Ziraat Katılım Bankası kapılarını açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Ziraat Katılım Bankası coşkulu bir törenle kapılarını açtı. Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Ziraat Katılım Bankası Yön. Kur. Baş. Hüseyin Aydın Ziraat Bankası’nın bireysel emeklilik, sigorta, portföy yönetimi, yatırım bankacılığı, leasing ve teknoloji alanlarında hizmet vermekte olduğu finansal iştiraklerine Ziraat Katılım Bankası’nı da eklediğini ifade ederken, “Ziraat Katılım Bankası var olan pastadan pay almaya gelmedi. Hedefimiz, ülkemizdeki katılım bankacılığının finansal sektördeki payını artırmak ve yeni bir iş anlayışıyla sektöre değer katmaktır” dedi.

Açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “bir dönem katılım bankacılığının devletin çok da olumlu bakmadığı hatta üvey evlat yerine koyduğu bir sektör olduğunu, artık katılım bankacılığının devletin bizzat içinde yer aldığı ve sahiplendiği bir sektör haline geldiğini, bu hususun içeriye ve dışarıya çok önemli bir mesaj olduğunu, Ziraat Katılım Bankası’nın kuruluşunun hem ülke hem Ziraat Bankası hem de finans sektörü için önemli olduğunu” söylerken, Ziraat Katılım Bankasının şubeleşme hedefleriyle ilgili olarak, “Ziraat Katılım Bankası, 2015 yılı sonuna kadar 20 şube, 2018 sonuna kadar da 170 şube, 2023 yılı sonuna kadar 500 şube hedefiyle yoluna devam edecektir” dedi

Özellikle çiftçilerin ve esnafın sübvansiyonlu kredi kullanımında da katılım bankacılığının çok önemli olacağını vurgulayan Babacan, “Şu anda her ne kadar enflasyonun da altında bir faiz oranıyla çiftçilerimiz, esnafımız kredi imkanına ulaşsa da, ‘Ben faize hiç bulaşmak istemiyorum’ diyen çiftçimiz ve esnafımız, ilk olarak Ziraat Katılım Bankası ve kurulacak olan Vakıf ve Halk Katılım ile beraber bu imkanlara da sahip olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış sırasında yaptığı konuşmada, Ziraat Katılım Bankası’nın Hazine tarafından 675 milyon lira sermayeyle kurulduğunu belirterek, bankanın 6 ay gibi çok kısa sürede hayata geçirildiğini söyledi. Erdoğan, 152 yıl önce ülkenin ve milletin sömürüldüğü bir ortamda ilk milli banka olarak kurulan Ziraat Bankası’nın şimdi de tarihi bir adım attığını belirterek “Ziraat Bankası’nın millete hizmet yolunda kararlılıkla yürüdüğünü, güçlü mevduat tabanının yanı sıra yurtdışından temin ettiği fonlarla reel sektörün finansmanı konusundaki kabiliyetini artırdığını, Ziraat Bankası’nın finans sektöründe üstlendiği öncü rol sebebiyle katılım bankacılığı alanında da başarılı olacağına yürekten inandığını” ifade etti.

Konuşmasının ardından Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürlük binasını gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayırlı olsun temennisinde bulunduktan sonra Ziraat Katılım’da 1 numaralı müşteri olarak hesap açtı. Genel Müdürlüğü İstanbul’da yer alan banka ilk etapta tarihi yarımada Eminönü’nde Genel Müdürlük binasının giriş katında yer alan şubesinde 15 personel ile hizmet verecek