Albaraka Türk hisselerini satarsa bende satarım

Dr Kazım Taş’ın hastane yapmak için yola çıktığı ancak izinler alınamaması sonrası turizm tesisine çevirmek zorunda kaldığı, İstanbul Kozyatağı’ndaki arazisinde, bugün önemli turizm tesislerimizden biri olan Hilton İstanbul Kozyatağı müşterilerine hizmet veriyor. İzinler alınaması sonrası Emay İnşaat ile ortak girişim oluşturup tesis inşa edildikten sonra Emay İnşaatı’nı sahibi Hakan Çağlar’ın borçlarından dolayı hisselerine el konulması, tesisin geleceği ile sorularıda beraberinde getirdi. Albaraka Türk’e hisselerin devredilmesi sonrası gelişmeleri değerlendirmek için biraraya geldiğimiz Dr Kazım Taş, yaşanan süreç ile ilgili önemli bilgiler aktardı.       

Kozyatağına güzel bir eser kazandırdınız. Fakat ortağınız Emay hisselerini kaybetti. Yaşanan süreci aktarır mısınız?

Emay firmasıyla birlikte yola çıktık. Ben aslında arazinin sahibiyim. Kat karşılığı Emay firmasıyla anlaştım. Arazi sahibi benim ve müstekil tapum var. Emay firması müteahhitliği yürüttüğü süreç içersinde Albaraka Türk Bankası’ndan kredi çekmiş. Fakat bankaya olan borçlarını ödeyemeyince 2018 yılında Albaraka Türk Leasıng tarafı ve banka yönetimi öncelikle beni aradı. Emay firmasının borcundan dolayı otel yönetimini birlikte işletmek istediler. Bende onay verdim. Çünkü işletme dışında Hilton Kozyatağı Otelinde başka bir sorunumuz yoktur.

Turizm çok farklı bir alandır. Banka ile çalışmanın zorlukları var mı?

Biz burada bir sistem kurduk. Sistemi sadece denetlemek istiyorlar. Bende öyle yapıyorum. Banka sistemin kendine müdahale etmiyor.

Banka yönetimi kendi hissesini satması gerekmiyor mu?

Normal şartlarda benim bildiğim belirli bir süre sonra hisseleri satmak zorundadır. Tam detaylarını bilmiyorum. Fakat şuanki işletmede benim ortağım Albaraka Türk Bankası’dır. Albarakatürk’ün mülk üzerinde bir hakkı bulunmuyor, sadece işletme de ortağımızdır. Otelimizde bir temsilci vardır. Banka adına denetimlerde bulunuyor. Benim adıma da Zeynel Gür bey vardır.  Zeynel Bey ayrıca benim ortağımdır. İki kişi otelin denetimini yapıyor. Ben pek ilgilenemiyorum. Zeynel Gür Bey mali müşavirdir bu açıdan denetim hususunda gerekli bilgiye sahiptir. Ben doktor olduğum için çok fazla zaman ayıramıyorum.

Albarakatürk hisselerin satımı konusunda size öneri getirmediler mi?

Albaraka Türk Bankasıyla bir ilişkim yok. Bana böyle bir öneri getirmediler. Ama üçüncü şahsa satarlarsa bende kendi hisselerimi satacağımı belirttim. Çünkü herkesle ortaklık yapamayız. Ben Dersimliyim, şuanda kendi memleketimden tanıdıklarım var onlarda ortak olmak istiyor. Belki onlarla ortaklık yapabilirim. Fakat tanımadığım biriyle turizm alanında ortaklık yapmak çok zor bir süreçtir. Dolasıyla banka satış yaparsa bende satmak isterim. Bunun dışında ben ayrıca mülkümü istediğim zaman satabilirim, mülkümü tek başına ayrı çalıştırma hakkına da sahibim. Her tapu sahibi mülkünü ayrı satma hakkına sahiptir, birinin diğerine bağlılığı kesinlikle yoktur.

Sağlık alanında mı yatırım yapmak istiyorsunuz?

Ben Hilton Kozyatağı Otel arazisini hastane yapmak için satın almıştım. Sağlık Bakanlığı o dönemde projemi iptal etti. Proje hazırladım, onaylattım, iki katı çıktım. Harçlarını yatırdım. Fakat Sağlık Bakanlığı projeyi iptal etti. Burası iptal olunca eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanına gittim. Kadir Bey, burada hastane yapmana müsaade etmiyorlar, sen burayı turizm alanına çevir dediler. Projeyi hastaneden otele çevirdiler. Bunun üzerine otel yatırımı yapmak zorunda kaldık. Yoksa biz yola hastane yapacağız şeklinde çıktık. Biz iki katı bitirmiş üçüncü kata çıkarken projeyi iptal etmek zorunda kaldık.  

Kozyatağı turizm açısından avantajlı bir yer mi?

Hilton Kozyatağında doluluk %70 seviyelerinden aşağıya inmedi. Pandeminin başında 3-4 ay sorun yaşadık sonrasında hiç sorun yaşanmadı. Otelimizde pandemi kurallarına her zaman uyduk ve hijyeni sürekli üst seviyelerde tuttuk. Şuana kadar hiçbir vakaya rastlamadık. Fakat yine de otel işletmeciliğinde bulunmak istemiyorum. Ben doktorum, çocuklarım doktor dolayısıyla turizm sektöründe olmamızın doğru olduğunu düşünmüyorum. Ailem de bu işe zaman ayırıp başında duramıyoruz. Bu nedenle yeniden hastane kurmak için proje hazırlamaktayız. Eğer uygun şartlar oluşursa ben oteldeki hisselerimi satıp çıkmış olacağım.

Yeni hastaneyi hangi bölgede yapmak istiyorsunuz?

Maltepe bölgesinde hastane kuracağız. Şuanda Milli Emlak arazi var. Bakıyoruz. Bu sefer sorun yaşamamak için sağlık alanlarına bakıyoruz. Eğer otel satışı gerçekleşirse yeniden hastane yapmış olacağım.MART2022