Sosyal Demokratların Ciddi Anlamda İş Dünyasına İhtiyaçları Var

Aslanlı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aslan, yurtdışında yaptığı yatırımlarla olduğu kadar, siyasi kimliği ile de öne çıkıyor. Mustafa Sarıgül ile bir dönem Türkiye Değişim Hareketini kuran Mehmet Ali Aslan, CHP’de de önemli bir figür olarak karşımıza çıkıyor. 1 Kasım seçimlerinde kızı Fidan Aslan EroğluCHP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı gösterilen Mehmet Ali Aslan, ülke gündemi ve yaptığı yatırımlar ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 

Pagder-Aslan Plastikçiler İhtisas Özel Sanayi Bölgesi’ndeki son durum ile ilgili bilgi verir misiniz?

Organize sanayi bölgemiz şuanda realize olmuş bir şekilde ilerliyor. Şu anda 83 fabrikamız oldu. Alanımız giderek genişliyor ve şuanda bin beş yüz dönümlük bir alana sahip olduk. Türkiye’nin sanayisine ve ülke milli gelirine büyük katkı sağlayacak önemli bir yatırım olacak. Bugün mevcut haliyle üç bin kişiyi istihdam edecek hale geldi. Çok yüksek talepler olduğunu söyleyebilirim. Rant sağlamak isteyen yatırımcılarda geliyor,fakat biz organize sanayideki rantı ortadan kaldırdık. Arazi fiyatlarına bakarsanız burada fahiş fiyatlar yoktur. Tabi ki Aslanlı Grup olarak para kazanacağız, fakat bu organize sanayi bölgesi benim ticari hayatımın en önemli projesi olacaktır. Bu nedenle amacımız daha nitelikli sanayicilerimizin buraya gelmesini sağlamaktır, benim için bu projeden elde edilecek karlılık ikinci planda olacaktır.

Pagder-Aslan Plastikçiler İhtisas Özel Sanayi Bölgesinde genişleme alanınız var mı?

Biz ilk etapta 700 dönümlük bir alanla çalışmalara başladık. Şuan hedefimiz 1500 dönümlük bir alanda iş yapmaktır. Bakanlıktan da beş bin dönümlük bir alan için gerekli izinlerimizi aldık. Yeni yatırımcılarımızın da katılımı ile alanı daha fazla genişletmiş olacağız. Burası Türkiye’nin ilk özel organize sanayi bölgesidir. Bu açıdan bakanlıklarda bize her türlü desteği veriyor. Bizde bunu görerek organize sanayi de en son teknolojiyi kullanarak arıtma tesisi yapıyoruz. Çok modern bir alt yapı sistemi kuracağız. Seçimlerden sonra da alt yapının açılışını yapacağız. Açılışa Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve diğer bakanlarımızı da davet edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın bu projeye önem verdiğini biliyoruz. Daha öncesinde de eski Sanayi Bakanımız Sayın Ali Çoşkun, vasıtasıyla paylaşmıştık, çok mutlu olduklarını ifade etmişlerdi. 

Türkiye’de son dönemde artan terör olaylarına rağmen yatırımcıların hızı kesilmiş değildir. Bizi arayan yatırımcılar beni hiçbir şey durduramaz ben yine de yatırımımı yapacağım diyor.

Sizde iş yaşamı dışında siyasetle de ilgileniyorsunuz, son dönemde yaşanılanları ve 10 Ekim’de Ankara’da yaşanan acı olaylarımızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben seçimleri provoke etmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Türkiye’yi dış güçler rahat bırakmıyor.

Bir seçim yapıldı fakat koalisyon kurulamadı.

Ben bu durumu büyük bir şansızlık olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımız bu konuda destek vermeliydi. Sosyal demokrat biriyim. Kendisini son derece takdir ettiğim yönleri var, çok başarılı olduğu alanlar var, çok iyi attığı adımlar var. Fakat Cumhurbaşkanımızın bir iki hatası hem halkı hem de kendisini de rahatsız ettiğini düşünüyorum. Bunun farkına varmadan yürüyor. Sürekli oyunu arttırarak iktidara gelen böyle bir lider yoktur. Balkanlarda, Avrupa’da böyle bir lider yok. Türkiye’de olmayan yolsuzluklar üzerine gidildi, bakanların durumu birçok şey ortaya çıkartıldı. Biz bunlara rağmen Türkiye’de yatırımcıyla olan diyalogumuz hiç kesilmedi. Halkımız ve yatırımcılarımız ülkesine olan güvenini hiç yitirmedi. Bu olaylar olduğu zaman ben organize sanayiye kimse gelmez diyordum. Oysa durum tam tersine oldu. Herkes alt yapıyı bitirin inşaatlarımıza başlayalım diyorlar.

OSB’lerde en büyük sorunun arsa fiyatlarının yüksekliği olarak görülüyor. Siz bu konuya önem veriyorsunuz sanırım.

Pagder-Aslan Plastikçiler İhtisas Özel Sanayi Bölgesi’ne baktığınızda alan şu anda hazır durumdadır. Satılan arsa fiyatlarına bakarsanız 20-40 dolar arasındadır. Şu anda metrekaresine 100 dolar desek yine de satış yapacağımızı biliyorum. Fakat yine de ben o fiyatları istemiyorum. İstediğimiz tek şey bu organize sanayi bölgesinde tüten bacaları görmektir. Ben de bir yatırımcıyım. Kendimi onların yerine koyarak hareket ediyorum. Şu anda üç tane yabancı firma gelmek istiyor. Şuanda Arap kökenli bir firma 60 dönüm arsa alarak yatırım yapmaya hazırlanıyor. OSB’de ayrıca üniversitemiz olacak, çıraklık okulumuz olacaktır. Sanayicilerimizin üniversitesi olacak ve bölümlerine de bölgedeki sanayicilerimize yönelik bölümler olacaktır.

