Önceliğimiz hayatınızın her anında güvenebileceğiniz bir çözüm ortağı olmaktır

Pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların sağlık sigortasına verdiği önemi giderek arttırdı. 2020 yılının ilk yarısında tamamlayıcı sağlık sigortasında %52 oranında büyüme gördüklerinin belirten AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı Firuzan İşcan, sorularımızı yanıtladı.

Gerek AXA Sigorta gerekse sigorta sektörü açısından nasıl 2020 yaşandı?

2020 yılı hepimiz için daha önce eşini benzerini yaşadığımız bir dönem. COVID-19 salgını hayatlarımızı durma noktasına getirdi. İlk altı aylık dönemde pandeminin de etkisiyle tüm dünyada ekonomi önemli ölçüde yavaşladı. Belirli sektörler sosyal izolasyon kurallarının da etkisiyle büyük aksamalar yaşadı. Reel sektör büyüyemedi.

Kontrollü büyüme ise bu tabloyu bir miktar iyileşme olarak bize yansıttı. Özellikle yaz aylarında yeni araç satışlarının yarattığı ivmenin motor sigortalarına yönelik olumlu sonuçlarını gördük. Bir yandan da pandemi ile birlikte insanlar sağlıklarının değerini yeniden hatırladı ve bunu öncelikli bir konu haline getirdi. Bunun sonucunda da tamamlayıcı sağlık sigortaları başta olmak üzere bir gelişim sürecini yaşadık.

Sonuç olarak rakamlara baktığımızda üçüncü çeyrekte toplam büyümenin söz edilen branş büyümelerinin sürükleyici etkisiyle de yılın ilk 6 aylık döneminin üzerinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Yaşanan bu süreçte AXA Sigorta müşterilerine hangi konularda destek verip yenilikler sundu?

AXA Sigorta olarak müşterilerimizin hayatlarının her anında güvenebilecekleri bir çözüm ortağı olmak en büyük önceliğimiz. Dolayısıyla pandemi sürecinde de bu vaadimize uygun adımlar attık. Müşterilerimizle temas ettiğimiz her noktada onların ihtiyaç ve beklentilerine yanıt veren çözümler geliştirmeye odaklandık. Örneğin evlerimizden çıkamadığımız ilk dönemde, acil durumlarda ihtiyaç duyabilecekleri otomobillerinin onarım süreçlerini yapmak için vale hizmetimizi devreye aldık. Konut sigortalarında uzaktan ekspertiz işlemleri gibi geliştirmeler yaptık. Bu dönemde hastaneye gitmekten çekinebileceklerini düşünerek uzaktan alanında uzman doktorlardan görüş almalarına imkân veren AXA Doktor Danışma Hattı’nı hayat geçirdik. Ayrıca salgının ilk günlerinden itibaren, istisna olmasına karşın müşterilerimizin COVID-19’dan kaynaklanan tedavi masraflarını karşıladık. Temmuz ayında da tüm salgın hastalıkları teminat altına aldık.

Salgının yarattığı kriz sigorta sektöründe yeni enstrümanların gelişimini sağladı mı?

Sosyal mesafeyi korumak adına evlerimizde kaldığımız, evlerimizden çalıştığımız bu dönemde uzaktan erişimin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Dolayısıyla biz de süreçlerimizi bu yeni dönemin gerekliliklerine adapte ettik. Ne mutlu ki yaşadığımız süreç hem altyapımızın hem de iş süreçlerimizin her koşula hazır olduğunu açıkça gösterdi. Ayrıca günün şartlarına uygun yeni ürünler ve teminatlar üzerinde de çalışmaya, tüketicilerin beklentilerini ve eğilimlerini takip etmeye devam ediyoruz.

 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası neden önemli?

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortalarından çok daha uygun bir poliçe tutarı karşılığında özel hastanelerde tedavi imkânı sunan bir ürün. Yatarak ve ayakta veya sadece yatarak teminatlı olmak üzere iki farklı poliçe imkânı sunuyor. Dolayısıyla bu üründen faydalanmak isteyenler ihtiyaçlarına ve bütçelerine doğru teminatlarını da istedikleri gibi şekillendirebilirler. Bu ürüne sahip olmak için sadece SGK’lı olmanız yeterli. AXA Sigorta olarak sunduğumuz Sağlığım Tamam gibi bir ürünle sağlığınızı güvence altına aldığınızda SGK anlaşması olan özel hastanelerde fark ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

AXA Sigorta’nın tamamlayıcı sağlık sigortasında verdiği hizmet nasıl geri dönüş sağlıyor?

Tamamlayıcı sağlık sigortaları 2019 yılında %86 büyürken bu yılın ilk yarısında %52’lik bir büyüme gördük. Buna karşılık özel sağlık sigortası bu yılın aynı döneminde yalnızca %21 büyüdü. Dolayısıyla bu sonuçlara bakarak tamamlayıcı sağlık sigortalarının, sağlık alanında lokomotif bir ürün olacağını öngörüyoruz diyebilirim. Bizim de stratejimiz bu doğrultuda. Tabii bu durumda en önemli faktörlerden biri özel hastanelerdeki fiyat artışlarına paralel olarak özel sağlık poliçelerinin fiyatlarının da artması oldu. Bu da büyümeyi etkiledi. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise SGK’nın kabul edildiği özel hastaneleri de kapsadığı ve devlet katkı payını da içerdiği için daha uygun fiyatlı sağlık sigortası ürünleri arayışında olan segmente ulaşmamızı kolaylaştırdı. Önümüzdeki döneme dair kesin bir yargı da bulunmak mümkün olmasa da özel hastanelerin fiyat politikaları ve devletin katkı payı ile ilgili uygulamaları doğrultusunda tamamlayıcı sağlık sigortasının da gelişimi şekillenecektir. 

Sağlığım Tamam tamamlayıcı sağlık sigortası ürünümüz herkesin uygun fiyatlarla özel hastanelerde tedavi olma imkanından yararlanmasını sağlayan bir ürün. Sağlığım Tamam kapsamında sektörün en geniş anlaşmalı kurum ağı ile müşterilerimizin 7/24 sağlık kurumlarına ulaşmasını sağlıyoruz. Yatarak tedavi anlaşmalı kurumlarımızda herhangi bir limit olmaksızın yüzde 100 karşılıyoruz. Doktor muayenesi, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme ve tanı hizmetleri, ileri tanı yöntemleri ve fizik tedavi giderleri ise farklı adetlerde sunuluyor; böylece müşterilerimiz teminat kapsamını ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirebiliyor. Çok uygun aylık fiyatlarla sunduğumuz ürün, sigortalılarımızın küçük ya da büyük tüm sağlık ihtiyaçlarına cevap vermesinin yanı sıra kadın hastalıkları ve doğum, diş sağlığı, tüp bebek danışma, yenidoğan ve çocuk gibi pek çok ek teminatla ürünü kişiselleştirme imkânı da sağlıyor. Tüm bunların yanına sigortalılarımızı farklı ihtiyaçları konusunda asistans hizmetleriyle de destekliyoruz. Ayrıca yenileme garantisi de sunan Sağlığım Tamam’ın yaş sınırını da 59’dan 65’e yükselttik. Böylece daha geniş bir kitlenin bu ayrıcalıklı üründen faydalanmasını hedefliyoruz. 

Bunlara ek olarak istisna olmasına rağmen pandemi döneminde COVID-19 tedavi masraflarını da teminat altına alan bu ürün artık tüm salgın hastalıkları kapsıyor.

AXA Sigorta olarak müşterilerimizin hayatında sadece hasar-hastalık anında zararı tazmin eden bir şirketten fazlası olmayı, her zaman güvenebilecekleri bir çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Bu bakış açısıyla da ürünlerimizi sürekli olarak daha fazla nasıl iyileştirebileceğimize bakıyoruz. Sağlığım Tamam da bu yaklaşımın sonucunda sektördeki benzer ürünlerden ayrıştı diyebilirim. Hızlı provizyon süreçlerimizin yanı sıra en geniş anlaşmalı kurum ağına sahip olmamız önemli bir fark yaratıyor. Ayrıca sigortalılarımıza kendilerine daha iyi bakmalarını ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini teşvik etmek için “Sağlıklı Yaşam İndirimi” sunuyoruz. Böylece müşterilerimiz her yıl yaptıkları sağlık harcamalarına ve tedavi giderlerine bağlı olarak, yıllar içinde %50’ye varan kademeli indirimlerden faydalanabiliyor. Pandemi öncesinde de hayatımızda olan ama pandemi döneminde daha gelişmiş özelliklere kavuşan AXA Doktor Danışma Hattı da sigortalılarımızın istedikleri zaman, hastaneye gitmeden sağlıkları hakkında endişelendikleri konularda doktorlara danışmalarına imkân tanıyor.

Sigorta sektörü sağlık sigortası maliyetleri açısından etkileniyor mu?

COVID-19 ile birlikte doğal olarak sağlık sigortalarına ilgi ve talepte de bir artış gördük. İnsanlar sağlıklarını güvence altına almak için harekete geçti. Yılın ilk yarısında özellikle tamamlayıcı sağlık sigortalarında yüzde 52, özel sağlık sigortalarında yüzde 21’lik bir artış gördük. Pandemi sebebi ile kamu hastanelerinde ki yoğunluk ve ertelemeler özel hastanelere olan ilgiyi de arttırdı.

Son bir yıllık enflasyon yüzde 11,77 olurken, bu rakam sağlık harcama grubunda yüzde 14,68’e ulaştı. Sağlıktaki yüksek fiyat artışları, genel enflasyonu da 0,42 puan yükseltti. Sağlık sigortalarındaki fiyat artışlarını belirleyen ana unsur medikal enflasyonudur. Sağlık sektöründeki bu yüksek artışlar ve özel hastanelerin artan maliyetleri Sigorta şirketlerinin özel hastanelerle olan fiyat anlaşmalarını doğal olarak etkiliyor. İnsanların sağlık sigortaları konusunda farkındalıkların artışına paralel içerideki prim havuzunun derinleşmesiyle maliyetlerin daha yönetilebilir seviyelere gelmesini bekliyoruz. Bunun da sağlık sigortalarının tabana yayılmasında önemli bir etkisi olacağı düşünüyoruz. KASIM 2020