Küçükçalık Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Küçükçalık: Türkiye ile Mısır birbirini tamamlayan iki ülkedir

Mısır ile ilişkilerimizde yaşanan bahar havası ticari ilişkilerinde gelişimi hususunda umut var olmamızı sağlıyor. İki binli yılların başında yapılan yatırımlarla Mısır’daki üretim faaliyetlerine önemli katkılar sağlayan Türk yatırımcılar, yaşanan bu olumlu hava doğrultusunda yeni yatırımların gündeme gelebileceğini belirtiyor. Yaşanan bu gelişmelerden Türk yatırımcıların nasıl etkilendiğini konuşmak için bir araya geldiğimiz Küçükçalık Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Küçükçalık, sorularımızı yanıtladı.    

Türkiye Mısır ticari ilişkileri ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türkiye ile Mısır birbirini tamamlayan iki ülkedir. Mısır ucuz enerji ve ucuz işçiliği ve yakın konumu ile değerlendirmemiz gereken bir ülkedir. Buna mukabil Mısır’ın da Türk yatırımcıya ihtiyacı var. Türk insanının üretim ve pazarlama bilgisine Mısır’ın ihtiyacı var. Her iki tarafın artılarını bir araya getirmesi ile ortaya bir sinerji çıkmaktadır. Bu çerçevede ciddi değerler ortaya çıkaracağımız kanaatindeyim. Mısır 110 milyon nüfusu ile bizim için hem üretim hem de pazar olarak oldukça caziptir.

Türk yatırımcılar 2000’li yılların başında Mısıra yatırım yapmaya başladılar. Bizde 2006 yılında ilk yatırımımızı gerçekleştirdik. Bu zaman zarfında ülke ile ilgili ciddi bir bilgi birikimi oluşturduk. Bu süre içerisinde her iki tarafta birbirini tanıdı ve öğrendi. Bu çerçevede de karşılıklı olarak ilişkiyi yönetebilme becerisi oluşturduk.

İki binli yılların başından önce Mısır’a yatırımımız yok muydu?

2000’li yılların başında ülkemizde ciddi bir kriz vardı. Bunun yanında o dönemde 30 milyar dolar ihracat yapan bir ülkeydik. Asgari ücret çok düşüktü ve sizde işçilik ucuzken ve dış pazar bilginiz azken başka bir ülkede yatırım yapmayı elbette ki düşünmezsiniz. Bizde asgari ücretin yükselmesi ve Mısır’da enerji maliyetlerindeki ucuzluk, bizim Mısır’ı gündemimize almamıza neden oldu.

2006 yılından sonra hızlı bir yatırım sürecine girdik.

Evet, o dönemde ciddi yatırımlar yaptık. Sonrasında siyasi karışıklıklar gündeme geldi. Bu süreçte de yatırımcılar için belirsizlikler yaşandı. Ancak bu durum ticari ilişkilerimizin kötüye gitmesine neden olmadı. Kanaatimce ticari ilişkiler iyi gittiği sürece siyasi ilişkiler inişli çıkışlı bir seyir izlese de aradaki bağ kopmayacaktır. Türkiye Mısır ilişkilerinde de bunu tecrübe ettik.

İlişkilerimizin zora girdiği dönemde Mısır’ın yatırımcılarımıza zorluk çıkarmaması önemliydi. Bu konuda Mısır’ı takdir etmemiz gerekir.

Mısır’ın zorlu süreçlerde yatırımcılarımıza sorun çıkarmadığını söyleyebilirim. Tabii ilişkilerin çok iyi olduğu 2007-2008 yılında kapıdan girdiğinizde sizi oldukça sıcak karşılarlardı. Sonrasında pasaportunuzu kontrol eden memurun suratından ilişkilerin kötü olduğunu anlamak güç olmadı. Ancak herhangi bir yaptırımla karşılaşmadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Bugün durum nasıl?

Çok şükür ilişkiler düzeldi. Özellikle Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mısır’ı ziyareti sonrası ortam yumuşadı. Devamında Mısır Dışişleri Bakanı’nın ülkemizi ziyareti ilişkilerin daha iyiye gideceği yönünde bizi umutlandırdı.