Türkiye’nin bir tek sorunu vardır o da terör sorunudur. Türkiye’nin liderleri ve siyasi partileri bu sorunu çözmek zorundalar. Birazcık vicdanı olan ve kendini bilen herkesin böyle yaklaşması gerekiyor. Bu sorun kimsenin sorunu değildir, bu sorun ülkemizin sorunudur. Bugün bir araya gelme günüdür. Ankara’da yaşanan olaylar hepimizi derinden üzüyor. Bu nedenle kimse benim partim veya benim siyaset anlayışım dememelidir. Türkiye’de tek sorun terör sorunudur. Bu sorunu çözersek bizim önümüzü kimse kesemez.

Bu sorunu herkes ifade ediyor, fakat çözülemiyor.

Aslında çözülüyor, fakat çözmüyorlar. Bizim seçmenimiz uyandı artık. Oy kullanmayı öğrendik. HDP’ye oy vererek barajı aşması sağlandı. Halk burada bizim sorunumuz terör, gelin bir araya ve terör sorununu çözün dediler. HDP ile AK Parti hükümeti kursaydı, terör sorununu çözerlerdi ve bugün Türkiye’de terör sorunu yoktu. Tam büyüme sürecinde daha ileriye giderdik. İnsanlar yatırım yapmak için bekliyor. Ben Sivas’tan gelmiş biriyim ve ülkemi seviyorum. İstiyorum ki terör sorunları çözülsün ve ülkemiz daha ileriye gitsin.

Sizin isminiz CHP’de çok fazla dile getirildi fakat adaylığınız gerçekleşmedi. Bu noktada CHP’de de sorun var mı?

Sayın Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaptım. Adaylığım konusunda olabilirliği görüştük, sonra nasip olmadı. Siyaset bu olabilir. Zaten yoğun bir tempom var. Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan’da projelerimiz var.

Bu seçimde kızınız Fidan Aslan Eroğlu,CHP İstanbul 2. bölge 24. sıradan milletvekili adayı olduğunu görüyoruz. Seçilme ihtimali var mı?

Sırası itibari ile seçilebilme ihtimalinin olmadığını ancak ileriki dönemlerde CHP’de görev alacağını düşünüyorum.

1 Kasım seçimlerinde yine aynı sonuç çıkarsa hükümet kurulabilir mi?

Seçim sonrasında yine aynı sonuç çıkarsa hükümeti kuracaklardır.

Bir dönem Sarıgül ile birlikte hareket ettiniz. Mustafa Sarıgül, CHP’den aday oldu fakat seçilemedi. Büyükşehir seçimlerini de kazanamadı. Sizden konu ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Sarıgül, strateji hata kurbanı olmuştur. Sarıgül tabandan gelmiş biridir ve ülkemizde ona karşı ilgi çok yüksektir. Fakat Sarıgül, en başta hırslarının kurbanı olmuştur. Biz birlikte Türkiye Değişim Hareketini kuruyorduk. Birlikte hareket ettik. Fakat orada da hırs yaptı. Sarıgül bugün bizim merkez kurulundaki arkadaşlarımızı dinleseydi bugün daha fazla ön plana çıkardı ve ciddi miktarda oy alırdı.

CHP seçimlerde ilk defa ekonomiden bahsetti fakat etkin olamadı. Sarıgül’ün bu alandaki çıkışı daha etkili olur muydu?

Sosyal demokratlar geçmişten bugüne uzun yıllar iş dünyasına ciddi mesaj veremedikleri gibi, Doğu ve Güney Doğu’ya gitmediler. Burada sosyal demokratlar için büyük şanssızlık görüyorum. Bu süreçler Sayın Kılıçdaroğlu ile daha aktif yürümeye başladı.

Siyasetten tekrar işe dönecek olursak Çek Cumhuriyet’indeki işleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Şuanda oradaki yatırıma devam ediyoruz. 150 konuta varan bir işimiz oldu. Projemiz devam ediyor. Şuanda %75’lik bir satış oldu. Çek Cumhuriyeti dışında Sırbistan’da bir yatırım var. Tekstil fabrikası satın aldık. Naylon iplik fabrikası kuracağız. Balkanların en büyük fabrikasını satın aldık. Eski teknolojiyi elden çıkardık, yeni teknolojiyle üretime geçeceğiz. Orada devlette bizi ciddi oranlarda destekliyor. 4 ay sonra da ilk üretime başlamış olacağız.

Hükümette Balkanlardaki ilişkileri geliştirmek istiyor, bu durum size yansıyor mu?

Sayın Davutoğlu dış politikasını bölgede çok iyi götürdü. Fakat bazı bölgelerde hırsla iş yaptılar ve hatalar oldu. Örneğin Suriye’de, İran’da hatalar yaptılar. Bu komşularımızla sınır ticaretimiz vardı, bitti. Rusya ile geldiğimiz nokta çok kötüdür. Siyasetçilerin hırsla iş yapması ülkeye zarar veriyor. Uluslararası yapılar bizi kaşıyor ve bizde kaşınıyoruz. Bizim Rusya ile ilişkilerimizde sürekli iyileştirerek hareket etmeliyiz.