Türkiye’nin Sigorta Alanındaki Büyük Potansiyelinin Farkına Varamıyoruz

Rekabetin yoğun yaşandığı sigorta sektöründe, fiyat rekabetinin dışında işler yaparak fark yaratan Unico Sigorta, karlılığa dayalı bir strateji ile yoluna devam ediyor. Bu çerçevede de geliştirdiği ürünlerle uluslararası ödüllere de layık görülüyor. Sektörde inovasyona önem veren bir şirket olarak öne çıktıklarını ifade eden Unico Sigorta CEO’su Cenk Tabakoğlu, sektör ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye sigorta sektörünün genel bir değerlendirmesini yapar mısınız?

Türkiye de sigorta sektörü gayrisafi milli hasılaya (GSMH) oranı gelişmiş ülkelere kıyasla çok düşüktür. Tabii bu bir anlamda da Türkiye’de sigorta sektörünün ciddi bir büyüme potansiyeli barındırdığını gösteriyor. Türkiye’nin çok büyük potansiyelinden sürekli bahsediliyor ama gördüğüm kadarıyla 15 senedir bir türlü harekete geçilemiyor. Burada şirketler ve tüm paydaşların üzerine düşen görevler olduğunu düşünüyorum.

Sigortalılık oranının en yüksek olduğu alanlar hangileridir?

Sektörde hayat dışı branşında üretim büyüklüğüne baktığımızda zorunlu sigortaların öne çıktığını görüyoruz, özellikle zorunlu trafik sigortalarında. Toplam üretimin yaklaşık yüzde 35’i zorunlu trafik sigortasından oluşuyor. Ondan sonra ana ürünler kasko, kurumsal yangın ve diğer ürünler diye gidiyor.

Geçen sene zorunlu trafik sigortalarına devlet tarafından bir tavan fiyat getirildi ve riskli sigortalılar havuzu kuruldu. Böylelikle fiyat artışları daha sınırlı oldu. Sektörün büyümesinde belirleyici olan zorunlu trafik sigortalarındaki fiyatlardır. Sektörün trafik sigortalarının dışında başka ürünleri odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Genelde sektör enflasyonun bir iki puan üzerinde büyüyor. Reel büyüme aslında çok yüksek değildir. 

Şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Unico aslında 35 senelik bir şirkettir. Commercial Union olarak başladığı Türkiye Sigorta sektöründeki yolculuğuna Aviva olarak devam eden bir tarihçesi var. Daha sonra 2015 yılında yeni ortaklığıyla yola devam ediyor.  2015’in dokuzuncu ayından itibaren Aviva’dan Unico Sigorta markasına geçildi. Şirketin hem kadrosu hem de yaptığı işler değişti. Unico Sigorta hayat dışı sigorta grubunda faaliyet göstermektedir. Sigorta sektöründe en önde gelen inovatif ve inovasyona önem veren şirketlerden biri olduk. Genç bir ekibimiz var, çalışan sayımızsa 180 kişidir. Yeni işleri yapmayı seviyoruz. Yeni işler denediğimiz başarısız olduğumuz işlerde oluyor ama başarılı olduğumuz global ölçekte ödül aldığımız ürünlerimiz de var. Mesela ‘UniKasko’  ürünümüz geçtiğimiz günlerde dünyanın en yüksek profilli ürünlerinin ödüllendirildiği The Global Business Excellence Awards’ta, en iyi ürün ödülünü aldı. Yine, dünya ölçeğinde çok iyi bir web sitemiz var ‘En iyi Web sitesi’ dalında Stevie Awards ödülünü aldı. Türkiye’den dünya çapında ödül alacak işler yapan bir sigorta şirketiyiz.

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz? Pazar payları nasıl?

Bizim büyüdüğümüz alanlardan birisi kasko. Kasko sigortasında ilk 10’a girme hedefimiz var. Şu anda 11’inci sıradayız. Trafik üzerine strateji geliştiren bir oyuncu değiliz, kaskoya özellikle odaklanıyoruz. Kurumsal tarafta ise yangın branşına odaklandık. Şirketin devrinden itibaren pazar payımızı iki katından fazla artırdık. Sektörün en hızlı büyüyen şirketiyiz.

Üretimimiz aynı kişi sayısıyla üç katına çıktı, bu da tamamen teknolojiye yatırım ile süreçlerin iyileştirilmesi ve ürünlerin dijitalleşmesiyle oluyor. Kaskoda yüzde 2,74 pazar payına sahibiz. Yangın sigortalarında benzer pazar paylarımız var. Motosiklet segmenti alanında üçüncü sıradayız yüzde 15 pazar payımız var. Dijital sigortacılıkta üçüncü sıradayız burada da yüzde 15 pazar payımız var. Odaklandığımız yerlerde çok üst sıralardayız.

