Ülkemizin, devletimizin ve milletimizin kıymetini bilmemiz lazım

Mütevazi sıfatını uzun süre taşıyabilmek seçkin bir kişiliğinde göstergesidir. Otuz yılı aşkın iş yaşamı boyunca Azerbaycan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Afganistan ve Libya gibi farklı coğrafyalarda seçkin kimliği ile projeler üreten Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. Güncel iş hacimlerinin 1.5 milyar dolara ulaştığını belirten Ferit Meriçten, yeni projeler geliştirerek genç insanlarımız için yeni iş alanları açmak istiyor.

Farklı iç ve dış dinamiklerin ekonomiye etkisi inşaat sektörünü de etkiliyor. Özellikle Rusya’da yaşanan sıkıntının ciddi etkilerinin olacağı düşünüldüğü bir ortamda sizden genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Ekonomi bir bütündür. Yaşanan olumlu ya da olumsuz yöndeki ekonomik hareketlilikten inşaat sektörü de etkileniyor. Ancak her şeye rağmen 2014 yılı konut satışlarındaki artış önemliydi.

Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldukça dikkat çekiciydi. “İnşaat sektörü ülkemiz için feda edilecek bir sektör değildir” açıklaması bir yandan içeride de farklı yaklaşımların olduğunu ve bu yaklaşımların sektörü etkilediğini göstermektedir. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Sayın Cumhurbaşkanımız çok doğru ifade etti. Bu sektörün istihdam yaratan bir sektör olduğuna dikkat çekmesi, işsizliğe sorununa çare arayan bir ülkede oldukça önemlidir. Söylemleri ile gayet açık mesajlar veriyor.

Son döneme bakıldığında özellikle orta kesime yönelik üretim yapan firmalarımızın zarar ettiğini görüyoruz. Faizlerin yükselişi ve belli lokasyonlarda yaşanan arz fazlası, firmaları sıkıntıya sokuyor. Bu ortamda inşaat sektörünün çok kazanan bir sektör olarak gösterilmesi yanlıştır. İnşaat etkilediği diğer sektörlerle ekonominin önemli yapı taşlarındandır. O nedenle bu sektörün yaşayacağı sıkıntılar diğer sektörlerini de olumsuz etkileyecektir.  Dinamik bir sektör olan inşaat sektörünün korunması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu sektörün rant yaratan bir sektör olduğu yönünde ki düşüncelere de katılmıyorum. Eğer rant yaratılan yerler varsa da yapılan düzenlemelerle bunun önüne geçilebilir ve daha hakkaniyetli bir sistem ortaya çıkarılabilir. İşin sırrı kesin kaidelerin konulmasındadır, kesin kaideler konulur ve uygulanırsa herkes payına düşene razı olacaktır. Hepimize iş lazım aş lazım.

Genç nüfusu ile övünen bir ülkede son ifadeniz oldukça önemli. Gençlerimizin hepsine iş lazım.

Elbette, ülkemizin genç nüfusu bizim geleceğimiz açısından önemlidir. Bu nedenle istihdam yaratan inşaat sektörüne katkı sağlanılmalıdır.

Yurtdışında önemli işlere imza atmış bir iş adamısınız. Son yıllarda inşaat firmalarımızın yurtdışında da büyük sıkıntılar yaşadığı ifade ediliyor. Bu konuda bir değerlendirme alabilir miyiz?

30 yıldır yurtdışı müteahhitlik hizmeti yapan bir şirketiz. Yurtdışında büyük handikaplarımızın olduğunu söyleyebilirim. Biz yaşanan gelişmeler doğrultusunda Libya’da şantiyelerimizi kapattık, arkadaşlarımız Irak’ta şantiyelerini kapattı. Rusya’da yaşanan ekonomik kriz sonrası frene basılması bizim firmalarımızı etkiledi. Buna bağlı olarak yakında Türki Cumhuriyetlerden de olumsuz haberler gelebilir. Çünkü o ülkelerinde gelirleri doğalgaz ve petroldür. Bizim gibi 20 milyar doları bulan veya geçen dış müteahhitlik gelirleri elde eden ülkeler için yaşanan süreç önlemleri gerektirmektedir. Bu zorlu süreçten devletimizin, hükümetimizin yapacağı planlamalarla çıkabiliriz. Yapılacak planlar el birliği ile uygulanırsa bu zorlu günleri aşarız.

Sektörün desteklenmesi hususunda özellikle konut sektöründeki vergi yüklerinin azaltılması gündeme geldi. Bu hususta yapılacak düzenlemeler sektöre fayda sağlar mı? 

