Wee Baby’yi hedeflediğimiz ülkelerde bilinen ilk 5 bebek markası arasına sokmak istiyoruz

Burda Bebek Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selcan Gümüş:

Türkiye’de TSE ve ISO belgelerine sahip ilk markası olan Wee Baby,  sektöründe Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından ilk üretim iznini alan ilk yerli firma olmayı başardı. Annelerin güvendiği pazar lideri bir marka olmayı başaran Burda Bebek Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selcan Gümüş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Selcan Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden 2005 yılında mezun oldum. Profesyonel iş hayatıma Yıldız Holding’de başladım. Yaklaşık 5 yıl boyunca pazarlama ve ticari pazarlama departmanlarında görev aldım. Sonrasında Türk Henkel Kozmetik bölümünde 6,5 yıl pazarlama departmanında çalıştım. Ardından Yıldız Holding’e tekrar bir geri dönüş oldu. Dondurulmuş gıda kategorisinde pazarlama müdürü olarak yaklaşık 1,5 yıl çalıştım. Kariyerimdeki önemli bir adımı 2017 yılında Hayat Kimya’ya geçerek yaptım. Hayat Kimya’da önce hijyenik ped kategorisinden sorumlu pazarlama ve ticari pazarlama görevlerinde yer aldım. Sonrasında Hayat Kimya Mısır ofisinde pazarlama departmanını yöneterek Mısır’da 3 seneye yakın çalıştım. 2022 yılı başında Burda Bebek bünyesine katılarak Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlendim. Bu kapsamda şirketin Türkiye’deki satış, pazarlama, ticari pazarlama ve iş geliştirme fonksiyonlarının da yer aldığı 100 kişilik bir ekibi yönetiyorum.

Burda Bebek hakkında bilgi verir misiniz?

Burda Bebek, 1986 yılında Türkiye pazarında sektörünün ilk yerli üreticisi olarak faaliyetlerine başlamış, bu avantaj ile birlikte ana markası Wee Baby kısa sürede pazar lideri olmuştur. Burda Bebek olarak, uzun yıllar Türkiye’de ulaşılabilir fiyatlarla, anne ve bebekler için en kaliteli ürünleri ürettik ve adette Türkiye pazar lideri olduk. Kendi ürettiğimiz markalarımız Wee Baby, Mycey ve Bebsi olarak geniş portföyümüzle hemen hemen her anne ve bebeğe ulaşıyoruz. Şirketin 30.yılında, Burda bebek bir yatırım grubu olan MAP yatırım tarafından satın alındığında bu şirket için büyük bir dönüm noktasıydı. Bu yatırımla bebek kategorisindeki başarımız çok hızlı büyüdü. Fabrikamızı Sakarya Hendek Organize Sanayi’ye taşıdık. Yeni makinelerimizle birlikte tüm kalite ve uluslararası standartlara sahip son teknolojik bir fabrika haline dönüştürdük.

Başlangıçta tutkuyla işini yapan bir aile şirketi olarak kurulan Burda Bebek, tutkusunun bir eseri olarak Wee Baby markasının başarı hikayesini yazdı. 2016’dan sonra Burda Bebek, satınalma ile birlikte kurumsal bir firma haline geldi ve bugün bu kategoride çok deneyimli çok profesyonel bir ekibimiz var. Burda Bebek çatısı altındaki 400 çalışanımız, bizim en büyük gücümüzdür.

Şirketin satın alınmasından sonra gelirimiz ve müşterimiz sürekli büyüdü. Bebek mağazaları, hipermarketleri, eczaneler ve online kanal dahil tüm satış kanallarına ulaşarak penetrasyonumuzu arttırdık. Tüketiciler için portföyümüze ulaşmak artık daha kolay hale geldi. Wee Baby’nin pazardaki bilinirliği ve güvenirliliği her geçen gün arttı. Bu, satışlarımızı ve yerel pazardaki nüfusumuzu önemli ölçüde arttırdı. Yıllar içerisinde ihracat pazarlarında da talep edilen bir marka haline geldik.

Nerelere ihracat yapıyorsunuz? Yurtdışına ilişkin nasıl bir büyüme planınız var?

Teknik yatırımlar ve uluslararası kalite standartlarıyla yeni ihracat pazarları da hızla büyüdü. 2020 ve 2021 yıllarında pandemi kısıtlamaları olmasına rağmen bugün markalarımızla 55 ihracat ülkesine ulaştık. Özellikle artan navlun fiyatlarından sonra,  Avrupa pazarından firmalar bizimle iletişime geçtiler. Bugün başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere, Doğu Avrupa bölgelerine de ihracat yapıyoruz. 2023-2025 yıllarında hedefimiz Amerika, Latin ülkeleri ile uzak doğu ülkelerine de ihracat yapmaktır.  

