GELECEĞİN İSTANBUL’UNU TASARLIYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM AŞ, akıllı şehir vizyonu ile İstanbullulara bir metropole yakışır hizmetler sunuyor. Dijital dönüşüm adımlarıyla İstanbul’da hayatı kolaylaştırıyor!

Nihat Narin,

İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı

BELBİM AŞ Genel Müdürü

23 Milyon Kullanıcımız, 100 Binden Fazla Noktada İstanbulkart ile Alışveriş Yapabiliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM AŞ olarak, Türkiye’nin önde gelen elektronik para kuruluşlarından biriyiz. Özellikle geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yeni bir vizyon ve misyon edinerek İstanbullulara sunduğumuz hizmetlerin kapsamını genişletmeye başladık. Bizler İstanbulkart’ın ulaşımdaki yolculuğunu bugün şehrin her noktasına dokunan bir hikayeye dönüştürdük. İstanbulluların yalnızca ulaşım için ceplerinde taşıdığı İstanbulkart artık bir Şehir Yaşam Kartı! Bu yeni göreviyle kartın fintek nitelikleri genişliyor ve zincir marketlerden Halk Bakkallara, online yemek siparişinden restoranlara, sinemalardan müzelere, giyimden kozmetiğe ve akaryakıt istasyonlarına kadar 100 binden fazla noktayı kapsayan bir ödeme aracına dönüşüyor.

İstanbulkart’ın ulaşımdan günlük ihtiyaçlarımızı ve hatta sosyal ihtiyaçlarımızı karşılayacak noktaya gelmesinde akıllı şehir vizyonumuz büyük önem taşıyor. İstanbulluların hayatında fiziksel İstanbulkart’ın bu kadar yetkin bir noktaya gelmesiyle İstanbul gibi bir megakentte elbette dijital dünyada da kartın etkinliğini sağlamamız gerekiyordu.

İstanbullular Dijital Dönüşüme Çok Hızlı Adapte Oluyor!

Günümüzün trendleri, teknolojinin içine doğan yeni neslin etkisi ve en önemlisi hızlandırdığımız dijital dönüşüm adımlarımız doğrultusunda yeni İstanbulkart Mobil’i İstanbullulara sunduk. Fiziksel kartın tüm özelliklerini içine taşırken uygulamamıza kişiye özel kampanyalar ve indirimler de ekledik. Bunların yanı sıra, tüm dünyada ulaşım uygulamaları içerisinde benzersiz bir özelliği İstanbulkart Mobil’e ekleyerek İstanbulluları dijital ulaşım çağına geçirdik. İstanbulkart Mobil içerisindeki dijital İstanbulkartlar ve kendi bünyemizde, geri dönüştürülebilir malzemelerle dijital ödeme entegrasyonunu sağladığımız turnikeler sayesinde İstanbul içi toplu ulaşım ödemeleri cep telefonuyla QR kod okutarak yapılabiliyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Marmaray’ın da ödeme ağımıza katılmasıyla bugün tüm toplu ulaşımda araçlarında, Marmaray’da, otobüslerde, vapurlarda, metroda, metrobüste ve hatta tramvaylarda %100 dijital bir ödeme altyapısı sunuyoruz.

Vatandaşlarımızın fiziksel noktalara bağlılığını ortadan kaldırmak için tüm kart işlemlerini İstanbulkart Mobil’den sağlayabiliyoruz. Artık yüklemelerin %31’i İstanbulkart Mobil’den ve diğer alternatif dijital kanallardan gerçekleşiyor.  İstanbulkart Mobil’e eklediğimiz “otomatik yükleme talimatı” özelliği ile ulaşım hizmetimizde vatandaşımızın yetersiz bakiye uyarısı almasının önüne geçeceğiz. Sunduğumuz hizmetlerin kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi için pek çok fikir geliştiriyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışımız ile İstanbulluların hayatını en çok kolaylaştıracak fikir üzerine istikrarlı bir şekilde çalışarak projeye döküyoruz. Megakent İstanbul’un sakinleri dijitalleşme yolunda sunduğumuz hizmetlere çok hızlı adapte oluyor. İstanbulkart Mobil’den yalnızca geçtiğimiz yıl, 40 milyon QR kod geçişi yapıldı! Otomatik yükleme talimatı hizmetinin de hızlıca benimsenip hem hizmet kalitemizi hem de kullanıcı memnuniyetini artıracağına inanıyoruz.

İstanbullar Tüm Hizmetlere Dijital Bir Şekilde Erişebiliyor!

İstanbulkart Mobil ile İstanbulkart’ın tüm özelliklerini dijitale taşımış olduk. Hemen ardından İstanbulkart’ın başvuru süreçlerini dijitalleştirdik. Özellikle eğitim öğretim dönemi başında öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen başvuruların yoğunluğunu dijital kanala yönlendirdik. Şehrimizin kıymetli öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hızlı ve pratik bir şekilde ulaşım hizmetine erişimini sağladık.

