Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu:Türk Nippon Sigorta bütçelere uygun seçenekler sunmaktadır

2024 yılına girdiğimiz bu günlerde sigorta sektöründe yaşanan gelişmeleri her kesim dikkatle takip ediyor. Sundukları fiyat avantajı ve seçenekleriyle ürün konforlarını arttırmayı hedeflediklerini belirten Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, geliştirdikleri ürünleri ve 2024 hedeflerini bizimle paylaştı.

2024 yılıyla ilgili beklentilerinizi aktarır mısınız?

2024 yılında ticari ve bireysel sigortalarda, özellikle de Kasko ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tarafında iddiamızı devam ettirmek istiyoruz. Geçtiğimiz yıl kasko sigortamızı rekabetçi fiyatlarla müşterilerimize sunarak müşterilerimiz için öncelikli tercihler arasında yer almayı hedefledik.  Yapmış olduğumuz bu değişikliklerle daha fazla kişiye hitap etmeyi amaçladık. Segmentlere ayırdığımız kasko ürününde teminatlar ve asistans hizmetleri değişkenlik gösterirken, sunduğumuz fiyat avantajı ile de ekonomik fırsatlar sunarak ürün konforumuzu artırmayı hedefliyoruz. 2024 yılında da bu ürünümüzde stratejimizi bu yönde kurgulayacağız. TSS tarafında ise sektörde bir ilki gerçekleştirerek yaş sınırını 59’dan 70 yaşa yükselttik. 70 yaş dahil olmak üzere SGK kaydı bulunan herkes bu ürünümüzden faydalanabiliyor. Ayrıca ürünümüzde gerçekleştirdiğimiz en önemli değişikliklerden biri de daha önce isteğe bağlı prim karşılığında tercih edilebilen check-up teminatının primsiz, standart hizmet teminatı olarak planlarımıza eklenmesi. Bu hizmeti de standart olarak sunuyoruz. Son olarak yine tüm planlarımızda geçerli olmak üzere mevcut olarak sunduğumuz diş tedavi hizmet içeriğini de genişlettik. Müşterilerimize bütçelerine uygun seçenekler de sunmaktayız. Tamamlayıcı Sağlık poliçelerinde belirli yaş grubu çocuklar için tek başına poliçe yapılabilmesi, sadece yatarak tedavi, yatarak tedavi + ayakta tedavi 2-10 adetli planlar ve tüm bunlara ek olarak her iki ürünümüzde de farklı network seçenekleri ile daha ekonomik alternatifler sunarak ürünümüzü çeşitlendirdik. Bu şekilde tüm ihtiyaçlara cevap verecek komple bir ürün ortaya çıkardık. 2024 yılında Tamamlayıcı Sağlık Sigortasındaki bu ürün yapımızla daha fazla kişiye hizmet vermeyi hedefliyoruz. 2024 yılında ayrıca nakliyat ve mühendislik sigortaları da odak noktalarımızdan olacak.

İklim değişikliği artık dünyanın bir sorunu haline geldi. Bu konuda Türk sigorta sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

İkim değişikliği şüphesiz en önemli konuların başında geliyor. İklim değişikliğine paralel olarak ani sıcaklık değişimleri, dolu, sel, hortum gibi doğa olaylarını sıkça görmeye başladık. Yaşanan bu doğal afetler sigorta şirketlerinin ödedikleri hasarların artmasına, öz kaynakların ve sermayelerin olumsuz etkilenmesine, sektörün reasürans kapasitesinin azalmasına ve sigortalıların ödeyeceği sigorta primlerinin de artmasına sebebiyet veriyor. Bu bakımdan sürdürülebilirlik kavramının öne çıkacağı politikalar izlemek, kaynakların doğru ve verimli kullanılması önlem olarak önceliklendirmesi gereken konular diye düşünüyorum. 

Sağlık sigortalarının Türkiye’de ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu alanda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Sağlık tarafındaki talep artışı şirketlere bu taleplere hızlı cevap verebilme gerekliliğini de beraberinde getirdi. Sağlık Sigortaları Şirketimizin önem verdiği branşların başında geliyor. Yeni yılla birlikte bu alanda yapacağımız atılımları hızlandırıyoruz. Bunun ilk adımı olarak Affinitybox ile anlaştık. Sağlık Sigortacılığı alanında uçtan uca dijitalleşmeyi sağlayan Healthbox ürününü 2024 yılında şirket sistemimize entegre edeceğiz. Bu ürünün getirdiği otomasyon sayesinde iş gücü kazanımımızın yanı sıra, operasyonel hız, maliyet avantajı ve müşteri memnuniyeti yaratmayı amaçlıyoruz.

