39 yıldır sürdürdüğüm görevimi yeni bir vizyonu bırakabildiğim için memnunum

Milaltal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Mois Kohen,

Bant sanayinde önemli bir marka olan Elba Bant, Mediterra Capital fonuna satıldı. Elba Bant markasını sektöre kazandıran duayen sanayici Mois Kohen, firmanın satış sürecini ve gelecek beklentilerini dergimize aktardı.

Uzun yıllar yönetiminde bulunduğunuz Elba Bant’ın satışını gerçekleştirdiniz, hayırlı olsun.  

Elba Bant markasını bugüne kadar getirdim. Bu markanın yaşaması için artık yeni yatırımlar ve yeni alternatifler gerekiyordu. Bu konuda Mediterra Capital ile görüşmelerimiz oldu. Onların yeni hedefleri Elba Bant markasının daha ileriye götüreceğine inandım. Şuanda da Elba Bant firmasına sadece dışarıdan danışmanlık hizmeti veriyorum. Benim geçmişten gelen tecrübemi yeni yönetime aktarmış olacağım ve firma daha iyi şartlarda hayatına devam edecek. Bu vizyonla 39 yıldır sürdürdüğüm görevimi yeni bir vizyonu bırakabildiğim için memnunum.

Mediterra Capital, Elba Bant’a yeni yatırımlar yapacak mı?

Yeni yatırımlar ve firmanın büyümesi mutlaka olacaktır. Bende bu sürecin içerisinde olacağım fakat sadece danışmanlık görevi üstleneceğim. Çalışanların bir kaybı olmayacak. Marka giderek büyüyecek. Şuanda yönetim değişikliği yaşandı ve yeni yöneticiler firmanın geleceği için planlamalar yapıyor ve kısa bir süre sonra da yatırım yapmaya başlayacaklardır. Bende bu süreci yakından izleyeceğim.   

Elba Bant satışı sonrası yeni yatırımlar yapacak mısınız?

Tabii ki yapacağım. Bu konuda araştırma yapıyoruz. Bugün tüm dünyada ekonomik sorunlar yaşanmaktadır. Diğer bir yandan halen Rusya – Ukrayna savaşı da devam ediyor. Bu durum başta gıda sektörü olmak üzere birçok sektöre olumsuz yansıyor. Tüm bunları dikkate alarak yatırım yapmayı planlıyoruz. Şuanda Milaltal Gayrimenkul adıyla şirketimizi kurduk ve bu alandaki gelişmeleri takip ediyoruz. Yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz.

Gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep var, şuanda arzın yetmediği de belirtiliyor?

Bizim ofisimiz Levent’te bulunuyor. Buradan evime eskiden 15 dakika da gidiyordum. Şimdi ise 45 dakika sürüyor. Sürekli olarak İstanbul nüfusu ve gayrimenkul sayısı artıyor. İhtiyaçlarda bu doğrultu da artmaktadır.

İstanbul’da yabancı sayısı artıyor bu durumda gayrimenkuldeki talebi canlı tutuyor.

Ben Taksim bölgesinde büyüdüm.  O dönemde İstanbul’daki nüfus çok düşüktü. İnsanların birbirine olan saygısı çok yüksekti. Bugün İstanbul’un kendi kültürü değişti. Trafikte insanlarla tartışamadığınız bir dönem var.

Yönetim faizleri düşürerek yatırımcıların önünü açmak istiyor, yeni bir yatırım yapmak isteyen sanayici olarak bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faizler düşüyor fakat bankalar kredi vermek istemiyor. Sanayici açısından çok zor bir süreçten geçiyoruz. Sadece Türkiye değil, dünyada ciddi sorunlar bulunuyor. Bu yüzden Elba Bant’tan ayrılmak istedim. Çünkü sanayicilik mi yapacaksınız, dövizi mi takip edeceksiniz, ham madde fiyatlarını mı takip edeceksiniz. Sürekli değişkenlik gösteren bir dönemden geçiyorsunuz. Bu nedenle yatırıma doğru karar vermek için kolay bir süreç değil. Ancak yeni vizyon, yeni görüşler beraberinde yaratıcılığı getirir.

Son dönemde Kahramanmaraş başta olmak üzere büyük depremler oldu.

Türkiye’de yaşanan felaket ciddi anlamda herkesi çok derinden üzdü. Antakya da oturan dostum Şaul Cenudioğlu ve Eşini kaybetmekten de büyük acı hissettim. Yurtiçi ve yurtdışından gelen olağanüstü yardımlar ve desteklerde üzüntülerimizi nispeten azalttı. Temennim artık böyle bir felaketin bir daha yaşanmamasıdır. MART2023