Bununla birlikte, İstanbulkart Başvuru Merkezlerinde hizmetlerimiz aktif bir şekilde devam ediyor. Merkezlerimize gelip İstanbulkart ile ilgili işlem yapmak isteyen tüm vatandaşlarımız için de işlem bekleme sürelerini ve işlem sonrası takip sürelerini azaltmak için adımlar attık. Akıllı sıramatikleri ve dijital ekranları İstanbulluların hizmetine sunduk. Başvuru merkezlerimizde dijitalleştirdiğimiz hizmetlerimiz sayesinde bekleme sürelerini %58 azaltırken işlem sürelerini de %44 azalttık.

Bir fintek kuruluşu olarak sunduğumuz hizmetleri İstanbulkart’ın kapsamıyla sınırlamadık, finans konusundaki yetkimizi ve teknolojik yetkinliklerimizi harmanlayarak vatandaşlara finans desteği sağlayacak projeler hazırladık. Bir kamu kuruluşu olarak en erişilebilir en pratik haliyle sağladığımız bu nakit desteği İstanbulkart Mobil’den hızlı başvuru adımları ile hizmete açtık. Uygulamamız içerisinde daimi olarak aktif hale getirdiğimiz + Dijital Bakiye hizmetimiz özellikle bayramlarda, eğitim öğretim dönemi başında bu zorlu ekonomik şartlarda ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşımıza bir nebze nefes aldırdı.

İstanbulkart Dünyaya Açılıyor!

Öncelikli hedefimiz, İstanbul’u geleceğe taşımak üzere çıktığımız dijital dönüşüm yolculuğumuzu hız kesmeden sürdürmek. Sunduğumuz projelerin İstanbullulara sağladığı faydaları, ekonomik ve sosyal yönden katma değerini gördükçe motivasyonumuz artıyor. Bizler belediyemizin hizmet sağlayıcıları olarak teknolojik gelişmeleri takip ederek en hızlı, en proaktif bir şekilde aksiyon almak durumundayız.

Kültür başkenti İstanbulumuzun kartı İstanbulkart ulaşımda vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ederken, şehrimizin yerli yabancı tüm misafirlerinin de hizmet kapsamımızda olduğunun bilinciyle adımlar atıyoruz. Bu bakış açısıyla gerçekleştirdiğimiz bir iş birliği ile İstanbul içi toplu ulaşımda temassız banka ve kredi kartlarıyla toplu ulaşımda ödeme yapılmasını sağladık. Bu sayede şehrimizin ziyaretçileri de şehri oldukça pratik bir şekilde keşfetme fırsatına sahip olacaklar.

Sonraki aşamalarda;

  • İstanbulkart Mobil’den oluşturulan Mastercard logolu Dijital İstanbulkart ile yurt içi ve yurt dışı tüm e-ticaret siteleri ile QR ödeme noktalarında ödeme yapılabilecek.
  • Son aşamada ise kullanıma sunulacak Mastercard logolu fiziksel İstanbulkartlar ile yurt içi ve yurt dışı tüm ödeme noktalarında ödeme yapmak mümkün olacak.

Bu dönüşüm sürecinde daha çok kapsam, daha çok yetenek barındıran yeni İstanbulkartları da Mastercard altyapısı ile vatandaşlarımızla buluşturacağız. Bu iş birliği İstanbulkart’ı dünyaya açarken İstanbulluları pek çok dünya kentinde eşi benzeri görülmeyen çok yönlü bir kart ile buluşturacak. Şehir Yaşam Kartı İstanbulkart, evrensel bir kart olacak!

Çok Yakında Yeni Fintek Çözümlerimiz İstanbullularla Buluşuyor!

Proje hedeflerimiz, dijitalleşme vizyonumuzdan ilhamla ve insanı odağa alarak sunacağımız fintek çözümlerimizden oluşuyor. Bu doğrultuda İstanbulkart Mobil’e, vatandaşa fayda amacı güden yeni özellikler ekleyeceğiz. Kullanıcılarımıza, İstanbulkart Mobil üzerinden tüm fatura kurumlarında ödeme yapabilme imkanı sunacağız. Ayrıca, İstanbulkart Mobil’den sunacağımız para transferi seçeneğiyle;

  • İstanbulkart kullanıcıları arası
  • İstanbulkart Mobil dijital hesaplar arası
  • Diğer banka, e-para kuruluşları arası yurt içi ve yurt dışı para transferleri mümkün olacak.
Rakamlarla İstanbulkart Mobil Yenilendiği ilk üç ay içinde en popüler 5 finans uygulaması arasındaki yerini aldı. İstanbulkart Mobil 9 milyon indirilmeye sahip.Günlük QR kodla geçiş adedi 270 binlere ulaştı.Geçtiğimiz yıl 40 milyon QR kod geçişi yapıldı.Abonman yüklemek isteyen iki kişiden biri İstanbulkart Mobil’i tercih ediyor.Dijital yükleme kanalları yapılan yüklemelerin adedi son 1 yılda 3 katına çıktı.Bugüne kadar 40 bin İstanbullu nakit destek modülünden faydalandı. Milyonlar tarafından kullanılan İstanbulkart Mobil dijital alandaki öncülüğü sayesinde tam 25 ödüle layık görüldü!  

Geleceğin İstanbul’unu tasarlarken yanımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, heybemizde fintek alanındaki deneyimimiz ve teknoloji alanındaki tecrübemiz var. Aklımızda ise daima akıllı şehir vizyonumuz ve İstanbulluya hizmet misyonumuz var. MAYIS2023