2024 yılında sıçramalı büyümeyi hedefliyoruz

Otokoç Otomotiv Lideri İnan Ekici:

9 ülkede faaliyet göstererek yenilikçi mobilite çözümleri geliştiren Otokoç Otomotiv, teknoloji trendlerini takip ederek hizmet standartlarını yüksek tutmayı amaçlıyor. Bulundukları ülkelerde kendilerini daha da geliştirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Otokoç Otomotiv Lideri İnan Ekici, yurt dışında yakaladıkları başarıyı dergimize aktardı.

Otokoç Otomotiv açısından 2023 yılıyla ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Cumhuriyetimizin 100. yaşını, ülkemizin ilk otomotiv şirketi Otokoç Otomotiv’in ise 95. yaşını doldurduğu 2023 bizim için gelişimin ve büyümenin sürdüğü, hizmet verdiğimiz 9 farklı ülkede de her zaman olduğu gibi müşteri memnuniyet ve ihtiyaçlarının ilk sırada yer aldığı, bize sağladığı tecrübe, başarı ve hedeflerle 2024’e ışık tutacak bir yıl oldu. Önemli bir oyuncu olduğumuz ikinci el otomotiv pazarında yatırımlarımıza bayilik yapılanmamızı büyüterek devam ettik, online platformlarımızdaki geliştirme çalışmalarını sürdürdük. 2023’te Türkiye’deki ekosistemimizi büyütme ve girişimlerle birlikte büyüme stratejimiz doğrultusunda şirketimize değer katan yatırımlara devam ettik.

Turizm Bakanlığı, 2024 yılını Macar Türkiye Kültür Yılı, 2025 yılını da Macar Türkiye Bilim ve İnovasyon yılı ilan edildi. Atılan bu adımların önemini aktarır mısınız?

Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler, tarihsel derinliği, ortak kültürel unsurları ve ortak faydalar göz önünde bulundurulduğunda, her iki ülke açısından da stratejik bir öneme sahip. Bu köklü ilişkiler çerçevesinde Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle, Büyükelçiliğimizin önderliğinde 2023 yılından başlamak üzere 100’e yakın etkinliğin hayata geçirilmesinin yanı sıra, 2023 yılında 4 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin nihai hedefi 6 milyar dolar olarak belirlenmesiyle daha da ivme kazandı. Bugün itibarıyla Macaristan’da yaklaşık 500 adet Türk şirketi, Türkiye’de de yaklaşık 100 adet Macar şirketi faaliyet gösteriyor. İki ülke arasındaki ticaretin artacak olması da 2025 yılındaki Bilim ve İnovasyon yılı için üniversiteler arası iş birliklerinin ve bilgi alışverişinin artmasını beraberinde getirecektir.

Cumhurbaşkanımızın ağustos ayında Macaristan Milli Günü’ne katılmasının ardından Sanayi, Savunma ve Ticaret Bakanları başta olmak üzere çeşitli üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiş; iki ülke özellikle genel güvenlik ve enerji güvenliği politikalarında stratejik iş birlikleri yapma niyetlerini ifade etmişti. Devamında aralık ayında diplomatik ilişkilerin yüzüncü yılı vesilesiyle gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi toplantısında ilişkiler “geliştirilmiş stratejik ortaklık” seviyesine çıkarılmış oldu.

Cumhurbaşkanının Yunanistan ziyaretinde yıllık ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasında mutabık kalındı. Yunanistan’da da faaliyet gösteren bir firma olarak iki ülke ticaret hacmiyle ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Yunanistan ile Türkiye arasındaki ikili ticaret, pandemiyle birlikte son birkaç yılın zorlu koşullarına, Türk Lirasındaki değer kaybına, son iki yılda yaşanan siyasi gerginliklere ve gümrük birliği problemine rağmen önemini korumaya devam ediyor. Özellikle deprem sonrasında her iki tarafta da sakin, karşılıklı anlayış ve dayanışma dönemine girildi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 5,5 – 6 milyar euro civarında. Yunanistan, Türkiye’nin en fazla ihraç yaptığı ülkeler arasında. Yunanistan da Türkiye’nin ihracatından %1,6 pay alıyor.

Türkiye, Yunanistan’dan en çok petrol ürünleri, pamuk, endüstriyel plastikler, alüminyum, bakır borular, mekanik ve elektrik ekipmanları ithal ederken; Yunanistan ise Türkiye’den çelik, plastik, araç, hazır giyim, mobilya ve balık ürünleri ithal ediyor. Yunanistan’ın tedarikinde ülkemizin belirgin payı olduğu ürünler arasında örme mensucat,  pamuk-pamuktan mensucat, balık-deniz mahsulü, demir-çelik örneklerinden söz etmemiz mümkün. Yunanistan’ın ihracatında ülkemizin belirgin payı olduğu bazı ürünler ise özellikle dokunabilir eşya-dokunmuş teknik eşya, pamuk-pamuktan eşya, kağıt hamuru, kartondan bazı ürünler ve hububat. Her iki ülkenin de önde gelen şirketleri, ticareti geliştirme konusunda dikkate değer çabalar ortaya koyuyor. Yunanistan’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren önemli bir Yunan iş varlığı söz konusu. Ticaret ve turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, siyasi sorunların çözümüne de olumlu katkıda bulunacaktır. Bunun sağlanması ile birlikte ticari ilişkilerin kuvvetlendirilmesinde her iki ülkede faaliyet gösteren şirketlere önemli görevler düştüğüne inanıyoruz.

