İpek Savunma olarak ağırlıklı yurt dışına ve proje bazlı çalışmalar yapıyoruz

İpek Savunma Satış Müdürü Nil Latin:

Balistik koruma ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla üretim yapan İpek Savunma, ürettiği ürünleri uluslararası arenada pazarlayarak, önemli başarılara imza atıyor. Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde iki farklı yerde toplamda 27 000 metrekare kapalı alanda üretimine devam eden İpek Savunma’nın uluslararası arenadaki etkinliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İpek Savunma Satış Müdürü Nil Latin, sorularımızı yanıtladı.

İpek Savunma olarak yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmalarımızın akabinde 2007 yılında balistik koruma alanında İpek Savunma markası ile mühendislik firması olarak ticari faaliyetimize başladık. Türkiye’nin başkenti Ankara’da iki ayrı fabrikada üretimlerimiz devam ediyor. Toplam 27.000 m2 kapalı alanda 350 çalışanımız ve profesyonel mühendis kadromuz ile geniş bir balistik koruyucu ürün çözüm portföyümüz bulunmaktadır.

Uluslararasında balistik ürünlerine talep nasıl, Türk ürünleri tercih ediliyor mu?

Özellikle, Rusyan’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan süreçle birlikte gerek çatışmanın olduğu bölgelerde, gerekse bu olay sonrasında diğer ülkelerin savunma bütçelerindeki çok hızlı artış, balistik koruyucu ürünlere olan talebi artırmıştır. Ülkemizde üretilen ürünler de bu talebin bir kısmını karşılaşmıştır.

İpek Savunma olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine ürün verebiliyor musunuz?

Hammaddeden nihai ürüne entegre bir üretim yetkinliğine sahip firmamız, gerek hammadde gerekse nihai ürün sınıflarında güvenlik güçlerimizle birlikte çeşitli seviyelerde çalışmalarına devam etmektedir.

NATO standartlarına üretim yapabiliyor musunuz?

Ürünlerimizde olabilecek en ufak bir hatanın insan hayatına mal olabileceğinin farkındalığıyla bütün üretimimiz; uluslararası kalite standartlarında, süreklilik ve izlenebilirlik kriterlerinin en üst seviyede uygulanmasıyla gerçekleşmektedir. Fabrikamız bünyesinde bulunan ileri fizik, kimya ve balistik test laboratuvarlarımız, üretim aşamalarımızı sürekli kontrol etmemizde bizlere önemli katkı sağlamaktadır. Bu altyapıyla gerek NATO kalite standartları gerekse NATO ülkelerinin farklı teknik isterlerinin tamamını karşılamaktayız.

İhracatta hangi bölgelerde çalışmalar yapıyorsunuz?

Firmamız 2022 ve 2023 satışlarının tamamını yurtdışı müşterilerine yapmıştır. İpek Savunma ürünleri, Fransa, İsviçre, İtalya, Belçika gibi Avrupa pazarının yanı sıra Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Sudi Arabistan gibi ülkelerde kullanılmaktadır.

İnsanlar kaliteli, hafif, yüksek korucu özellikte ama uygun fiyatlı ürün istiyor.

Ülkelerin ulaşmış olduğu ileri teknolojik seviye, operasyon esnasında veya arazideki kullanıcıya kolaylık olması için bir çok elektronik ekipman sağlamakla birlikte, bu ekipmanlar ve onların bağlı olduğu batarya vb. sistemler zaten mühimmat, silah, gıda, koruyucu malzeme taşıyan kullanıcıya, ekstra taşıma yükü vermektedir. Bu şekilde ortalama 30-40 kg. taşıyan bir kullanıcı, öncelikli olarak daha hafif kask ve balistik koruyucu yelek talebinde bulunmaktadır. İpek Savunma olarak, gerek kullanım konforu gerekse ağırlık olarak , en üst seviyede çözümlerimizi müşterimizle buluşturmaktayız.

Burada sizden istenilen özelliklerde farklılık taşıyor mu?

Her ülkenin güvenlik kuvvetleri; içinde bulunduğu bölgenin tehdit detayı, kullanıcının görev tanımı ve tabi ki hükümetlerinin bütçesine göre farklı ürün talep etmektedir. Kimi kullanıcılar, herhangi bir bütçe kısıntısı olmaksızın mevcut olan en yüksek koruma seviyesindeki ürünü en hafif ağırlıkta almayı talep ederken, kimi kullanıcılar da gene koruma seviyesinden feragat etmeden ama maliyeti uygun olması için çok daha ürünler talep etmektedir. Bizler İpek Savunma olarak, bütçe, koruma seviyesi ve ürün ağırlığı matrisinde, bir terzi gibi gelen her müşterinin özel isteğini karşılayacak esnek bir üretim kabiliyetine sahibiz.OCAK2024