Türk Loydu Başkanı Prof. Dr. Oral Erdoğan: Küresel Loyd hizmetlerimizi genişletmeyi hedefliyoruz

Dünyadaki saygın konumlarını sürdürdüklerini belirten Türk Loydu Başkanı Prof. Dr. Oral Erdoğan,  dünyanın her yerinde loyd hizmetlerini genişleteceklerini belirterek, sorularımızı yanıtladı.

Hızla gelişen siyasi ve ekonomik koşulları dikkate alarak Türk Loydu Vakfı olarak yeni döneme ilişkin beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

Küresel ekonomide sorunlar her zaman var oldu, var olmaya devam edecek. Aslında, her an sorunlar olduğu için bu sorunları çözmeye çalışıldığı için daha iyiye doğru gitmemiz beklenmelidir. Yakın zamana baktığımızda; ABD-Çin ticaret savaşı 2018 yılında gündem iken, hemen ardından pandemi ile karşılaştık. Pandemi bitiyor denirken Rusya-Ukrayna Savaşı, o da yetmez gibi bugünlerde İsrail-Filistin savaşı ile karşılaşıyoruz. Bizlere düşen konjonktürü en iyi şekilde takip edip, potansiyel olumsuz gelişmelere karşı tedbirli olmaya çalışmaktır.

Türk Loydu Vakfı olarak dünyada saygın konumumuzu sürdürürken, Türkiye başta olmak üzere dünyanın her yerinde Loyd hizmetlerimizi genişletmeyi hedefliyoruz.

Türk Loydu tarafından 2023 yılında tamamlanmış veya devam eden başlıca projeler nelerdir?

Endüstri Bölümü tarafında; Akkuyu Nükleer A.Ş., İsdemir, Erdemir, TP-OTC, Mardaş, Botaş, THY, MGM İnşaat, Doğuş İnşaat, Ford Otomotiv A.Ş., Yapı Kredi Bankası, Roketsan ile yaptığımız çalışmalar bulunmaktadır.

Deniz bölümü tarafında askeri savunma sanayine yönelik olanlar dışında; bu yıl kapsamında 2 adet Yolcu Gemisi, 1 adet Ro-Ro Gemisi ve 3 adet yat bulunuyor. Ayrıca halihazırda 3 adet Yolcu Gemisi, 1 adet pil tahrikli Römorkör, 1 adet Yüzer Havuz, 3 adet Duba, 1 adet Hopper Motor Barge, 2 adet Pilot & Servis Bot ve 15 adet Yat, Ahşap Yolcu Teknesi’ne ilişkin faaliyetimiz devam ediyor.

Savunma Sanayi alanında; 4 adet Katar Deniz kuvvetleri, 2 adet Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere 6 adet Personel Botu, 1 adet Katar Deniz Kuvvetleri için Tank Çıkarma Gemisi, 1 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Otonom Bot, 1 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Denizaltı Yüzer Havuz, 1 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Lojistik Destek Gemisi ve 44 adet Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına Kontrol Botu için hizmet verilmiştir.

2023 yılında inşası devam eden savunma sanayi kapsamlı gemiler; 4 adet Pakistan Deniz Kuvvetleri, 2 adet Ukrayna Deniz Kuvvetleri ve 3 adet Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere 10 adet Korvet Gemisi, 1 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Denizde İkmal Gemisi, 2 adet Nijerya Deniz Kuvvetleri Açık Deniz Karakol Gemisi, 1 adet Libya Deniz Kuvvetleri, 1 adet Pakistan Deniz Kuvvetleri olmak üzere toplam 2 adet Karakol botu, 4 adet Türk Deniz Kuvvetleri için otonom Bot, 4 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Bunker Tanker, 1 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Prototip Denizaltı ve 1 adet Türk Deniz Kuvvetleri için Çıkartma Gemisi için hizmetimiz devam ediyor.

2022 yılına göre 2023 yılında Türk loydu cirosu yüzde kaç fazla gerçekleşir tahminen?

2022 yılında net satışımız 173 milyon TL iken, 2023 yılında ise 300 milyon TL’yi aşmayı öngörüyoruz.

Yurtdışında öne çıkan ve ayrıca belirtmek istediğiniz Türk Loydu hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Hizmet verilen ülkeler ağırlıklı olarak, Avusturya, Çin, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Danimarka, İtalya ve Portekiz şeklindedir.

Çin Ofisimiz tarafından önemli çalışmalara adım atıyoruz. Örneğin İSDEMİR ve ERDEMİR’ in Çin’deki imalatlarının kontrolleri devam etmektedir.

Deniz bölümünün ise 234 tanesi yurtdışında yapılmış, toplam 501 adet Malzeme & Ürün sertifikasyon işi (Ana makina sertifikasyonundan, kaynak elektrod sertifikasyonuna kadar geniş bir yelpazede) 2023 yılı içinde tamamlanıp, sertifikaları yayınlanmıştır.

Nükleer alanda Türk Loydu kendisini yetkinliğini daha fazla ne şekilde geliştirmeyi değerlendiriyor?

Endüstri bölümü şu an devam eden bilgi birikimi ve yeni iş beklentilerine parallel olarak;

Tesis ve ekipmanların devreye alınması konusunda iş alarak gelişmek Tesis çalışmaya başladığında periyodik control hizmetlerinin sunulması gibi alanlara hazırlık yapmaktadır. Akkuyu JV ile Yönetim sistemi belgelendirmesi (ISO 27001) konusunda sözleşme imzalandı. Bu anlamda Türk Loydu UDH anonim şirketimiz nükleer alanda hizmet çeşitliliğini geliştirmektedir. Ayrıca Özbekistan ve Türkiye’nin ikinci nükleer projesi olan Sinop Projelerini de takip etmektedir.KASIM2023