Güvenliği tutku ile ilham ile yaratıcılık ile birleştiriyoruz

1991 yılından bugüne ülkemizdeki faaliyetlerine kesintisiz olarak devam eden G4S Türkiye, küresel ölçekteki tecrübesini ülkemize aktarmaya devam ediyor. Özel güvenlik ve teknoloji tabanlı güvenlik çözümlerinden oluşan entegre güvenlik hizmetleri sunan G4S Türkiye’nin çalışmaları ile ilgili bilgi veren G4S Ülke Müdürü Kağan Gümüş, sorularımızı yanıtladı.

G4S Türkiye hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

G4S; 1901 yılında Danimarka’da kurulmuş, günümüzde 100 ‘e yakın ülkede, 500.000’den fazla çalışanı ile dünyanın lider entegre güvenlik firmasıdır. Türkiye’de ise 30. yılımıza giriyoruz. Özel güvenlik ve teknoloji tabanlı güvenlik çözümlerinden oluşan entegre güvenlik hizmetleri sunuyoruz. 400’den fazla firma ve 500’ün üzerinde lokasyonda, 3500 güvenlik personeli ve uzman kadromuzla iş ortaklarımızın tüm güvenlik ihtiyaçlarını tek bir adresten karşılıyoruz.

Müşterilerinize verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz? Nasıl bir müşteri profiliniz var?

Küresel bilgi birikimi ve yerel uzmanlaşmamızla diplomatik misyonlar, enerji, eğitim, kimya, lojistik, otomotiv, gıda, ilaç, inşaat ve AVM ler gibi oldukça geniş bir sektör ağında, her sektörün kendi liderlerine, ihtiyaçlarına özel entegre güvenlik hizmeti veriyoruz. Yaklaşımımız her zaman sistematik ve yenilikçi güvenlik anlayışı ile oluyor. Türkiye’de yerleşik konvansiyonel güvenlik anlayışını yıkan, hayatımızın her alanında varlığını arttıran teknolojiyi en yakından takip ederek sistemlerimize entegre eden bir bakış açısındayız. Sunduğumuz hizmetin kalitesini sürdürmek için iş akışlarımızın ölçülebilir olması bizim için çok önemli. Bu nedenle her aşamada ve fonksiyonda kullandığımız sistemlerle çalışanlarımıza destek olurken iş ortaklarımıza da şeffaf ve anlık raporlar oluşturabiliyoruz.

Türkiye’de gelişim fırsatlarını hangi alanlarda görüyorsunuz? Buna yönelik planlarınız var mı?

Hayatın içinde beklenen ve maalesef öngörülemeyen gelişmeler olabiliyor. Bunlara hızlı refleks geliştirebilmek için oturmuş, güçlü altyapı ve vizyonerlik önem gösteriyor. 2019 yılı sonunda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte üretim, ticaret, davranış şekillerimiz, tüketim eğilimlerimiz gibi güvenlik ihtiyaçlarında da değişiklikler görüldü. Geliştirdiğimiz yapay zeka destekli yazılımlar ile pandemi tedbirleri kapsamında bir çok yeniliklerimiz oldu. Termal çözümlere ek olarak insan yoğunluğu, sosyal mesafe, maske kullanımı gibi uyulması gerekli kuralları kontrol ve takip eden, ikaz üreten çözümlerimiz bulunuyor. Temennimiz odur ki, bu tehdit ülkemizde ve tüm dünyada en kısa sürede son bulsun; ancak güvenlik ihtiyacının her zaman varlığını sürdüreceğini biliyoruz. Yeme, içme ve barınma ihtiyacının ardından gelen güvenlik ihtiyacı, tehditlerin farklılaşması ve çözümlerin her gün teknoloji ile paralel iyileştirilmesi şeklinde hayatlarımızda olacaktır. Ülkemizde önemini arttıran sürdürülebilir enerji gibi yeni alanlar, farklı sektörler ya da mevcut üretimini modern teknolojiyle geliştiren tarım sektörü, otomotiv sektörü ve pandemi sonrası iş kapasitesi oldukça artan lojistik sektörü yanında maden alanları bilhassa eğildiğimiz sektörler. Bu sektörlerin güvenlik risk analizlerini titizlikle yapıyor ve Risk Operasyon Merkezimizden 7/24 uzaktan izleme yapabileceğimiz yazılımlarla tek bir adresten yönetiyoruz.

G4S Türkiye olarak önümüzdeki süreçte hangi konularda odaklanacaksınız? 

G4S bünyesinde tüm dünyada hayata geçen G4S Akademi ile uzmanlaşma ve iletişim odaklı yaklaşımımızı sağlamlaştırıyoruz.  Takım arkadaşlarımız, her bir odak sektörümüzde, çalıştığımız yıllar içinde edindikleri tecrübelerle iş ortaklarımızın güvenlik ihtiyaçlarını en iyi analiz edecek şekilde uzmanlaşıyorlar. Her şeyden önce riski doğru tespit etmek en önemlisi. Risk; herhangi bir organizasyonu, görevini, çalışanlarını, müşterilerini, ortaklarını, operasyonlarını tehdit eden her şeydir.

Bu yaklaşım, tanımlanmış potansiyel tehditler ve belirlenmiş etki seviyelerine karşı Risk Analizi, İş Geliştirme ve Operasyon Uzmanlarının tekliflerini ayrıntılı olarak sunmasına imkan vererek, satış ve destek süreçlerinde objektiflik sağlamaktadır.  En doğru güvenlik çözümünü belirlemeden önce bir takım sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. 

  • Neyin Güvenliğini Sağlayacağız? 
  • Neye Karşı Güvenlik Sağlayacağız?
  • Nasıl Güvenlik Sağlayacağız? 

Bu soruları en doğru şekilde yanıtladığımızda, sistematik analizler yaparak tesislere kendilerine özel şekilde resmedebilmek üzere geliştirdiğimiz Risk Radarımız™ bulunmaktadır. Çıkan sonuçlara göre uzman ekiplerimiz firmalar için optimum entegre güvenlik tasarımını hazırlamaktadır.  G4S Akademi ile amacımız; G4S bilgi ve uzmanlığını diğer dalların uzmanları ile birleştirerek geleneksel güvenlik anlayışını yıkan, değişimi kucaklayan ve gelecekteki talebi öngören bir güvenlik uzmanları ağı oluşturmaktır. 

Yeni yatırım planlarınız ve 2021 hedefleriniz neler? Bahsettiğimiz bilgi birikimi yanında 2020 ilk yarısında 33 milyar TL ciro sağlamış küresel bir firma olmanın finansal gücünü de her zaman arkamızda hissediyoruz. Türkiye’de yatırımlarımızı öncelikle çalışanlarımıza yapıyoruz. Online eğitim portalımız G4S My Learning ile tüm personellerimizin temel eğitimlerini ve proje bazlı özelleştirilmiş eğitimlerini tamamlıyor, performanslarını anlık olarak takip ediyoruz. Dünyada lideri olduğumuz entegre güvenliği teknoloji ile paralel geliştirecek donanım ve yazılım yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Güvenliği tutku ile ilham ile yaratıcılık ile birleştirerek Türkiye’de özel güvenliğin sunduğu değeri, yeniden, müşterilerimizle birlikte üreteceğimize ve yaratacağımıza inanıyoruz. OCAK2021