Savunma Sanayiinde Türkiye Markası İçin Tanıtım

Latif Aral ALİŞ

SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

SAVUNMA VE HAVACILIK TANITIM GRUBU BAŞKANI

Türk savunma sanayii olarak hızlı, kararlı ve sağlam adımlarla büyümeye, Türkiye’ye güç katmaya devam ediyoruz. Henüz yeni sayılabilecek bir sektör olarak kısa zamanda ulaştığımız nokta, gelecek için bizleri umutlandırıyor, hedeflerimizi yükseltmemizi sağlıyor. Özellikle son 10 yılda sektörümüzün gösterdiği parlak performans dünyada çok az ülkenin sahip olabileceği niteliklere işaret ediyor.7-8 yıl içerisinde karar alıp kendi insansız hava aracını, tankını, muharebe gemisini, uydusunu, füzesini, piyade tüfeğini, eğitim uçağını, zırhlı aracını tasarlayıp üretebilen ülke sayısı dünyada çok fazla değildir. Sektörümüzün ulaştığı bu nokta bizim için henüz bir başlangıçtır.

Yakın geçmiş hatırlandığında adım adım savunma sanayiinde Türkiye markasına doğru ilerlediğimizi görüyoruz. 1980’li ve 90’lı yıllarda temelleri atılan yerli savunma sektörümüz bugün artık yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın birçok ülkesinin ihtiyaçlarını karşılayan bir sektör haline geldi.

Teknoloji ve altyapı yatırımları, Ar-Ge’ye ayrılan kaynak ve sahip olduğu nitelikli insan gücü ile savunma sanayimiz Türkiye için stratejik güvenliğin olduğu kadar teknolojik gelişmenin ve ekonomik büyümenin de lokomotiflerinden biridir. Savunma sanayimiz, rekabetçi özellikleri ve vizyonuyla da dünya arenasında Türkiye’nin en önemli silahlarından biri olmaya adaydır.

İleri teknoloji içeren özgün ürünler geliştirmek, üretmek ve bu ürünlerle yurtiçi ve yurtdışındaki sert rekabet ortamında yer bulabilmek sektörümüzün temel stratejisi. Hep birlikte bu amaç için çalışıyoruz ve elbette yapılacak daha çok iş var.

Bu çerçevede, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) olarak büyük bir rol üstleniyoruz. Sektörümüzün ihracatçı firmalarının temsilcisi olarak sektörün yakaladığı ivmeyi istikrarlı bir şekilde sürdürmek, savunma sanayi ihracatını artırmak, savunma sanayimizi dünyanın önde gelen markalarından biri yapmak için çalışıyoruz.

Savunma ve havacılık sektörü olarak ciddi anlamda başarılı çalışmalara, projelere ve performanslara imza attığımız bir dönem yaşıyoruz. İhracatımız her yıl rekorlar kırarak artış gösteriyor. Yeni platformlarımızın satışa hazır hale gelmesiyle önümüzdeki yıllarda ihracatımız katlanarak artacak ve Türkiye savunma sanayiinin yeni söz sahibi ülkelerinden biri haline gelecek.

Savunma ve havacılık sektörümüzün tasarım ve üretim kabiliyetleri bakımından geldiği nokta bizim için yeni süreçleri de beraberinde getiriyor. Bunların başında da tanıtım ve pazarlama faaliyetleri geliyor. Sektör artık üretim kadar tanıtıma da önem vermeli. Çünkü büyümenin ve istikrarın yolu dünyaya açılmaktan, dünyayla entegre olmaktan geçiyor. Bunun da ilk adımı tanıtımdır.  

Firmalarımız son yıllarda tanıtıma daha fazla önem vermeye başladılar. Tanıtım faaliyetleri önümüzdeki dönemde daha da artış göstermeli ve koordineli bir şekilde yürütülmelidir.  Biz Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) ve Savunma Sanayi Tanıtım Grubu (Turkish Defence Alliance-TDA) ile sektörün dünya çapında tanıtılmasına ve tanınmasına yönelik faaliyetlere önem veriyoruz.

Tanıtımda sektörün yoğun olarak kullandığı mecralardan biri ve belki de birincisi fuarlar. Türk firmaları her yıl daha fazla fuarda, daha fazla ürünle yer alıyor. Bu tabii ki firmalarımız kadar Türkiye markasının da tanınmasına katkıda bulunuyor. SSI olarak firmalarımızın fuarlara daha rahat katılım sağlamaları için milli katılım organizasyonları düzenliyoruz. Bu sayede firmalarımız daha büyük, daha görünür alanlara daha kolay sahip olabiliyorlar, daha az bürokratik işlemle uğraşıyor. Ayrıca TDA olarak da bu organizasyonlarda katılımcı olarak yerimizi alıyoruz.

Son olarak Kasım ayında Endonezya’da düzenlenen Indo Defence 2014 Savunma Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenledik. Sektör temsilcilerini, Uzakdoğulu potansiyel müşterileri, 50’ye yakın ülkeden 670 firmayı bir araya getiren fuar, Uzakdoğu’yu hedef pazarlardan biri olarak belirleyen Türk savunma sanayi için önemli bir tanıtım fırsatı yarattı. Fuarlara katılım Savunma Sanayii Müsteşarlığımızın da üzerinde önemle durduğu konulardan biridir. Biz de bu önemli tanıtım fırsatından azami ölçüde yararlanmaları için firmalarımıza yardımcı olmaya devam edeceğiz.  

Türkiye, savunma sanayiinde marka olma yolunda ilerliyor. Tasarlıyor, üretiyor, büyük projelere, ortaklıklara imza atıyor. Şimdi sıra dünyaya açılmakta, gücümüzü dünyayla paylaşmakta ve kendimizi en etkin şekilde tanıtmaktadır. Bunun için de hep üzerinde durduğumuz tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine artık ajandamızın en üst sıralarında yer ayırmalıyız. Hedeflerimize ulaşacak ve önemli global tedarikçiler arasında yer alacaksak bu; üretim kadar tanıtımla da olacak. Biz bunu başaracağız, sektörümüze inanıyoruz, sektörümüze güveniyoruz.