Brezilya pazarını çok önemsiyoruz

Uluslararası arenada etkinliğini her geçen gün artıran Samsun Yurt Savunma(SYS) ve onun dünyaca ünlü ateşli silah markası CANiK, belirlediği hedefler doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Üretiminin %95’ini 69 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Samsun Yurt Savunma Dış Ticaret Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, gelecek hedeflerini bizimle paylaştı.

Pandemi sonrası birçok ülkede savunma sanayi fuarlarının arttığını gözlemlemekteyiz. Bu çerçevede yaptığınız çalışmalar ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Pandeminin başlamasıyla birlikte savunma sanayi sektörü hem dünyada hem de Türkiye’de zorlu iki seneyi geride bıraktı. Birçok kurumla yüz yüze gelemedik, kendimizi ifade etmek isterken dijital kanallara başvuru yapmak zorunda kaldık. Kamu tarafında bazı başvuralar dahi dijital olarak gerçekleşti. Elbette bu süreç geleneksel yöntemlerin dışında iş dünyasına yeni bir vizyon getirdi. Bunların bazıları yeni dönemde de devam edecektir mutlaka. Fakat etkinlikler ve faaliyetler yüz yüze görüşmelerde bir yandan tüm hızıyla devam ediyor.

CANiK markası olarak 2022 yılının sonuna kadar 22 fuara katılmayı planlıyoruz. Ağırlıkla uluslararası fuarlara katılım sağlayacağız. Bu yıl Shot Show gibi hem ABD pazarının nabzını tutan, hem de Avrupa pazarına hitap eden fuarları başarıyla geride bıraktık. Tabii M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğin ürün gamımıza katılması ve seri üretime geçmesiyle çok farklı projeler ve çok farklı fırsatları yakaladık. Bu fırsatları da biz M2 üretimine geçmeden planlamıştık. Bugün ise geçmişte planladığımız pazarla ilgili öngörülerimizin tutmasıyla başarıya ulaştığımızı düşünüyoruz. M2 ağır makineli tüfeğe ilgi olacaktı fakat bu kadar fazla ilgi olacağını maalesef öngöremedik.  Tabi burada Ukrayna-Rusya savaşının da bir etkisi olduğunu düşünüyoruz. M2 ağır makineli tüfekle kabiliyetlerimizi çok daha yukarıya taşıyacak projelerle tanıştık. Hava, deniz ve kara araçlarıyla entegrasyon kabiliyetlerimizi perçinleştiriyoruz. Dolayısıyla Canik markasına ilgi tabancalarla başlamıştı bugün ise ana savunma sanayi firmalarının arasında yer alacak şekilde faaliyetlerine devam ediyor.  Bunun dışında CANiK olarak uluslararası bir firma olmak ve yüksek zirvelere çıkmayı hedefliyoruz. Bugün hafif silah sektöründe dünyanın en büyük ilk dört firmasından biriyiz. Bu durumu ilk sıraya çıkarmayı istiyoruz. Böylelikle dünyada hafif silah sanayi alanında birinci olmayı vizyon olarak belirledik. Buna uygun stratejilerimizle devam ediyoruz.

Türkiye’de ve global pazarda ateşli silahları bilinçli kullanmak adına Canik Academy çalışmalarını yapmaktasınız. Global anlamda eğitim konusunda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

CANiK olarak en büyük hayallerimizden biri de akademi çalışmalarıdır. Gerçekleştirdiğimiz için bunun mutluluğunu da yaşıyoruz. Yolun başında olmakla birlikte yurt içinde ve yurt dışında akademi çalışmalarına çok büyük istek olduğunu söyleyebilirim. Somali, Filipinler veya Singapur gibi ülkelerde eğitim vermekteyiz. Hem silah eğitimi hem de taktik eğitimine başladık. Yurt içinde de jandarma ve polis özel harekâtı ile çalışmalarımız devam ediyor. 15 yıl önce bu sektördeki isteklerle bugünkü istekler birbirinden çok farklıdır. 15 yıl önce tabancayı ve kılıfını vermeniz yeterli iken, bugün eğitim özellikle isteniliyor. Devlet ihale şartnamelerinde eğitim şartı konuluyor. Bizde CANiK Akademi olarak profesyonel bir şekilde bu isteklere cevap vermeye çalışıyoruz. Akademi çalışmalarının silah bilinci konusundaki rolü çok büyüktür. Türkiye’de de akademi çalışmalarıyla 1-2 yıl içinde doğru, güvenli ve bilinçli silah kullanımını sağlayacağımızı umuyoruz. Hali hazırda da akademi tarafında eğitim alanlardan geri dönüşler bizi memnun ediyor.

