknolojilerinin sunduğu imkanlarla tanışıp bunları iş süreçlerine dahil ettiklerinde teknolojik dönüşümlerini yüksek yatırım maliyetlerine katlanmadan yapabiliyorlar. KOBİ’lerimizin bu ihtiyacını çözmek için sıfır altyapı maliyetiyle Turkcell Akıllı Bulut çözümümüzü hayata geçirdik. Bu sayede KOBİ’ler, donanım, yazılım, lisans, işletim, internet ve güvenlik gibi IT hizmetlerine hiçbir altyapı yatırımı yapmadan sahip olabiliyor. Hatta bu hizmeti yüzde 80’e varan tasarruf fırsatlarıyla www.turkcellakillibulut.com adresi üzerinden tek tuşla kolayca alabiliyorlar. KOBİ’lerin ön yatırım, bakım ve güncelleme masraflarını da ortadan kaldıran Turkcell Akıllı Bulut ile bulut hizmetlerine her an, her yerden ve her cihazdan istenilen kapasiteyle ulaşılabiliyor.

Yine KOBİ’lerin işlerini büyütürken dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biri de iş süreçleri ve operasyonlarındaki verimlilik. Bu konudaki en büyük etkiyi ise M2M (makineler arası iletişim) sağlıyor. Burada, 2020’de dünyada birbiriyle iletişim kurabilen cihaz sayısının 80 milyar olmasının beklendiği bir çözümden bahsediyoruz.

Böylesine bir etki yaratan çözümü KOBİ’lerimizin de kullanması kaçınılmaz görünüyor. Turkcell M2M Platformu (m2m.turkcell.com.tr) ile sunduğumuz M2M çözümlerimizle şirketler, akıllı araç sistemleriyle benzinden tasarruf edebiliyor, enerjide kayıp kaçak oranlarını çok daha düşük seviyelere çekebiliyor, stok takibinde maliyetlerini düşürebiliyor, gıda bozulmalarını engelleyebiliyor ve böylece daha fazla operasyonel verimlilik sağlayabiliyorlar. Bugün Türkiye’de her 3 makineden yaklaşık 2’sini Turkcell konuşturuyor. Geçen yıl sadece Akıllı Araç çözümümüz Turkcell kurumsal müşterilerinin 500 binden fazla aracında kullanılarak, 2014’te 1,3 milyar TL yakıt tasarrufu sağladı.

Birlikten kuvvet doğar

Sadece faaliyette olan ve işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lerimiz için değil, daha yolun başında olan, iş dünyasına atılmak isteyen KOBİ adaylarımız için de çözümümüz bulunuyor. ‘İşini Kur’ adını verdiğimiz bu çözümümüzle işletmelerin daha kuruluş aşamasından itibaren yanlarında olarak, temel iletişim ihtiyaçlarını hiçbir formaliteyle zaman kaybetmeden, uygun maliyetle karşılamalarını sağlıyoruz. Yeni kurulan şirketlere yönelik bu hizmetimiz ile tek tek ürün değil, ihtiyaç tabanlı bir çözüm yaklaşımı sunuyoruz. Bu çözümün içinde yer alan İlk Adım paketimizle şirketlerin sabit internet, sabit telefon, faks gibi altyapı maliyetlerini düşürürken, Yeni Müşteri Getir paketimizle de kuruldukları andan itibaren, yeni müşteri kazanarak gelirlerini artırmalarını ve başarıya daha hızlı ulaşmalarını istiyoruz.

Küçük ve orta boy işletmelerin ekonomi içerisindeki yeri, bugün artık tartışılmaz hale geldi. Bugün bir ülkede KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası rekabet gücü yüksekse, bu hem ekonomik hem sosyal anlamda kalkınmaya işaret ediyor. Bu noktada Turkcell olarak her zaman KOBİ’lerimizin yanındayız ve Turkcell’li şirketler için en kaliteli iletişim olanaklarını sunmanın yanı sıra iyi bir iş ortağıyız. Birlikten kuvvet doğar diyerek şirketleri, bizimle birlikte çalışmaya, teknolojik dönüşüm yolunda bir adım öne taşımaya ve başarı yolunda basamakları birlikte tırmanmaya davet ediyoruz.