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Bebekler her zaman ebeveynleri için değerlidir. Ebeveynler de her zaman onlar için en kalitesini isterler, ancak yüksek fiyat seviyesindeki ürünleri almak her zaman mümkün olmuyor. Motivasyonumuz her zaman uluslararası kalitede bebek ürünlerini, ulaşılabilir fiyata sunmaktır. Tam bu noktada” Akıllı Seçim” mottosuyla Wee Baby markamız işimizin merkezinde duruyor. Bu konumlandırmamızla birlikte çok uluslu markalardan daha yüksek bir satış hacmine ulaşıyoruz. Kaliteye önem veriyoruz, bu yüzden yıllar içinde araştırma ve geliştirmeye çok yatırım yaptık. Tam otomatik montaj ve şişe makineleri ekleyerek üretim kalitesine yatırım yaptık. Bugün emzik ve biberonu tam otomatik üretebilen dünyadaki nadir üreticilerden biriyiz. Türkiye’de ise bu çapta Ar-Ge çalışmaları yapan ve bu seviyede otomatik üretim yapabilen başka bir üretici de bulunmuyor. Annelerin ve bebeklerin temel ihtiyaçlarına hizmet eden en iyi ürünleri üretmek için Ar-Ge’ye yatırım yapıyor ve trendleri global olarak araştırıyoruz.

Dünya Sağlık Standartlarına uygun farklı türde ürünler üretmek için yeterli kapasite ve yeteneğe sahibiz. Teknoloji yenilikleri sürekli takip ediyor, tüketicilerin ve müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli yeni modellerle üretim ve hizmet ürünleri sürecine dahil olabiliyoruz. Wee Baby, Türkiye’de TSE ve ISO belgelerine sahip ilk markadır. Sektöründe Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından ilk üretim iznini alan ilk yerli firma olmayı başardık. Türkiye’deki ilk Avrupa kalite standartlarında FDA onaylı hammaddeler ile üretim koşullarını sağlayarak ürün yelpazemizi genişlettik. Yine Türkiye’de BRC sertifikasına sahip tek yerli  firmayız. Bu sayede annelerin güvendiği pazar lideri bir marka olmayı başardık.

Sürekli olarak yenilikçi ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Ar-Ge ekimizin son dönemde üzerinde çalıştığı elektrikli göğüs pompası ürünümüzü kısa bir sürede lanse edeceğiz. Antikolik biberon ürünümüz ile ilgili geliştirme çalışmamız var. Bebeklerin konforu için nasıl daha kullanışlı, temizlemesi kolay hale getirebiliriz bunun üzerinde duruyoruz.

Markalarınızı nasıl konumlandırdınız?

Hamilelikten başlayarak bir annenin bebeği 3 yaşına ulaşana kadarki hemen tüm ihtiyaçlarını çok geniş bir ürün yelpazesi ile sunuyoruz ve bunları farklı tasarım ve renk seçeneklerine sahip albenili ambalajlarımızla yapıyoruz.

Burda Bebek, Wee Baby, Mycey ve Bebsi markaları altında annelere özel ürünler, emzik ve dişlikler, biberon, bakim ürünleri ve aksesuarlardan oluşan bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Wee Baby pazar lideri markamız ve ulaşılabilir kalite konumlandırmamız var. Bir annenin bebeğini büyütürken ihtiyaç duyabileceği neredeyse tüm emzik, biberon, beslenme araç gereçleri, emzirme ürünleri, banyo bakım ve sağlık ürünleri ile aksesuarlara sahibiz. Hayatına bir bebek mağazası markası olarak başlamış olan Mycey ise üst orta segmente yer alan anne-bebek markamız. Mycey portföyünde biraz daha fonksiyonel, özel ihtiyaca hitap eden ürünleri barındırıyor.

Bebsi de mevcut ekonomik konjonktürden dolayı 2022 senesinden yeniden canlandırdığımız markamız. Bazı tüketicilerin daha ekonomik ürün arayışı ve yönelimi nedeniyle Burda Bebek kalitesi ile Bebsi markası altında ürettiğimiz emzik-biberon başta olmak üzere 41 çeşit ürünü ile ekonomik ürün arayan ebeveynler için.

Dünyada ve Türkiye’de bu pazarın gelişimi ve ulaştığı büyüklük nedir? 

Türkiye’de yılda yaklaşık 1.1 milyon bebek dünyaya geliyor. Doğum oranlarımız ise her sene düşüyor. Buna rağmen ürün çeşitliliği ve teknolojinin de gelişmesi ile birlikte talepler de artıyor. Bebek ve çocuk pazarı, Euromonitor’e göre dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri. 2023 yılında dünyada toplam 200 milyar dolar büyüklüğü aşması beklenirken, büyümesine de sürdürüyor. 2022 senesinde Anne-Bebek ürünleri pazarı büyüklüğü 31,3 milyar TL oldu. Bebek başına harcama tutarının dünya ortalamasının altında olmasının yanı sıra bilinç düzeyinin yükselmesi, anne babaların çocuklarını daha güvenli ve sağlıklı şekilde yetiştirme istekleri, Türkiye’deki pazarı her geçen yıl büyütüyor.

Satış kanalları bazında pazardaki en büyük payı sırasıyla bebek ürünleri mağazaları, süpermarketler, eczaneler ve online satış kanalları yapıyor. Online’nın payı pandemiye rağmen  % 11-12 seviyelerinde. Bu oran Avrupa’daki birçok ülkede %50’ye ulaşmış durumda.

2023 büyüme planlarınız ve hedefleriniz neler?

2023 itibariyle yol haritamız, ihracat yapabileceğimiz yeni ülkeleri keşfetmek ve mevcut ülkelerle işinizi büyütmek olacak. Amacımız ihracat ana markamız olan Wee Baby’yi ilgili ülkelerde bilinen ilk 5 bebek markası arasına sokmak ve Türkiye pazarında pazar lideri konumumuzu korumaktır. MAYIS2023