Türk Liman İşletmecileri Derneği’nde yeni denem başladı

Özel sektör liman ve iskele işletmecilerinin sektörel sorunlarına ortak bir platformda çözüm aramak ve dayanışmayı sağlamak amacı ile 1996 yılında kurulan Türk Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), tüm liman işletmecilerini tek bir çatı altında toplayarak, tek, kuvvetli ve güvenilir sektörel bir dernek olmak adına önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu çerçevede uluslararası platformlarda ülke limancılığını en iyi şekilde temsil eden dernek, 18. Olağan Genel Kurulu sonrası yeni yönetimini seçti. Limancıları 10 yıldır başkanlık koltuğunda temsil eden Kaan Gürgenç, yerini Mustafa Selçuk’a bıraktı.

TÜRKLİM üyeleri ve davetlilerin yoğun katılım gösterdiği olağan genel kurul toplantısı 23 Ocak Cuma günü Ataşehir Marriot Hotel’de yapıldı. Toplantıda 2014 yılı faaliyet raporu ve bütçe rakamları üyelere sunuldu. Ayrıca derneğin 2015 bütçesi de oylanarak kabul edildi. Olağan Genel Kurul’da veda ve teşekkür konuşması yapan Kaan Gürgenç “Yaklaşık 10 yıldır beraberiz. Dört dönem başkanlık yaptım bu seçkin gruba. Bana ilk teklif geldiğinde bu kurumun içerisinde yer alacak tecrübeye sahip olmadığımı düşünüyordum. Bugün hayatta olanlar ve olmayanları saygıyla anıyorum. Bu seçkin derneğin bugüne gelmesine vesile oldular. Geldiğimiz günden bu yana dernek üye sayımız üç kat arttı. O günlerde yüzde 40 civarında elleçleme yapılan limanlarımız bugün yüzde 90’lara ulaştı. Değişmeyen tek şey, problemlerin çözümüdür. Her dönem idareyle aramızda görüş farklılıkları oldu. TÜRKLİM, sektörü temsil eden bir dernek. 10 sene de önemli adımlar attık. Üyeler dışında derneğimize gelir kazandırmak için çabaladık. Bu anlamda yaptığımız en önemli proje Kariyerport’tur. Yönetim kurulu olarak da inandığımız ve arkasında durduğumuz bir projedir. Bizim yaptığımız ciddi bir iştir. AB’den bir fon alarak, dernek üzerindeki ekonomik zorluğu dışarıya taşıdık. Projelerimizi bize verilen paranın daha azını kullanarak bitirdik. Bugün Kariyerport, sektörde standartları belirleyip, sınavları yapan bir kurum durumundadır. Limanlarımızda çalışan insanları daha iyi duruma getirmek için imtihan yapıyoruz. Seviyelerini belgeliyoruz. Limanlarda çalışan insanların eğitimi konusunda ciddi açık var. Limanlarda çalışan insanların eğitimi için bir programa ve tesise ihtiyacımız var. Bu projenin bir sonraki yönetim ekibine nasip olmasını diliyorum. Eğitim belgesinin işletme izninin bir parçası olmasını arzu ediyoruz. İşletme sahipleri olarak eğitimin gerekliliğine inanıp destek vermemiz gerekiyor. Her limanda ölümlü veya ağır yaralanmalı kazalar olabiliyor. İnsanları eğitip, iyi donanımlara sahip olduklarından sonra sahaya çıkarmamız gerekiyor. Dernek olarak eğitimde daha aktif olmamız gerekiyor.” dedi

Oy birliği ile seçilen yeni yönetim adına kürsüye çıkan yeni Yönetim Kurulu Başkanı  Mustafa Selçuk “Yeni yönetimdeki tüm arkadaşlarım adına hepinize teşekkür ediyorum. Kolay bir iş devralmadığımızın farkındaydık. Daha önceki başarıların üzerine ne kadar katkıda bulunacağımız önemlidir. Önümüzdeki dönemdeki tüm zorluklarla hep beraber mücadele edebilmemiz için dönem boyunca bize destek olmanızı rica ediyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Umarın göstermiş olduğunuz güvene layık oluruz.” şeklinde konuştu.

Seçilen yeni Yönetim Kurulu :

Mustafa Selçuk (BAŞKAN) Solventaş

Efe Hatay (YILPORT)

Özgür Soy (KUMPORT)

Turgay Gül (MARPORT)

İbrahim Dölen (BORUSAN)

Aydın Erdemir (TOROS TARIM)

İ. Hakkı Taş (MİP-MERSİN)

Aziz Güngör (EGEPORT)

Bülent Çakın (EGE GÜBRE)