İş hayatında kıyafetler hangi mesajları veriyor?

Kişilerin taşıdıkları kişisel ve kurumsal değerleri sadece bilgi ve becerileriyle ortaya koymak isteyip bunları destekleyecek görselliğe yeterince önem vermemeleri en büyük hatalardan biridir.

Çünkü giyindiğimiz kıyafetlerin verdikleri mesajlar zannettiğimizden çok şey aktarıyor. Karşımızdakine ilk birkaç saniye içerisinde değerlerimiz, sosyal kimliğimiz ve statümüz hakkında bilgi veriyor.

Bir iş kadınının yalnızca etek boyuna bakarak değer yargıları, düşünceleri ve hatta hayata bakış açısıyla ilgili yargıya varıp, sosyal hayatında ve iş hayatında nereye kadar ilerlemiş olduğunu bile anlayabiliyoruz.

Eğitim, tecrübe ve kişinin karakteri kariyer basamaklarını tırmanırken asla göz ardı edilmeyecek özelliklerdir. Ancak şık kıyafetler iş hayatındaki yerin sağlama alınmasında önemli bir yardımcı unsurdur.

Kadınlar şık giyime kurum içi itibarlarını artırdığını düşündükleri  için büyük önem veriyorlar. Giysiler çalışanların özgüvenlerini de artırarak performanslarında etkili oluyor. Hatta kıyafetlerin terfi  şansını artırdığını düşünen bile var.

Özensiz, abartılı ve bakımsız bir görünüme sebep olabilecek unsurlar itibar yıpratıcıdır. Kişiye dar, kısa, büyük gelen kıyafetler veya kişiye ait değilmişçesine bol duran kıyafetler olumsuz etki bırakır.

Giyindiğimiz kıyafetlerin sadece boyutu, tasarımı, desenleri değil renkleri de çok önemlidir ve her rengin farklı bir mesajı vardır. Fizyolojik ve psikolojik olarak olumlu veya olumsuz yönde etkilendiğimiz renkler çalışma ortamında doğru kullanılırsa, üretkenliği artırabilir. Mesela sıcaklık, samimiyet, güç, heyecanı simgeleyen kırmızının insanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Hakimiyet kuran bir renktir. Kırmızı rengini tercih edenlerin kişilerin güç ve iktidara düşkün oldukları görülür. Bu kişiler aktif, atılgan, girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi sever, belirleyici ve yönlendiricidir. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder dolayısıyla işe kabul edilme şansınız daha da artar. İş yaşamında kıyafet tercihlerini sarı renkten yana kullanan kişilerin özgür ve bağımsız olmayı sevdikleri ve değişkenlikten hoşlandıklarını söyleyebilirim. Yeşil rengi tercih edenler ise doğru bildiğinde ısrarcıdırlar. Fikrinden ödün vermez. Otoritesi ve inandırıcılığı ile çevresindekileri etkilemeyi başarırlar.

Kişinin bulunduğu yerel ve kurumsal kültüre uygun, yapılan faaliyet ile uyumlu giyinmesi,  gerek ilk izlenim oluşumunda gerekse gündelik iş yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. Unutmayalım, kendimize gösterdiğimiz özen başkalarından göreceğimiz itibarı belirler.