Gelecek nesillere karşı sorumluyuz

Angelini Pharma Türkiye Genel Müdürü Özgür Özdinç:

Angelini Pharma Türkiye Genel Müdürü Özgür Özdinç, ilaç sektöründe sürdürülebilirlik ve Angelini Pharma’nın sürdürülebilirlik stratejisi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Angelini Pharma hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Angelini Industries bir ilaç laboratuvarı olarak 100 yıl kadar önce faaliyetine başladı ve yıllar içinde ilaç ve sağlık başta olmak üzere hızlı tüketim ürünleri, kişisel bakım gibi birçok alanda önde gelen uluslararası bir gruba dönüştü. Angelini Pharma, beyin sağlığı ve tüketici sağlığı alanlarında uzmanlığı ile sağlık sektöründe lider konumda olan şirketlerden biridir.

Angelini Pharma, Angelini Industries’in ilaç sektöründe faaliyet gösteren bir şirketi olarak 3.000’den fazla çalışanı ile 20 ülkede doğrudan faaliyet göstermekte ve önde gelen uluslararası ilaç şirketleri ile stratejik işbirlikleri kurarak 70’ten fazla ülkede ürünlerini piyasaya sürmektedir. Türkiye’de ise 2015’ten bu yana Angelini Pharma Türkiye olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Angelini Pharma Türkiye’de Beyin Sağlığı ve Tüketici Sağlığı alanlarında bilinen markaları ve her geçen gün büyüyen portföyü ile hastalara ve son tüketicilere ulaşmaya, yaşam kalitelerini iyileştirmeye devam ediyoruz.

İlaç sektöründe sürdürülebilirlik konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sürdürülebilirlik, yaptığımız eylemlerin sonucu ile ilgili sorumluluk almak anlamına geliyor. Bu nedenle bu kültürün tüm sektörler için benimsenmesi ve uygulamaya konulması, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur. Tabii ki bununla ilgili adımlar atarken entegre bir planlama yapmak ve tüm çatı altında değerlendirmek önemli. İlaç sektörü olarak baktığımızda insan sağlığı ve insana yatırım, çalışanlara yatırım, ekonomi, çevre ve sosyal sorumluluk anlamında düşünerek ve bir an önce uygulamaya koymak için harekete geçmek gerekiyor.

Angelini Pharma için sürdürülebilirlik ne anlama geliyor? Şirketinizin global sürdürülebilirlik anlayışını özetler misiniz?

Angelini Pharma’in ilk ve en öncelikli taahhüdü hastalara yardımcı olmaktır. Ancak, bundan çok daha fazlasını sorumluluğu olarak benimsemiştir ve tüm paydaşlara yönelik taahhüdü doğrultusunda Angelini, Avrupa ve dünya çapında çok çeşitli sosyal girişimlerde bulunmaktadır.

Angelini Industries operasyon yürüttüğü tüm şirketlerini kapsayan Sürdürülebilirlik Raporu’nu her yıl yayınlamaktadır. Sürdürülebilirlik raporu ve çalışmaları; ekonomi, insan ve sosyal ilişkiler ve doğa kapsamında ele alınarak hazırlanmaktadır. Bunların içinden özellikle insana yatırım ve sürdürülebilirlik alanında yürürlüğe koyduğumuz çeşitli insiyatifler bulunmaktadır. Gençlere yönelik Future Leaders programı, Angelini University Award, Angelini Next Generation, Top Employer Certification Program, Angelini çalışanlarına yönelik Angelini Academy, Wellbeing (Esenlik) programları, Angelini4You-Psikolojik Destek gibi programlarımız mevcut.

Sürdürülebilirlik konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Sürdürülebilirlik stratejinizden bahseder misiniz?

Angelini’nin sürdürülebilirliğe verdiği önem Grup Etik Kurallarının benimsenmesi, eğitim ve organizasyonel gelişim faaliyetleri, değer zinciri gözetimi, sosyal ve tedarik zincirinde çevresel gereklilikler ve insan haklarına saygı, yerel dernekleri ve vakıfları desteklemek gibi çok sayıda işbirliğini kapsamaktadır. Bununla birlikte çevreye dost uygulamalarda Angelini’nin sürdürülebilirlik statejisi içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Angelini Industries’in genel merkezi Casa Angelini Eko-sürdürülebilir mimarı tasarımı ile LEED Platin sertifikasına sahiptir,  Tüketim Malları sektöründe karbon ayak izi girişimi ve Angelini Academy topluluğu güçlendirme girişimlerinden bazılarıdır. Angelini Unicef ile de çeşitli projeler yürütmektedir, bunlardan bir tanesi de ülkemizde yaşanan deprem ile ilgili yardım kampanyasıdır.

Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’deki üniversite öğrencilerine yönelik devam eden bir başka girişim, şu anda onuncusu yapılan Angelini University Awards (AUA)’dır. Bu yarışma, öğrencileri spesifik sağlık projeleri geliştirmeye teşvik etmektedir.

Angelini Pharma ve Think Tank The European House-Ambrosetti arasındaki bir işbirliğinin ürünü olan Headway, çeşitli ülkelerde toplumsal ve sağlık hizmetleri politikaları hakkındaki tartışmaları körükleyerek teşhis, tedavi ve toplumsal iyileşme için yenilikçi yolların benimsenmesini teşvik etmektedir. Nihai amaç, her ülkedeki sosyal ve sağlık bakım sistemlerinin, yeterli ve etkili bakım yolları ve yardımını garanti edebilmesi ve aynı zamanda hastalara daha iyi yaşam kalitesini sunması ve yasal destekli sosyal katılımı teşvik edebilmesi için ruhsal hastalıkların yönetimi ve tedavisine ilişkin günümüz paradigmasını geliştirmektir.

Çevreye gösterilen özen her zamankinden daha önemli bir hal almıştır ve Angelini’nin bu anlamdaki taahhüdü, tüm üretim tesislerinin UNI EN ISO 14001:2015 sertifikasıyla vurgulanmaktadır. Enerji tüketiminde sürekli iyileştirme sağlayan Enerji Yönetim Ekibi ile temiz enerjiye önemli yatırımlar yapılmıştır. Bu önlemler sayesinde yıllık CO2 emisyonları yılda 650 tondan fazla azaltılmıştır.

Kısa bir süre önce, Angelini’nin Ancona üretim tesisinde son derece gelişmiş bir enerji tasarrufu sistemi devreye sokulmuştur. Bu sistem, iç iklimlendirme için kullanılan suyun soğutma seviyesini azaltmak için dış atmosferdeki uygun koşulları izler ve kullanır. Tasarruflar etkileyici düzeyde gerçekleşmiştir: Yılda 10.000 m3 içilebilir su tasarrufu ve elektrik tüketiminde 830 MWh’den fazla düşüş sağlanmıştır.

Angelini Ambalaj Tasarımı yapısı, “yeşil” inovasyonu ürün koruma ve iyileştirme gereklilikleriyle birleştirerek ambalajın çevresel etkisini azaltmak için 16 yıldır çalışmaktadır. Taşıma lojistiğini optimize etmek için ambalaj ağırlığı ve hacmi düşürülmüş ve bunun sonucunda araç egzozlarından kaynaklanan atmosfer kirliliği azaltılmıştır. Dahası, geri dönüştürülmüş materyeller yaygın olarak kullanılmaktadır. Bugün, Angelini ambalajları en katı uluslararası çevre yönetmelikleriyle uyumludur.

2023 hedeflerinizden söz eder misiniz?

Angelini Pharma Türkiye olarak, 2023 yılı hedeflerimiz arasında genişlettiğimiz Tüketici Sağlığı ürün portföyümüzü daha da genişleterek Türkiye’de sektör içerisinde daha önemli bir yer edinmek ve Angelini Pharma Global’in Beyin Sağlığı alanında yer alan yenilikçi ürünlerini Türkiye’deki hastaların hizmetine sunabilmek en önemli sırada yer alıyor. Bunları yaparken çalışma şeklimizdeki verimliliği arttırmak üzere yürüttüğümüz çeşitli programlarla birlikte çalışanlarımızın mutluluğunu ve şirketimize bağlılığını en üst seviyede tutmak önceliğimiz.

Angelini Pharma Türkiye olarak Tüketici Sağlığı alanındaki ürünlerimiz ve firma olarak dijital platformlardaki varlığımız geliştirmeye devam etmek dijitalleşme alanındaki hedeflerimizin içerisinde yer alıyor.

2023 yılı için En İyi İşveren Sertifikası olan Top Employer sertifikasını almaya hak kazandık. İnsan Kaynakları uygulamalarımızın değerlendirildiği bu süreçte göstermiş olduğumuz başarıdan dolayı mutluyuz. Bunun dışında en çok gurur duyduğumuz noktalardan biri de Angelini University Award proje yarışmamız. Bu yarışma ile sosyal sorumluluk anlamında üniversite öğrencilerimiz ile işbirliği yapmak ve öğrencilerimizin yenilikçi fikirlerine ortam yaratarak ülkemize katkıda bulunmayı hedefliyoruz.MAYIS2023