Annelerin hayatını kolaylaştırmak istiyoruz

Miniko Kurucu Ortağı Hande Todd:

Gerçek anne deneyimlerinden yola çıkarak tasarladıkları fonksiyonel ürünlerle tüm annelerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen Miniko, yenilikçi bakış açısı ile ürün gamını büyütmeye devam ediyor. Bebeklerin sağlığının kendileri için her şeyden önemli olduğunu ifade eden Miniko Kurucu Ortağı Hande Todd, tüm ürünlerini anne özeni ve detaycılığıyla tasarladıklarını ve ürettiklerini belirtti.

Miniko firmasını tanıyabilir miyiz?  Ne zaman, hangi hedefle kuruldu?

Miniko firması 2014 yılında üç ortaklı bir yapıyla kuruldu. Öncelikli hedefimiz sağlıklı ve fonksiyonel bebek ürünlerini sektöre kazandırıp annelerin hayatını kolaylaştırmaktı. Kendi annelik serüvenimde Amerika’dan Avusturalya’ya Asya’dan Avrupa’ya kadar, farklı kıtalarda pek çok ülkede bulundum. Sadece Türkiye’de değil dünyada da annelerin satın alıp sonra kullanmadıkları pek çok işlevsiz ürün olduğunu tespit ettim. Bir anne olarak bebeğim için alışveriş yaparken seçtiğim ürünlerin kaliteli olması, pratik olması, sağlıklı olması gibi önceliklerim vardı. Ama tasarımın ve renklerin de neredeyse işlevsellik kadar önemli olduğu fark ettim. Ürünlerin bebeğimin birden fazla ihtiyacını aynı anda karşılaması ve uzun ömürlü, dayanıklı ürünler olması gibi beklentilerimi de piyasadaki ürünlerle karşılamam çoğu zaman mümkün olmadı.

Bebek ürünleri tasarlama fikri o zaman mı ortaya çıktı?

Evet, öyle denilebilir. Çünkü ihtiyaçlar yeni ilgi alanları doğuruyor. Tüm anneler gibi ben de annelik hayatımı kolaylaştıracak ürünlerin arayışındaydım ve zihnimde farklı tasarım fikirleri oluşmaya başladı. Annem Sevil Hansen başta olmak üzere ailemin ve değerli ortağım, mentorum Günhan Danış’ın desteğiyle yola çıktık. Materyal olarak camın da ham maddesi olan silis kumundan elde edilen gıda sınıfı silikonu seçtik. Çünkü gıda sınıfı silikon tamamen biyo kaynaklı ve bio uyumlu olan, bebek ürünlerinde ve gıda ile temas eden ürünlerde kullanılabilecek en sağlıklı alternatiftir. Camın sağlıklı oluşu ile plastiğin kullanım avantajlarını tüketiciye aynı anda sunabilen tek materyaldir diyebilirim.

İlk tasarım fikirlerimden biri Mama Önlüğü oldu. Bu önlük sırtta birleşen kemerleriyle miniklerin boynunu rahatsız etmiyor ve çıkarma isteği yaratmıyor. Beslenme esnasında ön cebe dökülen lokmaları ve kırıntıları toplamak bebeğin ince motor becerilerini geliştirirken; tekstil önlükler gibi kalıcı olarak lekelenmemesi, kolayca temizlenmesi, yumuşak dokusu ve kilit sistemi sayesinde çantada yer kaplamaması ve her yere taşınabilmesi gibi özellikleriyle annelere kolaylık sağlıyor. Uyku Arkadaşı ürünümüzün tasarımında da yine benzer bir fikirden yola çıktım. Bebeklerin özellikle 0-6 dediğimiz erken dönemde en belirgin ihtiyaçları olan emme ve dokunma ihtiyacını aynı karşılayan bir emzik hayal ettim. Uyku Arkadaşı’nın özel boyutta ve ağırlıkta tasarlanmış oyuncağı hem yumuşak dokusuyla bebeği rahatlatarak uykuya dalmasını kolaylaştırıyor, hem de emzik bebeğin ağzından düştüğünde yuvarlanmıyor, yakın bir mesafede kalıyor ve bebek emziğine kolayca ulaşabiliyor. Bu sayede bebeğin öz güven duygusu gelişirken annenin uyku kalitesine de katkı sağlanıyor. Diş kaşıyıcılarımızın tasarımında ise hijyen kolaylığına odaklandım. Bebek ürünü elinde tutarken parmakları arasına takılsın, yere düşmesin hem oyalansın hem motor becerileri gelişsin istedim. Mesela Porsiyon isimli mama tabağımız vakumlu tabanıyla mama sandalyesi ya da masaya sabitleniyor. Yerinden oynamıyor, devrilmiyor. Dolayısıyla bebekler ek gıdaya geçtikleri ilk aylardan itibaren aile sofrasına katılım sağlayabiliyorlar.

