Türkiye’nin Gururu Roketsan

Savunma Sanayi şirketlerimizin kabiliyetlerini geliştirdiği oranda elde ettiği uluslararası başarılar her geçen gün artıyor. Uluslararası arenada rüştünü ispat etmiş firmalarımızın başında ise Roketsan geliyor. Ülkemizin gurur duyacağı başarılara imza atılırken kuşkusuz bu başarılarda önemli bir paya sahip olan Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar, konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.  

Son dönem sektörünüz ile ilgili yaşanan gelişmeler ışığında, Roketsan’ın uluslararası arenadaki yeri ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

25 yıl gibi kısa bir sürede çıktığı zorlu yolda büyük başarılar kazanan ve son yıllardaki atılımları ile “Türkiye’nin Gururu” sloganını benimseyen Roketsan, hem yurt içinde hem de yurt dışında adından en çok söz ettiren firmalardan biri oldu.

CİRİT Füzesinin yurt içi ve yurt dışı satışları, çeşitli platformlara entegrasyonu ve müşteri memnuniyeti artarak devam ederken; önümüzdeki aylarda lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi MIZRAK-UL Kara Kuvvetlerine teslim edilecektir. SOM füzesinin Hava Kuvvetlerimize teslimi ve JSF (F-35) Projesi kapsamındaki entegrasyon çalışmaları firmamızın gösterdiği önemli başarılardır.

2013 yılı verilerine göre Roketsan, geçen yıl Türkiye’nin en iyi 500 sanayi kuruluşu arasında 193ncü sırada iken bu yıl 147’nci sıraya yükseldi. Stratejik hedef planında yılda % 25 oranında ihracat hedeflenirken, Roketsan % 45’lik ihracat ile şimdiden bu hedefi aştı. Yıllık büyüme hızındaki hedefimiz de ikiye katlandı. Teknolojik gelişmelere paralel olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, her geçen gün ivme kazanarak devam ediyor.

Roketsan ve  Lockheed Martin Missiles and Fire Control arasında, F-35 savaş uçağında yerli imkanlarla üretilen yeni nesil hassas güdümlü füze SOM-J’nin kullanılması için imzalanan işbirliği anlaşması ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Türkiye’de özgün olarak geliştirilen SOM Sistemi; otonom, uzun menzilli, düşük görünürlüklü, tüm hava şartları için tasarlanmış, yüksek hassasiyetli havadan karaya seyir füzesi olarak tanımlanmakta. SOM-J varyantı ise, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yürütülmekte olan proje kapsamında, F-35 uçağının iç silah istasyonunda taşınabilecek şekilde, özel olarak geliştirilmekte.

Lockheed Martin Missiles and Fire Control ile 22 Ekim 2014 tarihinde imzaladığımız işbirliği anlaşması kapsamında; SOM-J’nin ABD ve F-35 kullanıcısı diğer ülkelerin hizmetine sunulması için Lockheed Martin ile birlikte çalışarak, füzenin diğer hava platformlarına uygulanması üzerine tüm dünyada birlikte pazarlanmasını öngörmekteyiz.

11 – 13 Eylül 2014 tarihleri arasında Bakü Azerbaycan’da düzenlenen ADEX savunma sanayii fuarı ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Bakü Azerbaycan’da bu yıl ilk kez düzenlenen ADEX Savunma Sanayii Fuarı’na Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinasyonunda milli katılım sağlayarak fuarın başrol oyuncularından biri olduk.

Azerbaycan ile hali hazırda yürüttüğümüz proje nedeniyle; Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev beraberinde, T.C. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanı Yaver Cemalov, Hava Kuvvetleri Komutanı Ramiz Firudin, T.C. Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, Türk Silahlı Kuvvetleri Ataşesi Tuğg. Nevzat Taşdeler ile diğer Azeri yetkililer standımızı ziyaret ettiler, ürünlerimizi yakından inceleyerek detaylı bilgi aldılar. 

Azerbaycan’a teslimatını gerçekleştirdiğimiz silah sisteminin tanıtımını da ilk kez bu fuarda yapmış olmanın gururunu yaşadık. Savunma Sanayii Müsteşarımız Prof. Dr. İsmail Demir, standımızda yaptığı basın toplantısında, bu yıl ilk kez düzenlenen ADEX  fuarına çok sayıda Türk şirketinin katılım sağlamasının her iki ülkenin uzun vadeli işbirliğine yönelik önem taşıdığını vurguladı.

Hem Azeri basını hem de Türk basını, Roketsan’ın Azerbaycan’da yürüttüğü projelere “Roketsan Bakü’de Kasırga Estirdi” başlığıyla yer verdi. Azeri ve Türk basınının yoğun ilgi gösterdiği standımızda; Anadolu Ajansı, TRT, CNN Türk, Kanal A, Cihan Haber Ajansı, Savunma ve Havacılık, Defence Turkey, C4 Defence gibi Türk basını ile Hazar TV, Mag TV, ASN TV, Lider TV, ATV, Kanal S, Azeri Defence, ADEX Daily News gibi Azeri basını ile röportajlar yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız Korg. (E) Dr. Eyüp Kaptan ile gerçekleştirilen röportaj TRT Avaz kanalında canlı olarak yayınlandı.

Fuarda, 2.75” yarı aktif lazer güdümlü füze CİRİT, uzun menzilli tanksavar füzesi MIZRAK-U, orta menzilli tanksavar füzesi MIZRAK-O, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi MIZRAK-UL, CİRİT Podu, hava savunma füzesi, mini akıllı mühimmat, SOM seyir füzesi, denizaltı savunma harbi DSH roketi, 107mm, 122mm, 300mm roketleri, 122mm ve 300mm çok namlulu roketatar sistemlerini sergiledik.

Roketsan ve Saab Dynamics AB, Paris’te gerçekleşen Eurosatory 2014’te yaptığı işbirliği anlaşması ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Roketsan ile Saab Dynamics AB arasında 17 Haziran 2014 tarihinde Paris, Fransa’da düzenlenen EUROSATORY Uluslararası Savunma Fuarı’nda bir işbirliği anlaşması imzalandı. Kısa ve orta menzilli antitank füze sistemleri arasındaki boşluğu dolduracak yeni bir sistem geliştirilmesi konusunu içeren anlaşma, Yönetim Kurulu Başkanımız Korg. (E) Dr. Eyüp Kaptan ve Saab Başkan Yardımcısı Gorgen Johansson arasında imzalandı. Her iki firma da ortak geliştirilmiş bu sistemi dünyada pazarlayarak uzun dönemdeki stratejik birlikteliğini daha da geliştirmeyi hedefliyor.