Elbette ki faydalı olur. Ülkemizde insanlarımızın kaliteli konutlarda oluşturamaması gibi bir sorun var. Bu çerçevede yaşanan değişim, sektöründe önünü açmıştır. Bu doğrultuda üretilen konutların insanlarımızla buluşmasında devletimizin önemli katkıları olmuştur. Ancak ekonomik sıkıntılarda göz önünde bulundurulduğunda yeterli olmadığı görülmektedir. Bu noktada yaşanan ekonomik sıkıntıların giderilmesi için vergisel anlamda yapılacak düzenlemeler, sektörün önünü açacağı gibi insanlarımızın da ihtiyaç duyduğu kaliteli konut üretimi gerçekleşmiş olur. İnşaat alanında bakıldığında direk vergilerin dışında endirek vergilerin maliyetleri artırdığını görüyoruz. Devletimiz bunlara önlemler alıyor, bundan sonrada almaya devam edeceğini düşünüyorum.

Fert başı gelirlerimizin arttığı bir dönemde yaşanan ekonomik hareketliliği gözlemledik. Eğer fert başı gelirlerimiz 15- 20 bin dolarlara ulaştığı bir ortamda sektörümüzün de önünün açık olduğunu düşünüyorum.

Ülke olarak zor bir coğrafyada olmamız sıkıntılarımız artırdığını düşünüyor musunuz?

Kolay bir coğrafyada değiliz. Bölgemizde yaşanan sıkıntıların insan hayatı üzerinde yarattığı tahribatı hep beraber takip ediyoruz. Yanı başımızda yaşanan savaşın insanları yerlerinden yurtlarından ettiğini görüyoruz. İki milyon civarında bir mültecinin topraklarımızda olması umarım herkes için bir düşünce kaynağı olur. Vatanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ama umarım hep beraber daha iyi anlarız. Etnisitenin hiç kimseye fayda getirmediğini görüyoruz. Suriye’de yaşanan sıkıntıları görünce bir millet olabilmenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu görüyorum. Suriye’de kimin haklı kimin haksız olduğu benim için önemli değil, ben zavallı çocukların, yaşlıların, kadınların vatanlarından uzak yaşadığı sıkıntıları görüyoruz. Ülkemiz bu insanlara kucak açtı ama bunlar kolay işler değil. Ülkemize de büyük yükü var. Tekrar etmekte fayda var; ülkemizin, devletimizin, milletimizin kıymetini bilmemiz lazım. Bir bayrak altında kardeşçe mutlu yaşayabilmemiz gerekiyor. Bu durum ekonomik olarak da bizim önümüzü açacaktır.

Bütün zorluklara rağmen iş adamlarımızın yurtdışında gösterdiği başarılar takdire şayandır. Yapılanlar yapılacakların göstergesidir ilkesinden yola çıkarak yurtdışında geleceğimiz ile ilgili neler söylenebilir?

Türk insanının çok çalışkan olduğunu söylememiz gerekiyor. Bahsettiğiniz gibi yıllardır tüm olumsuzluklara rağmen işadamlarımız yurtdışında önemli projeler gerçekleştirdi. Bu noktada devletimizin de işadamlarımızın önünü açtığını söylemeliyim. Son on yıldır Türk Havayollarının dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği uçuşlar, iş adamlarımızın daha aktif olmasını sağlamıştır. Bu yolla iş adamlarımız bir pazar kapanınca yeni pazarlar açmayı başarabildi. Açılan bu yeni pazarlarda güven artıkça her geçen yıl iş potansiyelimizin de arttığını görüyoruz.  Başlangıçta ticari ilişkiler kurun firmalarımızın bugün birçok ülkede üretici pozisyona geçmesi bizleri sevindiriyor. Bazı ülkelerin yüz yıl önce yaptığını biz şimdi yapmaya çalışıyoruz.

Bu noktada geç kaldığımız söylenilebilir mi?

Geç kalınsa dahi başlanılması önemliydi. Başlandı, ben bu girişimlerin kısa dönemde katlanarak büyüyeceğini düşünüyorum. Yirmi yıl önce Türki Cumhuriyetlerde de böyle başlamıştık. Bugün o bölgelerdeki iş hacmine baktığımızda ne kadar önemli adımlar attığımızı görebiliyoruz. Afrika gibi yeni pazarlarda da önümüzdeki yıllarda iş hacmi artacaktır. Bugün Türki Cumhuriyetlerde yaşayan insanlar çocuklarını ülkemizde okutuyorlar. Bu insanlar ilerleyen dönemlerde ülkemize yerleşiyor ya da ülkesinde Türkiye’yi seven bir şahıs olarak önemli görevler alıyorlar. Bu işler böyledir, giderseniz gelirler.

Yaptığınız projeler ile ilgili bilgiler de alabilir miyiz?

Nisan başı gibi Dudullu’daki projemizi sonlandıracağız. Levet’teki Ferko Signature Projemiz devam ediyor. Bunun yanında Ilgaz Dağı’nda gerçekleştireceğimize başladık. Göktürk’teki arsalarımız ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bugün itibari ile 1.5 milyar dolarlık bir iş hacmine sahibiz. Bu projeler ortağı olmayan devlet taahhüdü olmayan projelerdir. Bu durum Ferko İnşaat’ın geldiği noktayı göstermesi açısından önemlidir.

Son olarak Libya’daki işleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Libya’da harekete geçmek için henüz erken. Gerekli şartlar oluştuğunda orada iki projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz.