Türkiye’deki hedefimiz 10 bin kişiyi iş sahibi yapmak

135 yıllık bir geçmişe sahip olan ve sunduğu yüksek kalite ve yenilikçi ürünlerle adını duyuran Vorwerk, ülkemizde. Firmanın faaliyet alanı ve ülkemizdeki hedefleri ile ilgili bilgi edinmek için bir araya geldiğimiz Vorwerk Türkiye Genel Müdürü Ebru Erkan Ayanoğlu, sorularımızı yanıtladı.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Vorwerk ile yollarınız nasıl keşişti?

Ben biyoloji okudum 1994 yılında da mezun oldum. Bir yıl Roche İlaç firmasında çalıştım. Sonra o dönem Eczacıbaşı ortaklığı olan Avon şirketinde çalışmaya başladım. Hem bölge satış sorumlusu olarak hem de devamında eğitimden sorumlu olarak çalıştım. Sonrasında Oriflame’de çalışmaya başladım. Burada bölge satış müdürü, arkasından satış destek müdürü oldum. Sonrasında pazarlama direktörü oldum. Devamında da Türkiye ve Afrika’dan sorumlu satış destek direktörü oldum. İlerleyen zamanlarda Türkiye başlı başına bir bölge haline gelince sadece Türkiye’den sorumlu satış destek direktörlüğü görevine devam ettim. İleriki süreçte Türkiye satış organizasyonunun başına geçtim. 2016 yılında Vorwerk’ten bir teklif geldi. Öncelikle satış örgütünü kurmaya çalıştıkları için bu konuda tecrübeli olan birileriyle ilerlemek istediler. 2016 yılının sonunda kendileriyle el sıkıştım ve 17 Nisan 2017 yılında Vorwerk’e katıldım.

Vorwerk Group hakkında bilgi verir misiniz?  

Vorwerk Group, 1883’te Almanya’nın Wuppertal kentinde bir aile şirketi olarak kuruldu. İlk olarak halı ve zemin örtüleri (Vorwerk Flooring) ile faaliyete başlanmış. Sonrasında ev ürünleri (Thermomix mutfak aletleri, Kobold süpürgeler, Twercs güç cihazları, Lux Asia Pacific hava filtreleri ve su arıtıcıları) Kozmetik ürünlerinde (Jafra) markası var. Ayrıca bankacılık alanında (The AKF Group) şirketi var.  Tüm markalarıyla beraber kendi ofisleri ve distribütörleri ile 80 ülkede faaliyet gösteren Vorwerk Group, dünyanın en büyük doğrudan satış şirketlerinden biri konumundadır.

Türkiye pazarında ne zaman faaliyete geçti?

Vorwerk Group’un yüzde 100 iştiraki olan Vorwerk Türkiye 2017 yılı sonunda faaliyete geçti. Vorwerk’in sisteminde danışman diye birisi var. Bu danışman doğrudan satış şirketlerinden farklı olarak ürünü satmaktan değil sadece tanıtmaktan sorumludur. Çünkü özellikli ürünler olduğundan dolayı bunu doğru anlatmak gerekiyor. Randevu alınarak evlerde tanıtım yapılıyor ve bu tanıtım sonunda ürünü almak isteyen olursa direk olarak şirkete sipariş veriyorlar ve şirket kargoyla ürünü gönderiyor.

Şirketin şuandaki Türkiye stratejisinde hem online satış var hem mağaza yoluyla satış yapmak var hem de danışman yoluyla tanıtım yaparak satış yapmak var. Şu anda dünyada ilk defa Türkiye’de internet sitesinden Thermomix ürününü satın alabiliyorsunuz. Bu uygulama ilk defa Türkiye’de başladı. Türkiye bununla ilgili pilot ülke konumundadır. Üçlü satış sistemini ilk kez Türkiye’de hayata geçirdiler. Türkiye’de internet, mağazacılık ve doğrudan satış olmak üzere üç kanaldan tüketiciye ulaşacağız. Sadece doğrudan satış kanalı için kısa vadede ağırlıklı olarak kadın satış danışmanlarından oluşan yaklaşık 10 bin kişilik bir doğrudan satış gücü kurmayı hedefliyoruz.  

Türkiye’yi Vorwerk açısından cazip kılan faktörler nelerdir? 

Türkiye çok online bir ülke, nüfusun yüzde 49 online durumunda. İnternette gezinme ve bir şeyler alma alışkanlığı var, bu oranda yüksek. Türkiye’de bir taraftan da doğrudan satış sistemi kabul görmüş bir kanal. Aslında doğrudan satış yapan birçok şirket var. Geçen yıl 1.5 milyon satış danışmanı 1.2 milyar TL’lik ciro yaptılar. Türkiye’de doğrudan satış sektöründe çalışanların yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor. Yaklaşık 1 milyon 150 bin kadın girişimcinin çalıştığı bu sektör, aileleriyle birlikte 3 milyondan fazla kişiye fayda sağlıyor. Daha önce bu sektörde çalışmış insanları da hesapladığımızda, yaklaşık 12 milyon kişilik bir kitle ile karşılaşıyoruz. Vorwerk Türkiye olarak, uluslararası alandaki doğrudan satış deneyimimizi ülkemize taşıyarak bu ekosistemin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz.

Dünya genelinde de doğrudan satış çok aktif durumda. Vorwerk, kadın istihdamına çok önem veren bir şirkettir. Türkiye’de de nüfusun yüzde 50’si kadın ve genç bir nüfus var. Bu yüzden de Türkiye’ye ayrı bir önem veriyorlar. Vorwerk Group’un Türkiye’ye yatırım yapma kararı almasında, ülkemizin önümüzdeki 10 yılda bölgesel ve global bir ticaret merkezi haline geleceği beklentisi önemli rol oynadı. Büyük iç pazar ve istikrarlı makroekonomi politikaları Türkiye’yi Gayrısafi Yurtiçi Hasıla’da dünyanın 18. büyük ekonomisi haline getirdi. Orta vadede her yıl en az yüzde 5 büyümesi beklenen Türkiye, yabancı yatırımcılara en yüksek risk-ödül oranlarından birini sunuyor ve yüksek potansiyele sahip bir ekonomi olarak kabul ediliyor. Türkiye’yi BRIC ülkeleri ile karşılaştıran bir araştırmaya göre ülkemiz, işgücü piyasası verimlilik göstergeleri ve kişi başına düşen GSYİH ile BRIC’ler arasında en iyi performans gösteren ikinci ülke konumunda bulunuyor. Bu tablo, uzun vadeli yatırım stratejisine sahip bir şirketler grubu olan Vorwerk’in Türkiye’ye olan güvenini ve inancını artırıyor. Türkiye’yi önemli büyüme potansiyeline sahip büyük bir pazar olarak görüyoruz. Türkiye’deki hedefimiz ise birkaç sene içerisinde 10 bin kişiyi iş sahibi yapmaktır. Bunların ağırlığını da kadınlar oluşturacaktır.

Türkiye pazarına ‘Thermomix’ ile girdiniz. Ürünün özelliklerinde bahseder misiniz?

Biz Türkiye pazarına ‘Thermomix’ ile girdik. Çünkü bunun Türkiye’de rakibi yok. Aslında dünyada da bir rakibi yok. Aynı fonksiyonlara sahip başka bir cihaz yok. Thermomix öyle bir cihaz ki 10700 devir ile buzu parçalıyor. Düşünün çamaşır makinesi 1200 devir ile sıkıyor. Şekeri koyuyorsunuz, pudra şekeri olarak alıyorsunuz. Susamı koyuyorsunuz tahin çıkıyor. Kendi buğdayınızı koyup öğütüyorsunuz ve yaptığınız un ile ekmek hamurunu yoğuruyorsunuz. Kahvenizi öğütüyorsunuz ve her sabah taze öğütülmüş kahve içebilirsiniz. Bu cihazın bir çipi var ve o çipte 200 tane yemek tarifi var. Siz oradan herhangi bir yemeği seçtiğinizde size içine koymanız gereken malzemeleri söylüyor ve siz malzemeleri hazırlıyorsunuz. Aletin kendisi malzemeleri tartıyor. Çünkü hassas bir terazisi var. Cihazda süre ayarı, dönme ayarı ve pişirme ayarı var. Aslında baktığınızda mutfağınızda bir fırın bir de Thermomix olduğunda başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Cihaz altı kişilik yemek yapabiliyor. Mesela aynı anda üç farklı yemeği 20 dakika içerisinde pişirebiliyor. Cihazın pişirme ısısı 120 dereceye kadar çıkıyor. Zaten 120 dereceden sonra koyduğunuz malzemelerin vitamin değeri kayboluyor. Ayrıca kontrollü ısıtma özelliği var. Bunların dışında ürünün içerisine göz kararı bir şey koyamıyorsunuz. Ürünün çok hassas terazisi var. Bu sayede de israfı önlemiş oluyorsunuz ve ekonomi yapmış oluyorsunuz.