Sigorta sektöründe dijitalleşme önemli bir yer tutuyor. Dijitalleşmenin sektöre katkısını ve Türk Nippon olarak bu alandaki yatırımlarınızı aktarır mısınız?

Müşteri taleplerine en hızlı şekilde cevap verebilmek için dijital tarafta ciddi adımlar atmak şirketlere büyük artılar kazandıracaktır. Biz de adımlarımızı bu yönde atarak müşteri taleplerimize en hızlı şekilde cevap vermek üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Satış ağımızın en önemli oyuncusu olan acentelerimize teklif verme süreçlerinde daha hızlı olabilmeleri adına geliştirmeler yapıyoruz. Şirketimizin en dikkat etiği konulardan birisi ulaşılabilir olmak. Müşterilerimizden gelen talebi en hızlı şekilde karşılayıp sonuca ulaştırmak için tüm satış ağımız ve çalışanlarımızla bir bütün halinde çalışıyoruz.

Dijitalleşmenin özellikle sigorta sektörü tarafındaki en büyük avantajı, sigortalı adaylarının davranışları ve tercihleri için doğru öngörülerde bulunabilmesi ve ‘sigorta’ kavramının başrol oyuncuları olan sigortalılar tarafında yapılan doğru tespitlerle, ihtiyaca uygun ürün yelpazesinin de doğru şekilde kullanılmasının sağlanması olmaktadır. Sigorta şirketleri, içinde bulunduğumuz dönemde hala operasyonel olarak yoğun bir çalışma şekli ile hizmet vermektedir. Bu tarz operasyonel çalışmaların özellikle manuel olarak yürütülmesi, her zaman riskle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Özellikle pandemi sonrası dijital dönüşümün etkileri sektörde güçlü şekilde hissedilmektedir. Türk sigorta sektörünün, dijital dönüşümü en çok önemseyen ve bu konuda en çok yatırımı yapan sektörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Biz de Şirket olarak bu çerçevede 2023 yılında önemli projeler hayata geçirdik. Bu projeleri gerçekleştirirken göz önünde bulundurduğumuz başlıklar müşteri memnuniyeti ve sürdürülebilirlik oldu. Bu kapsamda kâğıt tüketimini azaltmak için gerçekleştirdiğimiz projelerin başında olan “E-Komisyon Gider Belgesi” ile yıllık yaklaşık 129 Kg kâğıt israfının önüne geçmiş olduk. Aynı zamanda yaklaşık 13.000 adet plastik kargo poşetini kullanmayarak gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için bir adım attık. Hem iş süreçlerimizde hem de sosyal medya paylaşımlarımızda çalışanlarımıza ve müşterilerimize vermiş olduğumuz “atacağınız küçük adımlarla sürdürülebilir yaşama katkı sağlamanız mümkün” mottomuzu 2024 yılında da gerçekleştireceğimiz projelerle daha da ileri götürmeyi hedefliyoruz.

2023 yılında asrın felaketini yaşadık. Yaşanan felaket sonrası Türkiye’de deprem sigortasına ilgiyi aktarır mısınız? Konut sigortasında yeterli bilinç oluşabildi mi?

Bu soruyu hem zorunlu deprem sigortası hem de konut sigortası özelinde değerlendirirsek; her iki ürün için de yaşadığımız deprem felaketi sonrasında bir farkındalık oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de yeterli penetrasyon oranına ulaşılmadığını belirtmek isterim. Bu yılın haziran ayı itibari ile DASK yerini ZAS’a (Zorunlu Afet Sigortası) bırakacak. Yeni uygulama ile konut sigortası içinde yer alan doğal afet teminatları ZAS’a aktarılarak konutlar için koruma kalkanı daha da genişleyecek.

Kasko alanında sektördeki yerinizi aktarır mısınız?

Türk Nippon Sigorta olarak müşterilerimizin beklenti, talep ve görüşlerini dikkate alarak hareket ediyoruz. Kasko ürünümüzü de çeşitli ürün paketleri ve seçeneklerle donattık. Müşterilerimize yaşayabilecekleri sorunlar karşısında gerekli ve doğru teminatlıları vermek en önemli düşüncemiz. Ürünümüzde fiyatlarımızı çok rekabetçi bir seviyeye getirdik. Sağladığımız rekabetçi fiyat ve taksit seçeneği sayesinde müşterililerimizin ürünlerimize daha kolay erişebilmesini amaçlarken, mini onarım, yol yardımı, Türk Nippon Sigorta anlaşmalı özel servislerinde araç onarımı ve acil tıbbi yardım teminatları ile de yaşayabilecekleri kötü olaylara karşı onları koruyarak yanlarında olmaya devam edeceğiz.MART2024