Sivas’ta soğukla sıcağı buluşturacağız

Yıllarca doğup büyüdüğü toprakların dışında üretim yapan insanlar topraklarını unutmadı. Sivas’ı termal turizm ile tanıştırmak amacı ile yola çıkan Sivaslı dört ortak, yatırımın ilk kısmını 2015 yılı Haziran ayında bitirmeyi planlıyor.

Yıltaş Grup, Dermokil, Pazaristan ve Sultan Otel’den oluşan dört yatırımcı grubun bir araya gelerek oluşturduğu Sivas Termal AŞ tarafından hayat geçirilen Sivas Termal Yaşam Merkezi ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Sivas Termal AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ünal Karaca, beş yıldızlı otel projesi içinde çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Ülkemizde yatırım ortamına baktığımızda, yatırımcıların ortak iş yapma kültürlerinin pek fazla olmadığını görüyoruz. Bu noktada sizin dört yatırımcı olarak bir araya gelmeniz ve yatırıma sorunsuz bir şekilde devam etmeniz oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında sizi bir arada tutan çimentonun merakı içerisindeyiz. Konu ile ilgili sizden bir değerlendirme alabilir miyiz?

Bu kadar Sivaslıyı bir araya getirmek zordur.  Sivas’ın önde gelen dört iş adamı olarak bir araya geldik. Sivas Yıldız Dağı kayak merkezini, havaalanını, hızlı treni ve şehir merkezinin tarihi derinliklerini dikkate alarak tam entegre bir sosyal yaşam merkezi oluşturmak istiyoruz. Bu doğrultuda da yolumuza da devam ediyoruz. Amacımız Sivas’a faydalı bir iş yapabilmektir.

Sivas’a bu yatırımın yapılması ile ilgili doğruları sıralamanızı istesek neler ifade etmek istersiniz?

Sivas, sıcak ve soğuk çermiği, balıklı gölü ve yer altı zenginlikleri bakımından fazlasıyla zengin bir şehirdir. Buda bizim yatırımımızın doğru bir lokasyonda yapıldığını göstermektedir. Ancak talihsizlik şudur ki aynı zaman da çok fazla göç veren de bir şehirdir. Sivaslılar İstanbul başta olmak üzere İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerin tamamında yayılmış durumdadırlar. Cumhuriyet döneminden bu yana çimento fabrikası ve demiryolları gibi birçok yatırımın Sivas’ta gerçekleşmiş olması şehirde girişimcilik ruhunu engellemiştir. Herkes devlet dairelerine girmeye çalışmış ve artan istihdam bu kurumlar cevap veremeyince beraberinde göç başlamıştır.

Şuan durum aynı mı?

Sivas’ta organize sanayi 15 yıldır var bende bu organize sanayinin müteşebbis heyetinin üyesiyim. Şu anda 140 civarında aktif orta ölçekli fabrika söz konusu. Bu gelişim 15 yıl içerisinde gerçekleşti. Bugüne kadar Sivas’la ilgili yatırımlar hep ötelenmiş. İş adamlarımız yatırımlarını İstanbul ve diğer büyükşehirlerde yapmışlar. Belli sebeplerden dolayı memleketinden çıkıp katma değer oluşturmak, çok para kazanmak ve dünyayla iletişim halinde olmak için İstanbul’da olmak gerekiyordu. Bu gerekliliğe cevap vermişler.  

Siz ve ortaklarınız için Sivas’a yatırım yapmak için dönen öncüler diyebilir miyiz?

Sonuç olarak bir araya geldik ve Sivas’ın öncülerindeniz diyebiliriz. Sivas’ın tamamı bizi tanır. Hem sosyal sorumluluk, hem ticaret hem katma değer anlamında Sivas için taşın altına elimizi koymalıyız diye düşündük. Yatırımımızı devre mülk olarak başlattık. Devre mülkte şu an Türkiye’nin en lüks projesini gerçekleştiriyoruz. 2013 Temmuz ayında başladık. Beş altı ay sonra da inşallah hep birlikte açılışını yapmış olacağız.

Devremülk ile ilgili bugüne kadar ülkemizde iyi örnekler oluşturamadık. Bu durum sizi etkiledi mi?

Haklısınız devremülkle ilgili ülkenin genelinde olumsuz düşüncüler hâkim. Türkiye’de olumlu bir örneği maalesef olmamış. Sivas’la bağı olan herkes bize güvendiği için bize yansıyan bir tarafı olmasa da bu alanda ciddi bir kirlilik var. Bitirmeden pazarlama yapmak, taahhütlerini yerine getirmemek ve fazlasını vaat edip vaat edileni karşılamamak gibi çok ciddi mağduriyetler söz konusu. Biz bunun iyi bir örneği olmak istediğimiz için hepsini satmadan bitirdik ve teslim ediyoruz.  Satışlarımız gayet iyi gidiyor. Devremülkün yanı sıra ikinci aşamada da beş yıldızlı otel projemiz var. Sivas’ta Yıldız Dağı kayak merkezi bu yıl faaliyete geçti ve çok ciddi bir yatırım söz konusu orada. İnsanlar bir taraftan soğuk havada kayak yapacak diğer bir taraftan da 45 derece sıcak suyun içinde keyfine bakacak. Türkiye’de bu imkânı yalnızca biz sağlayacağız. Sivas’ta soğukla sıcağı buluşturacağız.

Yatırımla ilgili teşvik aldınız mı?

 Hiçbir teşvik almadık. Tamamen kendi imkânlarımızla ticari şartlar çerçevesinde yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Türkiye’nin her yerinde güzel şeyler yapılsın istiyoruz.

Üniversite ile işbirliğiniz var mı?

Üniversiteyle iş birliği içerisindeyiz. Orada Cumhuriyet Üniversitesi’nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Termal alanla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinin buluştuğu tek nokta diyebiliriz.

Hedef kitleniz nedir?

Hedef kitlemiz öncelikle Sıla turizmine yönelik olacak. Göç eden Sivaslılar buraya gelip hem tatilini yapacak, hem akrabalarını ziyaret edecek hem de sıla hasretini giderecek.

Yatırımınız büyüklüğü ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

50 milyonluk devremülk yatırımımız var, otelle birlikte toplamda 100 milyon değerinde bir yatırım söz konusu. Önümüzdeki yılın Haziran ayında birinci bölümünü bitirmeyi hedefliyoruz.  Güzel olacağını düşünüyoruz. Devamını da 2017’ye varmadan bitirmeyi planlıyoruz.

Siyasi destek aldınız mı?

Siyasi destekle bir yere varılamayacağını düşünüyorum o yüzden temenniden başka bir desteğimiz yok.  Siyasi kimliklerin açılışlarımıza gelerek bizi onurlandıracaklarını düşünüyorum.