Üretim yeri ARGE’si Almanya mı?

Evet, Thermomix ürünün üretimi hem Almanya’da hem de Fransa’da yapılıyor. Ama bütün Ar-Ge çalışmaları Almanya’da yapılmaktadır. Ayrıca bütün üretimi şirketin kendisi yapıyor dışarıdan fason üretim yaptırmıyor. Almanya’da her 2,5 saniyede bir Thermomix üretiliyor.

 Mesela ilginçtir, Thermomix senelerdir Çin’de var. Ama daha ürünü taklit edemediler,  teknolojisini daha çözemediler. Bu ilgi çeken bir cihaz fakat daha teknolojisi kopyalanabilmiş bir cihaz değil. Türkiye’de ilk satın alan müşterimiz Arçelik oldu. ARGE’sinden gelip satın aldılar muhtemelen nasıl bir teknolojiye sahip cihaz olduğunu araştırmak istediler. Ürünün çok güzel özellikleri var ve insanın hayatını kolaylaştırıyor. Pratik, çabuk, lezzetli ve ortalığı pisletmeden hızlı bir şekilde yemek yapabiliyorsunuz.

Bu ürün ile iddianız nedir?

Biz bu ürün için tek başına dev bir ekip diyoruz. Çünkü açılış düğmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan menüden her şeyi yapabilirsiniz. Aslında ürün kendi başına en küçük mutfak şeklindedir. Thermomix için dünyanın en küçük mutfağı diyebiliriz.  Biz diyoruz ki tek bir alet ile şef kalitesinde yemek pişirebilirsiniz. Dünyada 12 pişirme fonksiyonunu tek bir cihazda birleştiren ilk ürün olan ve 7 milyon mutfakta kullanılan bu cihazla, Türkiye’de yemek pişirme alışkanlıklarında yeni bir dönemin öncüsü olmayı hedefliyoruz.

Kaç yıl garanti veriyorsunuz? Hedef kitlesi kimler?

Ürünün 2 yıl garantisi var. Baktığınızda da ev kullanımı için yapılmış bir ürün. Hedef kitlemiz aslında herkes.  Ama Türkiye’de şöyle bir gerçek var. Her sene 600 bin kişi evleniyor. Yeni evlenenler için çok mükemmel bir alet. Hayatında yemek pişirmemişler için süper bir alet.

Marka ve satış stratejinize yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Biz aslında kendimizi küçük küçük tanıtmaya başladık. Bununla ilgili sosyal medya kanallarını kullanıyoruz. Çünkü Türkiye’de sosyal medya kanalları takipçisi çok fazla sayıda var. Basın ile çok fazla buluşmaya başladık. Ayrıca Kanyon AVM’de sürekli aktiviteler yapıyoruz. Bunun dışında mağazada mağaza personeli haftanın iki günü tanıtım yapıyor. Mağaza olarak şimdilik sadece Kanyon AVM içerisinde yer alıyoruz. Mağaza yapılanmamız aslında doğrudan satış kanalımız ile ilerleyecek.

Şu anda İstanbul’da başladık. İstanbul’u kendi içimizde altı bölgeye böldük. Oralarda takım liderleri var. Bu takım liderleri kendi danışman ekiplerini kuruyorlar. Devamında da hangi bölgelerde satış ekipleri daha çok büyürse oralarda konumlanmaya çalışacağız. Bizi takip edenlerin daha çok İzmir ve Ankara’dan olduğunu görüyoruz. 2019 yılında İzmir ve Ankara’da mağaza açmayı planlıyoruz.

Bu yıl öncelikleriniz neler olacak? Büyüme hedefiniz nedir?

İlk önce saha örgütünü kurmaya çalışıyoruz. En öncelikli odağımız aslında saha örgütümüzün kurulmasıdır. İlk etapta İstanbul’da örgütlenmeye ve burada büyümeye çalışıyoruz. Devamında bundan sonraki ilk şubemizi Anadolu yakasında açmayı planlıyoruz. Bu yılsonunda iki bin müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. Şu anda 100 kişiden oluşan bir satış ekibimiz var. Yılsonunda bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedefliyoruz.