Otomotiv Sanayi 40’ıncı Yılını Kutladı

Türk otomotiv sanayinin gelişmesinde önemli bir etken olan Otomotiv Sanayi Derneği 40. yılını kutladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve sektörün temsilcilerinin bir araya gelerek kutladığı 40. yılında OSD Başkanı Kudret Önen, Türk otomotiv sanayinin geldiği noktayı özetledi.

Son 9 yıllık dönemde 14 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiklerine değinen Kudret Önen, “1974 yılından bugüne Türk otomotiv sanayinin gelişmesi için çaba harcayan derneğimiz bir çok projede öncülük yapmıştır. Sektörün nereden nereye geldiğini anlamak için 1970’li yıllarda bin mertebesinde olan üretim bugün 1.75 milyon araç kapasitesi ve 1.2 milyon üretime taşınmıştır. Yine otomotiv sanayi mühendisi, teknisyenini yetiştirmeyi başarmış ve bugün artık ürettiği, tasarladığı ve Arge’sini yaptığı araçları dünyaya ihraç etmeye başlamıştır. Bugün otomotiv sanayi Türkiye’nin ihracat şampiyonu olmuştur ve ülke ekonomisine ciddi boyutlarda katma değer yaratmaktadır” diyerek söze başladı.

2008 global kriz nedeniyle sektörün kesintiye uğramasına rağmen büyümeyi başardığına dikkat çeken Kudret Önen, “AB ülkelerinde halen 2008 yılı öncesi seviyeye dönemedik. Fakat buna rağmen sektör hızla toparlandı. Fakat pazarın halen 2005 yılı rakamlarına yükselmediğini görüyoruz. 2014 yılında ise iç pazarımızın da küçülmesine rağmen otomotiv sektörün de üretimin artmış olması bizler açısından sevindiricidir. Kapasite arttırmaya devam ediyoruz. Kapasitemizin büyük bir kısmı ihracat odaklıdır. 22.8 milyar dolar ihracata ulaşmış durumdayız. Bunun yanı sıra 57 Arge merkezi ile 1 milyar TL’nin üstende bütçe, 4 bine yakın Arge çalışanı ile birlikte hareket ediyoruz. Bu yatırımların devam etmesi ve ilerlemesi için de devletten teşviklerin artmasını istiyoruz.

Son olarak iç pazarda alınan önlemlerle birlikte pazarın %10 gerilediğine değinen Önen, “Otomotiv üretimindeki yeni projelerle birlikte ihracata etkisinin %7 seviyelere ulaştığını görüyoruz. Biz iç pazarın daralmasına rağmen üretim dengesini korumayı başardık. Bundan sonra da büyümeyi ihracat bazlı olarak sürdüreceğiz. Bunların sonucu olarak da 2015 yılında da otomotiv sanayi kendi rekorunu kıracak ve ülkemizde yeniden ihracat şampiyonu olacaktır” diyerek sözü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybetçi’ye bıraktı.

Türkiye’nin artık kendi markası, kendi tasarımı ve kendi teknolojiyle bir araba üretimi hayal ettiğine değinen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybetçi, “Bu durum sadece bir ekonomi meselesi değildir. Gün gelecek ve Türkiye bu konuda gerekli cesur adımları atacaktır. Otomotiv sanayi Türkiye için gurur kaynağıdır. Türkiye’nin sanayileşme ve teknolojiyle ilgili yolculuğunda sıçrama gerçekleştiren bir sektördür. Ülkemizin dünya ile rekabet ettiği ender sektörlerden bir tanesidir. Bu nedenle bizden ne istiyorsanız bize anlatın, bizi ikna edin. Bugün otomotiv sanayi 2 milyon üretim kapasitesiyle dünyada 16’ncı sıraya Avrupa’da ise 6. sıraya gelmeyi başarmıştır. Bazı alanlarında ise dünyada bir numara halindeyiz. Fakat dünyada daha farklı bir noktaya gelebiliriz. Onun için şimdiye kadar sizlerle iş birliğinde kapılarımız sonuna kadar açık oldu ve açık olmaya da devam edecek” dedi. Türkiye’nin otomotiv alanında dünya ile rekabet edebilecek bir özgüveni olduğuna dikkat çeken Zeybetçi, “Türkiye’nin kendi otomotivi üretebilmesini gösteren en büyük gösterge, motorlu araç için her şeyi üretebilir hale gelmiş olmasıdır. Arge’de şuanda lokomotif sektör otomotiv sektörüdür. Bu durum diğer sektörlere de örnek teşkil etmektedir. Hükümet olarak biz de Arge merkezleriyle ilgili limitleri cesur bir şekilde açtık. Şu anda da yerli dizel motor konusunda bir çalışma mevcuttur. Sizlerden özellikle istirhamım şudur, Türkiye’ye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inanın ve güvenin. Daha çok yatırım ve daha çok üretime hep beraber devam edelim. Türkiye geleceğin dünyasında en önemli direklerden birisi olacaktır. Yatırımlarınızda ne sıkıntı varsa bunları bizimle paylaşın” diyerek sözünü tamamladı.