Yunan ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturan turizm faaliyeti bunun en güzel örneği. Türk vatandaşlarına 10 adaya girişte kapıda vize uygulaması kolaylaştırıcı bir adım olmuştur. Yunanistan yeşil enerjiye önemli teşvikler veriyor. Bu çerçevede rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımları birlikte değerlendirilebilir. Aynı şekilde Yunanistan nüfusunun yarısının yaşadığı Atina’da inşaat faaliyetleri hız kazanmış durumda ve sektörde yapılacak iş ortaklıkları önemli fırsatlar barındırıyor. Ayrıca, yeni marinalara da ihtiyaç bulunuyor.

Her alanda iş gücü ihtiyacı görülen Yunanistan, 2023 ve 2024’te 167.925 yabancı ülke vatandaşına geçici süreli oturum izni vereceğini duyurdu. Önemli bir nitelikli iş gücü bulunan ülkemize, özellikle Yunanistan’da yatırım yapacak şirketlere belli bir Türk iş gücü kontenjanı getirmesi sağlanabilir.

Otokoç Otomotiv olarak yurt dışı çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

Otokoç Otomotiv olarak Türkiye sınırları dışında Yunanistan, Azerbaycan, Macaristan, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs ve Kuzey Irak’ta olmak üzere toplam 9 ülkede, “Yenilikçi mobilite çözümleri geliştiren, küresel ve lider referans noktası olma” vizyonu ile 400’e yakın noktada yaklaşık 4.000 çalışanımız ile faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2023 yılı içinde Kuzey Kıbrıs ofisimizi tekrar aktif hale getirdik ve Ercan havalimanında hizmet vermeye devam ediyoruz. Bulunduğumuz ülkelerden Azerbaycan’da hem uzun hem de kısa dönem, Kazakistan ve Gürcistan’da da uzun dönem araç kiralamada sektör lideriyiz. Amacımız bütün yönetimsel ve teknolojik trendleri takip etmek ve  hizmet standardımızı yüksek tutmak. Bu doğrultuda müşteri taleplerini kesintisiz şekilde yakından dinleyerek kendimizi ve ekiplerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Sektörde teknoloji kullanımının giderek yoğunlaştığını görmekteyiz. Bu açıdan sektörün geleceğiyle ilgili öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Otomotiv sektöründeki dönüşüme öncülük eden 4 boyutlu CASE trendinin değer zincirinde özellikle bağlı araç teknolojileri ve elektrifikasyonun sektörü dönüştürdüğünü yakından gözlemliyoruz. Bağlı araç teknolojilerinin OEM’lerden girişimlere kadar değer zincirinde pek çok farklı çözümler sunduğunu görüyoruz. Telematik çözümlere sahip araçların, akıllı şehirlerin altyapılarına entegre olması ile şehirlerdeki trafik yönetiminin daha sağlıklı olacağını ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  Elektrifikasyon tarafında değer zincirinde tedarikçilerden, OEM’lere ve girişimlere kadar çok paydaşlı katkı sağlanan batarya teknolojilerinin gelişimi ve araçların menzillerine olan etkisi kritik hale geliyor. Pil teknolojilerinde yaşanan gelişimler, dönüşüm tetikleyici faktörlerinden biri olacak. Şehirlerdeki altyapıların gelişimi ve devlet teşvik mekanizmaları da elektrikli araçlara geçişi hızlandırıyor. Mobilitenin geleceği, hızlı teknolojik gelişmelerin etkisiyle daha sürdürülebilir, verimli, bağlantılı ve otonom ulaşım çözümlerine doğru yöneliyor.

2024 yılıyla ilgili hedeflerinizi aktarır mısınız?

Otokoç Otomotiv olarak, 2024 yılı içinde de öncelikle müşteri talep ve mutluluğunu ön planda tutarak kendimizi daha da geliştirmeyi, bulunduğumuz lokasyonlarda büyümeyi hedefliyoruz. Otokoç Otomotiv olarak 2023 yılında aldığımız inisiyatiflerin sürdürülebilirliğini sağlarken, 2024 yılında da atılım odak alanlarımızda sıçramalı büyümeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte mevcut iş yapış şeklimizle entegre ettiğimiz çevik yaklaşımlarımız üzerinden müşteri odaklı ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Mobilite ekosistemi ile müşterilerimize online olarak temas ettiğimiz dijital platform yeteneklerimizi güçlendirirken, yeni tesis yapılanmaları ile Türkiye’de perakende ve ikinci el noktalarımızla genişleme motivasyonundayız.OCAK2024