Vize sorunu halledildi mi?

Vize sorun halledildi. Vize sorunu en büyük problemimizdi çok şükür halledildi.

Mısır’a en fazla yapılan yatırım tekstil mi?

En fazla yapılan yatırım tekstil ama bunun yanında Türkiye’nin beyaz eşya ve hijyen ürünleri alanında çok ciddi yatırımlar var.

Mısır’ın ABD ile yaptığı serbest ticaret anlaşması yapılan bu yatırımlarda çok belirleyicidir diyebilir miyiz?

Diyebiliriz ama Mısır’ın da 110 milyonluk koskocaman bir pazar olduğu unutulmamalıdır. Mısır halkının alım gücü arttıkça Mısır bizim için önemli bir pazar olacaktır. Tekrar etmekte fayda var iki ülkeyi birbirinden ayrılmaz iki parça olarak ifade edebiliriz.

Mısır Afrika pazarı için de önemli bir ayaktır diyebilir miyiz?  

Afrika pazarına geçişte Mısır’ın önemli bir köprü olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin Afrika’ya açılması için, Mısır’ın da Avrupa’ya açılması için birbirine ihtiyacı olduğu açıktır. Bugün Avrupa’ya gitmek isteyen her Mısırlı İstanbul Hava Limanı’nı kullanıyor. Yine ABD’ye gidecekse, Çin’e gidecekse de buradan uçuyor.

Türk yatırımlarının Mısır’da artar mı?

Aktardıklarımızdan yola çıkarsak artmaması için bir sebep yok.  Bundan sonra yatırımların artacağını söyleyebiliriz. Bunun yanında karşılıklı olarak turizm faaliyetlerinin artacağı düşünüyorum.

Küçükçalık olarak Mısır’da gerçekleştirdiğiniz yatırımların büyüklüğünü öğrenebilir miyiz?

Mısır’a bugüne kadar yüz milyon doların üzerinde bir yatırım yaptık. Bu çerçevede Mısır’dan son bir yılda 60 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamı önümüzdeki üç dört yıl içerisinde yüz milyon dolara çıkarmayı planlıyoruz.

Bu büyümeyi yeni yatırımlar doğrultusunda mı yoksa mevcut kapasitenin artırılması yoluyla mı gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?

Hem mevcut kapasiteyi artırarak hem de yeni yatımlar yaparak bu hedefe ulaşmayı planlıyoruz.

Mısırdaki yatırımlarınız büyürken Türkiye’deki yatırımlarınız azalıyor mu?

Hayır, birbirini olumsuz etkileyen bir durumdan bahsetmiyoruz. Kamuoyunda da ‘Türkiye’deki işleri Mısır’a taşıyorlar’ yönünde söylemlerle karşılaşıyoruz. Bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyebilirim. Aslında Türkiye’de yapılamayacak olan işler Mısır’a aktarılıyor. Türkiye’de artan maliyetler doğrultusunda müşteriye cevap veremediğimiz veya bundan sonra da veremeyeceğimiz ürünleri üretim maliyetleri daha uygun olan Mısır’da üreterek iş potansiyelimizi artırıyoruz. Bu noktada ülkemizin kaybettiği bir şey yok. Hatta ucuz işleri oraya taşıyarak pahalı işlerin de elimizde kalmasını sağlıyoruz. Yani Türkiye ve Mısır tamamıyla bir kazan kazan formülü ile hareket ediyor. Türkiye ve Mısır çok doğru bir kombinasyondur.

Ticari ilişkilerin geleceği ile ilgili öngörülerinizi alabilir miyiz?

Ticari ilişkilerin önümüzdeki dönemde bugünkü rakamların çok üzerinde olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu potansiyel var. Sadece tekstil değil birçok farklı sektörde yapılan ve yapılacak olan yatırımlar var. Bu yatırımlar hayata geçirildikçe iki ülke ticari ilişkilerinin artarak devam edeceğini söylemek zor değil. İlişkilerin düzelmesi ile ortaya çıkacak yatırım ortamı Mısır’ı cazip hale getirecektir.TEMMUZ2023