Turkcell, Tarım Doktoru servisi ile çiftçiye 560 milyon TL kazanç sağladı

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de, sektörü devletin dışında özel sektöründe de desteklemesi her geçen gün çiftçilerimizin gelişiminde etkin rol oluyor. Bu noktada Turkcell’de üstüne düşen görevi yerine getirerek çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu verimlilik artışı için çözüm ürettiklerinin altını çizen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, yaptıkları çalışmalar sonrasında tarım alanında yakalanan avantajları dergimizle paylaştı.  

Tarım Bakanlığımız teknoloji ile tarım üretimini bir araya getirme konusunda önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu noktada ülkemizde teknolojiyi tarımda kullanma açısından geldiğimiz noktayı değerlendirir misiniz?

Turkcell olarak müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına göre onlara fayda sağlayacak çözümler üretmek için çalışıyoruz. İşimiz sadece müşterilerimizin iletişimini sağlamak değil, teknolojimizi de kullanarak onların hayatlarına değer katacak uygulamalar geliştirmek. Ülkemizde geçimini tarımsal üretimle sağlayan yaklaşık 17 milyonluk nüfus var. Yaptığımız araştırmalar neticesinde çiftçilerin yüzde 92’sinin cep telefonu kullandığını görüyoruz. Tarlasının bereketi, verimliliği çiftçilerimizin hayatındaki en belirleyici unsurdur. İhtiyaç duyulan verimlilik artışı için çözüm; teknolojiyi tarımsal üretim yararına kullanabilmek. Turkcell olarak biz, çiftçilerimize bu teknolojik imkânları sağlamayı görevimiz kabul ediyoruz. Turkcell’li çiftçiler, iletişimde olduğu gibi tarlalarında da en ileri teknolojiyi en uygun koşullarda kullanmanın avantajını yaşıyor. Bu avantajlar ile 3 yılda çiftçilerimize yarım milyar TL’yi aşkın fayda sağladık. Yeni çözümlerimiz ile bu faydayı en üst noktaya taşımaya devam edeceğiz.

Turkcell olarak Tarım Doktoru uygulamanız var. Uygulamanızla ilgili yapılan çalışmaları aktarır mısınız?

2010 yılından bu yana toplam 2 milyon çiftçiye ürün ve servisleriyle hizmet veren Turkcell, sunduğu çözümlerle tarım sektöründe verimin artırılmasını, maliyetlerin düşürülmesini ve çiftçinin doğru bilgiye doğru zamanda ulaşabilmesini sağlıyor. Turkcell Tarım Doktoru Servisimiz de çiftçilerimiz için sunmuş olduğumuz ilk katma değerli çiftçi servisimiz.

Her çiftçinin kendi tarlasına ve ürününe özel çözümler getiren Turkcell Tarım Doktoru Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Turkcell Tarım Doktoru servisimiz ile tarlasını ve yetiştirdiği ürünü kaydettiren tüm Turkcell’li çiftçiler, ürünlerinin evre geçişlerini ve bu evrelerde ürünlerin olması gereken fiziksel durumunu takip edebiliyor.

Bu yönde yapılan çalışmaları çiftçilerimizde rahatlıkla kullanabiliyor mu, istediğiniz hedeflere ulaşabiliyor musunuz?

Çiftçilerimiz Turkcell Tarım Doktoru’na kayıt olduktan sonra çağrı merkezi tarafından aranıp il, ilçe, köy bilgisi, ne kadarlık bir arazide hangi ürünü yetiştirdikleri, sulama tipi gibi bilgiler aktarıyor. Eldeki veriler sonucunda tarlaya özel bir yetiştiricilik ve gübreleme programı hazırlanıyor. Ekim döneminde çiftçinin dikkat etmesi gereken detaylar, dekar başına ne kadar su ve gübre atılması gerektiği gibi çiftçinin maliyetini düşürücü verimini artırıcı içerikler sunuluyor. Servise kayıt olmak için TARIM yazıp 2222’ye göndermek yeterli.