İlk hangi ürünü satışa çıkardınız? Şu an kaç ürün var?

İlk ürünümüz Uyku Arkadaşı oldu. Sonra tasarım hikayesini anlattığım Mama Önlüğü ürünümüzü annelerle buluşturduk. Ürünlerimiz kalite ve fonksiyonlarıyla büyük beğeni topladı. OiOi markası çok kısa bir süre içinde silikon denince akla gelen ilk marka olmayı başardı. Bu ilgiden aldığımız güç ve ilhamla emzik ve diş kaşıyıcı gibi erken dönem ürünleriyle birlikte BLW yöntemini; yani bebeğin kendi kendisini beslemesini destekleyen ek gıda ürünleriyle koleksiyonumuzu büyüttük. Ürün gamımızda şu an 10 farklı renkte üretilen 34 çeşit ürün bulunuyor.

Markalarınızı nasıl konumlandırdınız?

Ürünlerimizi Türkiye’de OiOi markamızla, yurtdışında ise Minikoioi markamızla önceliği kalite ve sağlık olan ebeveynlerin beğenisine sunuyoruz.

Ürünleriniz Türkiye’de mi üretiliyor?

Evet, tüm ürünlerimiz Türkiye’de üretiliyor. 2018’de Bursa’da kendi üretim tesisimizi kurduk. Emzikten diş kaşıyıcıya, önlükten tabağa, kaşıktan pipete kadar pek çok silikon ürünü Avrupa standartlarında üretiyor ve uluslararası akreditasyona sahip bağımsız laboratuvarlarda test ettirip sertifikalandırıyoruz. En büyük önceliğimiz miniklerin sağlığı. Kendi bebeklerimizde kullanamayacağımız hiçbir ürünü üretmiyor ve satmıyoruz.

İhracat sürecinizden bahseder misiniz?

Minikoioi markalı ürünlerimizi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 70’den fazla ülkesinde satışa sunuyoruz. Uzun yıllardır anne bebek sektörünün global çapta en büyük ve prestijli fuarlarına katılıyoruz. Markamız bu fuarlarda tam da hayal ettiğimiz gibi minimalist çizgisi ve İskandinav tarzı ile büyük beğeni topluyor. Örneğin Baby&Kid Store ve Kind&Jugend iş birliği ile düzenlenen Tüketici Ödülleri’nde 2017 yılında Minikoioi Uyku Arkadaşı ürünümüz, 2018 yılında Minikoioi Uyku Arkadaşı ve OiOi Silikon Mama Önlüğü ürünlerimiz ödüle layık görüldüler.

Hedefiniz nedir?

Hedefimiz miniklerin sağlığını ön planda tutan ve annelerin hayatını kolaylaştıran, fark yaratan sıra dışı ürünlerimizle, bir Türk markası olarak uluslararası arenada ülkemizi gururla temsil etmeye devam etmek.

Türkiye’de kendi sektörünün en değerli markası olduğunu gördüğümüz OiOi markamızın başarısını, Minikoioi markamızla tüm dünyada sürdürmeyi diliyoruz. MART2023