Yenilikçi ürünlerinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yaptığımız ilk yenilik UniKasko ürünümüzdür. UniKasko klasik kaskonun çok ötesinde bir ürün. Şöyle işliyor: Örneğin, müşteri tatile gittiği zaman sigortayı kapatıyor. Tatilde kullanmadığı sigortaya para ödemek istemiyor çünkü. Bu sebeple ürünün Durdur / Başlat özelliğini kullanarak sigortasıona ara veriyor. UniKasko’nun aplikasyonu üzerinden hızlıca kaskosunu durdurmayı seçebiliyor ve tatili süresince primin yarısını ödeyerek fayda sağlayabiliyor. Garajda da olsa risk var, başka bir araba gelip müşterimizin park halindeki aracına çarpabilir. Ama araç trafiğe girmediği için maruz kalmayacağı riskleri ödemiyor. Bu herkesin talep edebileceği bir özelliktir. Ayrıca aylık bir ürün ve isterseniz iptal edebilirsiniz. UniKasko yeni nesil kasko ürünüdür ve portföyümüzde bu ürünümüzün payı çok yüksektir. UniKasko genişletilmiş kasko teminatlarını içerir, yani aracın için olmazsa olmaz tüm teminatlar UniKasko’da var, daha fazlasını istersen de kontrol sende; tek tıkla kaskona teminat ekleyebilirsin.

Diğer yenilikçi ürünümüz olan Unico Akıllı Seyahat Sigortası’nın Mimic cihazı ile ne yapıyoruz, onu anlatayım: Mimic, seyahatte çanta çalınması, bavulun kaybolması veya çocuğun ebeveynlerinden uzaklaşması gibi durumlarda alarm yaratacak farklı senaryolarıyla Unico Sigorta müşterilerinin hayatını kolaylaştırıyor. Unico Sigorta, Akıllı Seyahat Sigortası alan müşterilerimize, poliçelerinin ve Mimic cihazının bulunduğu özel tasarlanan bir kutu göndererek, sigortacılığa yeni bir yaklaşım getiriyoruz. Cep telefonuna Mimic uygulamasının indirilmesi ve aktive edilmesiyle başlıyor. Önlenmesi gereken bir durum gerçekleştiğinde kullanıcının cep telefonuna uyarı gelirken, Mimic cihazı da alarm veriyor. Unico Sigorta’nın Mimic’li Akıllı Seyahat Sigortası, sadece seyahat ederken başınıza gelebilecek zararları karşılaşmakla kalmayıp tatsız durumlara karşı önlem almanızı da sağlıyor.

Dünyada bir örneği olmayan Mimic’li Seyahat Sigortası ürünümüzle global ölçekte ödül alacağımızı düşünüyoruz. Önce seyahatle başlayacak ve sonra kasko, ev diye devam edecek. Tamamen yerli bir proje ve iki İstanbul Teknik Üniversiteliyle bu işi yaptık. Onlar ürünü tasarlarken sigortacılık ile bağdaştırmamışlardı, o kısmı işin içine biz kattık. Sigortacılık bakımından oradaki potansiyeli fark edip harekete geçtik.

Sigortacılık değişiyor. Sadece zarar oluştuğunda ödeyen bir pozisyondan daha çok, koruyucu bir role evrilmeye başladı. Akıllı Seyahat Sigortası ürünümüz pek çok açıdan bir ilk. Nesnelerin interneti tabirini çok duyuyoruz ve biz bu akıllı seyahat sigortası ile reel hayatta kullanımını görmüş oluyoruz.

2018 nasıl geçiyor? Yılsonu hedeflerinizden bahseder misiniz?

Biz işimizi tamamen teknolojiye dayalı olarak büyütüyoruz. Geçen sene 450 milyon prim üretimi yaptık. Bu sene sonunda da 650 milyon liralık üretime gidiyoruz. Bu yıl bizim için çok iyi gidiyor hedeflerimizin üzerinde büyüyoruz. Sigorta sektörü, yaklaşık 35 tane aynı işi yapan şirketin olduğu ve rekabetin tamamen fiyat üzerine döndüğü çok zor bir sektördür.

2019 yılı için hedeflerinizde neler var?

He sene yüzde 30-40 civarında büyüme hedefimiz var. Dolayısıyla benzer bir sene olacak bizim için. Üretim ve pazar payında artışlarımıza devam edeceğiz. Bir buçuk yıl içerisinde 1 milyar liranın üzerinde prim üretimi hedefimiz var.

Yeni ürünler planlıyor musunuz?

Unico Sigorta olarak, yeni ürünlerde planlamalarımızı tüketicilerin hayat evrelerine yönelik hazırlıyoruz. Hayatın her döneminde hepimizin farklı talep ve istekleri olabiliyor… Teknolojiyi kullanarak bu hayat evresi bakış açısını sigortacılık ile bir araya getireceğiz. Nesnelerin interneti ile sigorta ürünlerini bir araya getirmeye devam ederek, geleceğin sigorta ürünlerini şimdiden dizayn edip bunların kullanabilir oranını arttıracağız. Unico Sigorta olarak sektörde yenilikçilik, inovasyon ve dijital transformasyon anlamında en önde şirketlerden biri olmak istiyoruz.