İKİNCİ EL OTO YENİDEN Mİ YATIRIM ARACI OLUYOR?

Quick Finans’ın SmartIQ iş birliğiyle yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun Ocak ayına ait verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı.

Rapora göre, 2. el araç piyasasında fiyat düşüşü durma noktasına geldi. 2023’ün son çeyreğinde 2. el araç fiyatlarında yaşanan gerilemenin 2024 yılına giriş ile birlikte durduğu ve fiyatların bir önceki aya göre paralel olduğu görüldü. Diğer taraftan, bireysel satıcılar fiyat düşürmeye devam ederken, kurumsal satıcılarda ise fiyat artışları gözlemlendi. Tüm bu gelişmelere paralel olarak satışta kalma süreleri uzamaya devam etmekte.

Buna karşın, alternatif yatırım araçları içerisinde yer alan mevduat faizi getirilerinin enflasyon ve TCMB politika faizi seviyelerinin altında olması “2. el oto yeniden mi yatırım aracı oluyor” sorusunu akla getiriyor. Sorunun cevabını ise aşağıdaki sektörel bazlı gelişmelerle birlikte değerlendirmek doğru olacaktır.

KIZILDENİZ YOLUNUN KAPANMASI TEDARİK AÇISINDAN SORU İŞARETİ YARATIYOR

Pandemi ile birlikte 2023 yılının başlarında da etkili olan 0 km araç tedarik sorunlarının, Kızıldeniz’in kapanması nedeniyle önümüzdeki günlerde tekrar yaşanabileceği endişesi sektörde dile getirilmeye başlandı. Bu tedirginliğin gerçeğe dönüşmesi durumunda, 0 km araç bulunurluğunda yaşanacak sorunların etkisi ile tekrar 2. el oto’nun talep göreceği ve yatırım amaçlı alım taleplerinin yükseltebileceği de tartışılıyor.

GALERİLER 2. EL ARAÇ STOKLARINI ARTIRIYOR

Sektörün etkin 2. el otomobil satış firmalarının yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, Aralık ayında dip seviyeleri gören 2. el otomobil fiyatları, 0 km araç fiyatlarındaki artışın yakında 2. ele de yansıyacağı beklentileri ile düşüşü geride bıraktı. 2. el otomobil bayilerinin araç stoklarını alımlarla destekledikleri görülürken, önümüzdeki günlerde piyasanın açılacağı ön görülüyor.

TÜZEL VE ŞAHIS FİRMALARI ALIM YAPIYOR

Son dönemde araç fiyatlarının ve takasa gelen araç adedinin yükselişini öne çıkaran sektör yetkilileri, kredi regülasyonlarındaki miktarsal kısıtlamaların etkisiyle bireysel müşteriden ziyade tüzel müşterilerin ve şahıs firmalarının kredi taleplerinin artığını ve alımlarına hız verdiklerini eklediler.MART2024