Moskova Merkez Camii Açılıyor

Moskova’da beklenen an geldi. Rusya’da tarih boyunca Müslümanlar ile diğer din mensuplarının birlikte barış içinde yaşamasının sembolü olarak, varlığını ebediyete kadar sürdürmesi dileği ile inşa edilen Moskova Cami, 2015 Eylül ayı içerisinde açılması planlanıyor. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin gerçekleştireceği camiyi bölgede rüştünü ispat etmiş bir Türk firması inşa ediyor. 2000’li yıllardan buyana bölgede başarılı projelere imza atmış Monart İnşaat, bu yeni eserle başarılarına bir yenisini daha ekledi. Proje ve firma ile ilgili kamuoyunun merak ettiği konuları değerlendirdiğimiz Mimar Zeynep Uzunkaya, sorularımızı yanıtladı.

Monart İnşaat firmanızın dünü ve bugünü ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Monart İnşaat firması 2000 yılından beri Rusya Federasyonunda inşaat faaliyetleri yürütmekte olup önemli projelere imza atmıştır. Firmamızın tamamladığı projeler arasında, Kazan Uluslararası Havalimanı terminalleri, Samara Ambar Alışveriş Merkezi, Tataristan-Kazan Başbakanlık ve Meclis binaları, Kazan Rubin Arena Stadyumu, Kazan IT Park teknoloji binası, Kazan Q-Park lojistik merkezi, Kazan Üniversiade Oyunları binaları, Samara Aquapark kompleksi, Moskova Avillon Plaza ofis binası ve çok sayıda alışveriş merkezi binaları bulunmaktadır. Şu anda Moskova Merkez Camisi inşaatına, 23 Eylül 2015’te resmi açılışı yapılmak üzere, büyük bir hızla devam etmekteyiz. Moskova Lujniki Stadyumu rekonstrüksiyon işlerinde ise müteahhit firma olarak çalışmaktayız.

Sayın Zeki Köse, Moskova Cami Projesiyle ilgili kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Bu noktada yapılan projenin önemi hakkında neler ifade edebilirsiniz?

Öncelikle projenin Rusya’da yaşayan çok sayıda Müslüman için tamamlanması özlemle beklenen dini bir yapı olması nedeniyle bu proje bizim için çok özel bir öneme sahiptir. İki farklı kültür arasında birbirini tanıma ve empati kurma açısından yeni imkanlar yaratacağına inandığımız bu projenin inşa sürecinde yer almak bizim için gurur vericidir.

Farklı ülkelerde dini mekanlar inşa etmek oldukça zor bir iştir. Ancak iki ülke liderinin katılacağı bir proje ile ilgili özel açıklamalarda bulunmaları zorlukların aşılmasına katkı sağladı mı?

Elbette sağlamıştır. Farklı din ve kültürlerin kaynaşması, hoşgörünün yaygınlaşması için atılan her adım çok değerlidir. Rusya hükümeti, caminin yapımı sırasında zorlukların aşılması için gerekli hür türlü desteği sağlamıştır. Türk Diyaneti ise namaz alanlarındaki bazı önemli imalatların yapılmasını sağlayarak projeye destek vermiştir.

Moskova Cami projesinin yapım süreci ve mimari özellikleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Biz Monart İnşaat olarak projeyi devraldığımızda, sadece kaba inşaatı bitmiş vaziyetteydi. 1,5 yıl gibi bölme bir proje için çok kısa sayılabilecek bir sürede inşaatı bitirme aşamasına geldik. Özellikle iç mekanlarda kullanılan malzemelerin çoğu Türkiye’den tedarik edildi. Aynı şekilde çok sayıda Türk işçisi ve teknik kadrosu bu projeye emek harcadı. Projenin mimari özellikleri de aslında söz ettiğimiz farklı kültürlerin armonisinin bir yansımasıdır. Rusya’da önemli bir tarihi geçmişe sahip olan Tatarların oluşturduğu mimari ile özellikle iç mekanlarda göze çarpan Osmanlı üslubunun ahenkli bir birlikteliğinden söz edebiliriz.

Firmanızın gelecek dönem planları ile ilgili hedeflerinizi aktarır mısınız?

Firmamız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmayı sürdürmek hedefindedir. Modern inşaat metotlarını takip eden, uzmanlık gerektiren projelerin kolaylıkla üstesinden gelebilen kadromuzla birlikte taahhütlerimizin zamanında ve kaliteden ödün vermeden gerçekleşmesini sağlamaya yeni projelerimizde de devam edeceğiz.