Ruslar bizi kalıcı firma olarak değerlendiriyor

Rostov’da bulunan Fort Rostov Sebze ve Meyve Hali geride kalan zaman içerisinde Türk yatırımcı tarafından gerekli ilgiyi görmese de %100’lük doluluk oranına ulaşmayı başardı. Rusya’da bu önemli yatırımı hayata geçiren Burak Bozkır, gelecek ile ilgili planlarını okuyucularımızla paylaştı.

Rostov Sebze-Meyve Hali (F.O.R.T) ile ilgili gelinen son nokta ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Sosyal tesisler, restoranımız, otel bölümümüz, ofisler de dahil olmak üzere şuanda % 100’e yakın doluyuz hatta sektör harici insanlar da ofislerden yer kiraladılar. 30 Nisan’a kadar da gümrük yatırımımızı tamamlamamız lazım. Gümrük alanımız 14 bin m²’lik bir alan olacak. Burada 2500 m² kapalı alan var. Bunun içinde de gümrük yönetim ve brokırlık hizmet binalarımız var. Ondan başka da soğuk hava depolarımız var. Şu anda böyle bir alanın inşaatı sürüyor.

Bu size ne kadar güç katar?

Bizim avantajımız yaptığımız yatırımın sosyal boyutu. Türkiye’deki yatırımcıya orada yardım etmek istiyoruz. Hâlbuki bizim ana müşterimiz Türkiye’den ihracat yapan değil Rusya’da malı ithal eden kişidir. Çünkü biz ona hizmet vereceğiz. Ama mal Türkiye’den geleceği için gelen Türk firmaların Rusya’da karşılaşacağı sıkıntıları gümrükte çözmek istiyoruz. Örneğin bir sıkıntısı olduğu zaman rahatça Rusya’ya telefon açıp karşısında bir Türk muhatap bulabilecekler.

Bir tür danışmanlık hizmeti mi vereceksiniz?

Evet. Bedelsiz olarak bu hizmeti sunacağız. Sonuçta bunlar bizim müşterilerimiz. Biz terminale girdiklerinde bir bedel alacağız ve brokırlık hizmeti sunacağız. Orada vergisini devlete ödeyecek. Bir sıkıntısı olursa da yardımcı olmaya çalışacağız.

Burada da Rus bir ortağınız var mı?

Rus ortağımız var ama haldeki ortağımız değil.

Ortağınız Avia Invest mi?

Hayır, ama görüşmelerimiz devam ediyor. Avia Invest özellikle Vnukovo Hava Limanı için hava kargo taşımacılığını Türkiye’de bizimle yapmak istiyor. Açıkçası bizim Favor ile de bir dostluğumuz olduğu için onların da fikrini almadan hareket etmek istemedik.

Bu durumda onlar devre dışı mı kalır?

Kalmazlar ama paralel hareket etmekte fayda var. Yetkili firma Favor olduğu için onların da fikrini almak lazım. Onların bizden çok daha fazla tecrübesi var. Onlar karşılaşabileceğimiz sıkıntıları bize önceden söylerler. Hatta onlar kabul etseler de birlikte de bir şeyler yapabilirsek bunun organizasyonunu biz seve seve yapmak isteriz.

Müsteşarlık bu konuda size destek olabilir mi?

Gümrük Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Ziya Altunyaldız son yaptığımız görüşmede siz gümrük çalışmalarınızı tamamlayın ve işler hale getirin biz ardından yeşil hattı tekrar gündeme getirip sizin gümrüğünüzün de yetkilendirilmesini talep edelim dedi. Türkiye tarafı olarak bizim olmamız Türkiye için de büyük avantaj sağlar. Bazı sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Biz bu sıkıntıları çözmek istiyoruz. Ama birinci amacımız yapacağımız yatırımla Türkiye’nin Rusya’ya olan ihracatını arttırmak. Biz orada ne kadar kolaylık sağlarsak o kadar avantajlı olur. Mesela şoförler dil bilmediği için gümrüklerde sıkıntı çekiyorlar. Malın sahibi ben malı sana verdim, sen nakliye firmasısın. Taşıyacaksın. Gerisi senin problemin diyor. Biz yetkimizi aldıktan sonra Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ve Mehmet Büyükekşi’nin fikirlerini almıştık. Yeni Bakanımızı da bilgilendirmek lazım.

Daha önceki yatırımınız 9-10 yılda geri döneceğini ifade etmiştiniz. Bu yatırımınızda durum nasıl?

Daha çabuk döneceğini tahmin ediyoruz çünkü bu yetkilendirilmiş hat, ayrı bir hizmet sektörü. Yani Rusya’da yaptığımız yatırımdan dolayı bir güven oluşturduğumuz için sizi bir noktada Rusya da referans olarak kabul ediyor. Bizim için, bu firma günlük değil kalıcı bir firmadır diyorlar. Bizim Rus firmalardan daha çok malımız var. Yani orayı bırakıp bir yere gidecek bir firma değiliz. O yüzden kendimizi ispat etmiş vaziyetteyiz. Bunun ödülü olarak da Ruslar bize destek çıkıyorlar. Tahminimce Türk yatırımcı olarak da ilk gümrük terminali bizimki olacak.

Yatırım yaptığınız için pişmanlık var mı?

Öyle bir şey yok çünkü şartlar daha zor olmasına rağmen karlılık daha yüksek. Eğer belli bir dayanma gücünüz varsa sonrasında insanlar Rusya’dan memnun kalır. Biz bugün olsa yine Rusya’da yatırım yapardık.

Rus ortakla olan sorunlar çözüldü mü?

Onlarla da bir problemimiz kalmadı. Tesis olduktan sonra onlar da rahatlar. Biz de artık kendi yolumuza bakıyoruz. Başkaları ile mücadele edeceğimize, ülkeyi biz düzeltemeyeceğimize göre kendi işimize bakalım dedik.

Rusya meclisinden aldığınız ödülden bahseder misiniz?

Sadece yabancı yatırımcılar arasından değil bütün Rusya’daki firmalar arasından seçildik. Bunlar biraz da yabancı yatırımcıyı teşvik edip onurlandırmak için veriliyor. Dışarıya karşı da yabancı yatırımcıyı desteklediklerini gösteriyorlar. Orada ödül alan başka Rus firmaları da vardı. Ama biz galiba önemini çok anlamadık çünkü diğerleri ödül aldıkları için çok sevindiler.