Şuan servisi aktif olarak kullanan 100 bin çiftçimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemlerde de tüm çiftçilerimizin işlerinde Turkcell teknolojisini kullanmaları ve işlerinin verimlerini artırmalarını amaçlıyoruz.

Sektörde birçok firmanın bu yönde çalışmalar yaptığını bilmekteyiz. Bu pazarın büyüklüğü ve yaşanan rekabetle ilgili bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin bir tarım ülkesi olması ve her dört kişiden birinin geçimini tarımsal üretimden sağlamasından dolayı tarıma ve çiftçiye ayrı bir önem göstermekteyiz. Tarım alanında yapılan yatırımlar ve akıllı tarım çözümlerinin gün geçtikçe artması gibi gelişmeler bizi açıkçası daha çok motive ediyor. Biz de Turkcell olarak Türkiye’nin tarım ekonomisine katkı sağlamak için mobil teknolojinin sunduğu olanakları çiftçilerimizin hizmetine, onların ihtiyaç duyduğu şekilde sunmak hedefiyle,  bundan 4 yıl önce Turkcell Çiftçi Birliği’ni oluşturduk. Bu rekabet ortamında asıl amacımız henüz ürün servis haline getirilmemiş veya denenmemiş çözümleri en basit şekilde çiftçilerimizin hizmetine sunmaktı. Bugün çiftçilerin en büyük sorunlarından biri olan trafo hırsızlığına karşı geliştirmiş olduğumuz çözümlerden, hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için sunmuş olduğumuz Çiftlik Doktoru servisimize, Tarım alanında en güncel haberleri ulaştırdığımız Çiftçi Haber Paketimizden, dünyada bir ilk olan köy bazlı hava durumu servisimize kadar geniş bir yelpazede ürün ve servislerimizi çiftçilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Bu çalışmalar sonrasında ülkemizdeki çiftçilerimizin kazanımlarını aktarır mısınız?

Turkcell, Tarım Doktoru servisi ile 3 yılda çiftçiye 560 milyon TL kazanç sağladı. Çiftçilerimiz Turkcell Tarım Doktoru ile yeteri kadar ve zamanında gübreleme sayesinde yüzde 35, doğru ve yeterli ilaç kullanımı sayesinde yüzde 10, akaryakıt kullanımındaki düşüş nedeniyle yine yüzde 10 maliyet tasarrufu sağlıyor. Verimlilikte ise, hastalık zararlıdan ve dondan zamanında haberdar olup koruyucu önlemleri almak sonucu yüzde 25, teknik yetiştiricilikten dolayı yüzde 20 artış elde ediyor.

Bu alanda gelişmiş ülkelerle karşılaştığımızda geldiğimiz noktayı aktarır mısınız?

Biz ürün ve servislerimizi çiftçilerimizin hizmetine sunarken sadece Türkiye’deki ihtiyaçları iyi analiz etmekle yetinmiyoruz. Bunun yanı sıra dünyadaki trendleri de takip edip, bunu Turkcell teknolojisi ile birleştirip çiftçilerimizin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. Bugün yurtdışında ödüller kazanan Turkcell Tarım Doktoru Servisimiz de bunun en güzel örneğidir. Biz Turkcell olarak bundan sonra da en ileri en yeni teknolojileri çiftçilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

Tarım alanında kullanılan teknoloji konusunda bu sektörün varacağı noktayı aktarır mısınız? Her gün gelişen tarımsal çözümler Türk çiftçisinin hem işlerini günden güne kolaylaştıracak hem de bu toprakların, dolayısıyla çiftçilerimizin verimlerini artıracaktır. Makineler arası iletişim teknolojileri ile uzaktan takip sistemleri çiftçilerin hayatlarına daha çok girecek, son tüketiciye kadar denetlenebilen şeffaf üretim süreçleri ile tarım ekosisteminde büyük teknolojik değişimler yaşanacaktır. Turkcell bu noktada her zaman öncü rol üstlenip bu teknolojileri Türk çiftçimizin hizmetine sunacaktır.