ABD pazarının ardından Amerika kıtasındaki ülkelere yöneldiniz. Bu açıdan Amerika kıtasındaki CANiK markasına ilgiyi ve yatırımlarınızı aktarır mısınız?

Latin Amerika hem geniş bir coğrafya hem de güvenliğin sorunlu olduğu bir coğrafyadır. CANiK markası olarak biz pazarda bulunan firmaların dışında yeni ürünler sunmamız, akademi gibi eğitimler vermemizle birlikte insanların dikkatini çekmeyi başardık. Latin Amerika’da özellikle Brezilya pazarını çok önemsiyoruz. Çünkü ruhsatlı silah kullanımının yoğun olduğu bir ülkedir. Latin Amerika ülkeleri bireysel silahlanmaya sıcak bakan ülkelerdir. Bu durum da bizim gibi firmaların ilgisini o tarafa çekiyor.  Bu kapsamda bölgenin önemli ülkelerinden Şili’de fuara katıldık, bu fuar süresince önemli ön anlaşmalara imza attık. Ağustos ayında ise Brezilya fuarında yine bölge temsilcileri ve müşterilerimiz ile bir araya geleceğiz.

Yaptığınız çalışmalar doğrultusunda 2022 yılı ihracat hedeflerinizi aktarır mısınız?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2020 Prestij Kitabı”na göre, geçtiğimiz yıl tüm sektörler arasında ilk 1000’de yer alan şirketlerin toplam ihracatı geçen yıl 92,6 milyar dolara ulaştı. Üretiminin yüzde 95’ini 69 ülkeye ihraç eden Samsun Yurt Savunma ise 2019 yılına göre yüzde 126’lık artış ile 2020 yılında 49.8 milyon dolarlık ihracat geliri elde ederken, sıralamada 600 sıra birden atlama başarısı yakalayarak 368’inci oldu. 2021 yılı verileri açıklandığında da daha üst sıralarda olacağımıza inanıyoruz.  2022 yılında ise ihracat hedefimizi daha yukarıya çıkartıyoruz. Çünkü ABD’deki yatırımlarımız bitti ve başta CANiK M2 QCB uçak savaramızı olmak üzere yeni ürünlerimizi satışa çıkartacağız.

CANiK markasını uluslararası rekabette öne çıkartan özelliklerinizi aktarır mısınız?

Özellikle yeni nesil tabancalarla, yeni sistemlerle, akademi çalışmalarıyla, akıllı silah sistemleriyle, sektöre yeni bir soluk ve inovasyon getiriyoruz. En dikkat çekici özelliğimiz bunlardır. Bunun dışında satış sonrası takipleri çok sıkı bir şekilde yapıyoruz. Bunun için entegre lojistik hizmetleri departmanını kurduk. Bu departman sayesinde CANiK ürünleri son kullanıcıdan bağımsız bir şekilde takip ediliyor. Satış sonrası servis ve bakımlar bizim tarafımızdan takip ediliyor. Hem ileri teknoloji, hem akademi hem de satış sonrası hizmetlerle CANiK markası rekabette bir adım öne çıkmamızı sağlıyor.

EĞİTİM VERİLEN ÜLKELER

EĞİTİM VERİLEN KURUMLAR

REFERANS ALDIĞIMIZ KURUMLAR

 • Türkiye
 • ABD
 • Polonya
 • Filipinler
 • Somali
 • Brezilya
 • Singapur
 • Güney Afrika
 • Azerbaycan
 • ABD (CenturyArms)
 • Güney Afrika (Temsilciler)(ZA)
 • Polonya Kolluk Kuvvetleri (POL)
 • Filipinler Polis Teşkilatı(PH)
 • Brezilya (Sivil Kullanıcı ve Temsilicilikler)(BRE)
 • Somali Milli İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (SO)
 • Singapur Narkotik Büro (SGP)
 • Singapur İçişleri Bakanlığı (SGP)
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (TR)
 • Polis Özel Harekât (TR)
 • Nurol Holding (TR)
 • Narkotik Polis Eğitim Akademisi (TR)
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (TR)
 • Azerbaycan Deniz Kuvvetleri (AZ)
 • Nurol Holding
 • Narkotik Polis Eğitim Akademisi

TEMMUZ2022