Yatırımcı Çekmeye Devam

Hem istihdam, hem de ticaret hacmi bakımından dünyada örnek gösterilen Ege Serbest Bölgesi’nde bu yıl üretime geçmesi beklenen 6 firma yaklaşık 36 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Kurulduğu 1990’dan bu yana yaklaşık 62 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştiği İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi, fiziki alanının dolmasına rağmen yabancı yatırımcı çekmeye devam ediyor. Büyümek için Ankara’dan müjdeli haber bekleyen Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ), mevcut alanlarını en iyi şekilde değerlendirerek 6 yabancı yatırımcıyı bölgeye çekmeyi başardı. Yatırımcıların birçoğunun bu yıl içinde üretime geçeceği bölgede ilk etapta 900 kişiye de iş imkanı sunulacak.

MEVCUTLAR DA BÜYÜYOR

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, 2015’te olduğu gibi bu yıl da ekonomideki gelişmelere rağmen özellikle yabancıların yatırım iştahının devam ettiğini bildirdi. Güler, hem mevcut firmaların kapasitelerini artırma yoluna gittiğini, hem de yeni yatırımcıların geldiğini açıkladı. Faruk Güler, “Geçen yıl Hugo Boss, Gates ve Mapex gibi şirketler büyüdü. Hatta otomotiv devi Gates yeni bir tesis kuruyor. Var olan tesislerin büyümeye etkisini bu yıl hissedeceğiz” dedi.

İLK ETAPTA 900 KİŞİYE İŞ İMKANI

Bölgede yeni yatırımlar için yeterli alan olmadığını ifade eden ESBAŞ CEO’su Faruk Güler, şöyle devam etti: “Buna rağmen fiziki imkanları zorlayarak yeni yatırımcı getirmeyi başardık. Daha önce açıkladığımız Japon Lansinoh’un dışında yatırım kararı alan ve bu yıl üretime geçmesini beklediğimiz yatırımcılarımız var. Bunlardan biri de Alman takım elbise üreticisi Digel… Onlar için, yatırım kararı alan ama sıkıntıya giren bir yatırımcının alanını tahsis ettik. Bunların dışında Danimarka’dan Gram Eqipment, Türkiye’den Wongbrella, Amerika’dan JCI, Ukrayna’dan Dezega yatırım yapan diğer firmalar. Rusya’yla yaşanan sorun nedeniyle birçok Ukraynalı yatırımcı dışarıya yatırım yapmak istiyor. Bunlardan biri geldi. Devamı için bu ülkeye tanıtım için gideceğiz. Tüm firmaların yaklaşık 36 milyon 400 bin dolar yatırım yapmasını bekliyoruz. İlk etapta 900 kişiye iş imkanı sağlanacak.”