Oriflame Türkiye Genel Müdürü Ebru Erkan Ayanoğlu: 65 ülke içinde ilk 10’da yer alıyoruz

50 yılı aşkın süredir, dünyanın her yerinden kadınların ve erkeklerin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olan, İsveç kökenli Oriflame, 65 ülkede 3 milyondan fazla marka ortağıyla bütünsel güzellik anlayışını paylaşmaya devam ediyor. Şirket bugün güzellik ve sağlıklı yaşam sektörünün en büyük oyuncularından biri. 1992 yılından itibaren de Türkiye pazarında. Pazara giren ilk doğrudan satış şirketi olduklarını belirten Oriflame Türkiye Genel Müdürü Ebru Erkan Ayanoğlu, “Türkiye, Oriflame’in stratejik pazarlarından biri. 65 ülke içinde ilk 10’da yer alıyoruz” diyor.
Oriflame Türkiye Genel Müdürü Ebru Erkan Ayanoğlu ile Oriflame Türkiye’yi ve doğrudan satış sektörü hakkında konuştuk.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

27 yıldır doğrudan satış sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre 1996 yılında girdim, 2003 yılında Oriflame Türkiye ekibine katıldım. Burada 2017 yılına kadar Bölge Müdürü, Satış Destek ve Eğitim Müdürü, Pazarlama Direktörü, satış direktörü, Türkiye ve Afrika’dan sorumlu Satış Destek Direktörü gibi birçok farklı pozisyonda çalıştım. 2017-2019 arasında bir Alman Doğrudan Satış Şirketinin Türkiye start up’ını yaptım ve 2019’da Oriflame Türkiye’ye Genel Müdür yardımcısı ve Türkiye satış ve pazarlama direktörü olarak geri döndüm.  2022 Ocak ayından itibaren Oriflame Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapıyorum.

Oriflame Türkiye’den bize biraz bahseder misiniz?

Oriflame, 1992 yılında Türkiye pazarına giren ilk doğrudan satış şirketidir.1967’de İsveç’te kurulan ve 31 yıldır da Türkiye pazarında faaliyet gösteren Oriflame, doğrudan satış sektörünün en önemli oyuncularından biri. Türkiye’de aktif 200 bin bağımsız marka ortağımız var. Bunların yüzde 95’i kadın. Birliktelik, Ruh ve Tutku, Oriflame’in üç temel değeridir.

Bugün en çok büyüyen kategorileriniz neler?

Türkiye pazarında en çok sattığımız ürün parfüm. Ancak global anlamda Ar-Ge’de yapılan yatırımlar daha çok cilt bakımı ve wellness alanlarına… Ürün yelpazemiz çok geniş, her sene 200 civarında yeni ürün çıkarıyoruz. Günümüzde doğrudan satış sektörü Güzellik ve Zinde Yaşam olmak üzere 2 ana kategoride büyüyor. Zinde yaşam-Wellness kategorisi vitaminler, besin takviyeleri ve kilo kontrolünü sağlayan ürünlerini kapsıyor.  Diğeri de bildiğimiz üzeri cilt bakımı ve bakım ürünlerinden oluşan güzellik tarafı. Oriflame bu iki kategoride faaliyet gösteren çok önemli bir oyuncudur.

Oriflame kurulduğu günden beri sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalar yapıyor. Uzun yıllardır bununla ilgili çalışan bir Başkan yardımcımız var. Dünyada kozmetik ürünlerinde doğal özleri kullanan ilk şirketlerden biri olmamızın yanı sıra ürün içeriklerinden ambalaja kadar her aşamada doğaya karşı sorumlu bir bilinçle hareket ediyoruz. Oriflame’in doğa ve ürün ilişkisine baktığımızda örneğin, ürünlerimizde sentetik içerikler yerine doğal özler kullanmayı tercih ediyoruz. Arındırıcı ürünlerimizde plastik mikro tanecikler yerine badem kabukları, meyve çekirdekleri, zeytin taşı tozları gibi doğal kaynaklı arındırıcıları kullanarak su kaynaklarımızı koruyoruz. Dijital katalog kullanmaya özen gösteriyoruz. Sadece eski geleneksel yöntemden vazgeçemeyenler için basılı yayıncılığa devam ediyoruz. Şu anda her türü basılı malzemeyi %100 dönüştürülmüş kağıt kullanarak üretiyoruz. Dolayısıyla Oriflame’in DNA’sında doğayı korumak var.

Biz gençlerin, iyi bir amaca hizmet eden şirketlerin parçası olmak istiyoruz söylemenin tam merkezinde duruyoruz. Çocukları, anneleri, tek başına çocuklarını büyüten genç anneleri desteklemek için büyük bir şevk ile çalışıyoruz. Bunun için şirket olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Ayrıca dünya çocuk örgütünün kurucu ortağı Oriflame, sürdürülebilirlik tarafında yeşil fabrikalardan birini açan ilk şirket.

Oriflame Türkiye’nin güncel konumu nedir? 
Bugün Oriflame, dünyada 3 milyondan fazla marka ortağına sahip ve faaliyet gösterdiği 65 ülkede Türkiye ilk 10’da yer alıyor.  Türkiye’nin en büyük, en çok kişiye iş fırsatı sunan doğrudan satış şirketlerinden biriyiz.

Oriflame geçtiğimiz yıl Türkiye’de yüzde kaç büyüdü?

Geçen yıl yüzde 54 büyüme sağlayarak, dünyadaki diğer Oriflame ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olduk. Büyümeyi getiren en önemli kategori, özellikle pandemi döneminde wellness kategorisinde besin takviye ürünleri oldu. Onu takip eden kategorilerse pandemiden çıkışın etkisiyle renkli kozmetik sonrasında saç bakım ürünleri, cilt bakım ve koku kategorileri oldu. Yarattığı hacim anlamında en büyük kategorimiz koku, onu cilt bakımı izliyor.

Türkiye’nin Oriflame için önemi nedir?

Oriflame burada çok büyük bir potansiyel gördüğü için Türkiye’ye oldukça odaklanıyor, 9 stratejik pazarından biri…ayrıca, büyüklük ve iş hacmi anlamında ilk 10 ülke içinde yer alıyor. Türkiye olarak ilk beşin içine girmek kısa vadede hedefimiz.
2023 hedefleriniz neler?

Türkiye’deki varlığımızı aktif bir şekilde genişletmeye, yeni ürünler piyasaya sürmeye ve satış-pazarlamada güçlenmek için dijital dönüşüme yatırım yapmaya odaklanıyoruz.
Bu sene daha fazla dijital tarafına ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda satış ekipleri ve müşterileri için mobil uygulamalar geliştiriyoruz.

Aslında en önemli hedefimiz yeni jenerasyona bir adım daha yaklaşarak, gençlerle bağımızı güçlendirmek.  Yapılan araştırmalar yeni neslin kendi kendinin patronu olarak esnek saatlerde ve istedikleri yerden yapabilecekleri bir işi tercih ettiğini söylüyor. Biz de iş modelimizle onların girişimci yönlerini keşfetmesini sağlayarak kendi işlerinin patronu olmalarına destek olmayı amaçlıyoruz. Türkiye pazarına giren ilk doğrudan satış şirketi olarak dijitalleşme kapsamında genç nesli sektörümüze çekmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Özellikle genç kadın işsizlik oranının %17’lere ulaştığı ülkemizde kadın istihdam oranımızı arttırmak ve gençlere ilham olmaya devam etmenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Doğrudan satışın geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de şu anda 1,5 milyon insan doğrudan satıştan para kazanıyor. Tabii ki bu rakamı 3 milyona çıkarmayı çok istiyoruz. Bizim burada yapmamız gereken şey aslında bütün doğrudan satış şirketleri olarak bu işi mümkün olduğu kadar çok anlatmak.

İşin özüne baktığınızda, bizim işimizi yapan insanların verdiklerin emeğin karşılığını rahatlıkla aldıklarını, dünyayı gezdiklerini ve ekonomik özgürlüklerini sağladıklarını olması gerektiği gibi paylaşmıyoruz. Hepimiz daha mütevazi bir yaklaşım sergiliyoruz. İş modelimizi gençlere tanıtmak bizim için çok önemli. Özellikle kadın istihdamını artırabilmek adına doğrudan satış sektörü çok iyi bir kanal. Bunu sadece bir ürün satışı gibi görmemek lazım. Bizler Marka Ortaklarımızın o ürünü satması için onlara her türlü eğitimi veriyor, kişisel becerilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Doğrudan satışın gittikçe yükselen bir iş modeli olacağına inanıyorum.TEMMUZ2023