KOLUMAN Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık: Türk Savunma Sanayiimizin küresel ölçekte geldiği yüksek seviyeden dolayı gururluyuz

KOLUMAN Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık:

Türk Savunma Sanayiimizin küresel ölçekte geldiği yüksek seviyeden dolayı gururluyuz

IDEF 2019 fuarında kara araçlarına DERMAN aracını ekleyerek savunma sanayi alanındaki yerini güçlendiren KOLUMAN Otomotiv, NATO standartlarının dışında uluslararası sertifikasyonlarıyla uluslararası pazardaki yerini almaya çalışıyor. Savunma sanayi kara araçları açısından dünyanın en gelişmiş teknolojilerine sahip olduklarının altını çizen KOLUMAN Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, sorularımızı yanıtladı.

Türkiye’nin savunma sanayi kara araçlarında geldiği noktayı aktarır mısınız?

Türk Savunma Sanayiimizin küresel ölçekte geldiği yüksek seviyeden dolayı gururluyuz. Kara araçları üreticilerinden biri olarak Kara Kuvvetlerinin omurgasını oluşturacak araçları üretme sorumluluğunun bilincindeyiz. Kara araçları, uluslararası alanda ülkemizin adını temsil eden öncü bir segment olup, kara araçları bakımından Dünya’da en gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerden birisiyiz. Zira; NATO ve müttefik ülkelerden gelen talepler bunu destekler niteliktedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile lojistik destek araçlarının tedariki konusunda anlaşma imzaladınız. Bu kapsamda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

DERMAN’ın bütün testlerde üstün başarı göstermesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile KOLUMAN arasında, Ekim 2021’de 65 araçlık seri üretim sözleşmesi imzaladık.

Şu an bu araçların kabul aşamasındayız, çok yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatları gerçekleştireceğiz. DERMAN, lojistik görevlerde göstereceği performansla kullanıcıdan takdir toplayacaktır.

KOLUMAN Otomotiv olarak IDEF’23 fuarıyla ilgili hazırlıklarınızı aktarır mısınız?

25-28 Temmuz 2023 tarihlerinde İstanbul‘da gerçekleşecek IDEF’23’e Salon 2, Stant 212’de yaklaşık 350 m²’lik bir alanda katılım sağlayacağız. IDEF, Türk Savunma Sanayiimizin gelişmişlik seviyesini tüm dünyaya sergilediği güçlü ve verimli adından söz ettiren bir fuar. KOLUMAN ailesi olarak, her fuarda olduğu gibi lansmanını yapacağımız ürünlerimizin heyecanı içerisindeyiz.

Fuarda yer alacak 8×8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç (DROPS) Araç, sizlerin de yakından takip ettiği üzere askeri lojistik operasyonlarında kullanılan konteynerlerin yüklenmesi, taşınması amacıyla yerli bir çözüm olarak sunulmaktadır. Standımızda boy gösterecek 6×6 Akaryakıt Tankeri ise, askeri operasyonların aksamaması için karadan akaryakıt ikmali yapabilmek üzere, orduların operasyonel gücünü en üst düzeye çıkarmayı hedefleyerek özel olarak tasarlanmıştır. 8×8 ve 6×6 DERMAN Ailesinin yeni jenerasyon zırhlı ve zırhsız silüetlerini ilgilileri ile ilk kez buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Diğer ürünümüz ise,  4×4 araç sınıfının özellikle alt yapısını vurgulamak istediğimiz, arazi performansını üst seviyeye çıkararak ihtiyaçların karşılanmasına yönelik geliştirilen ve talebe göre kabin tasarımı yapılarak ordulara teslim edilmesi planlanan araç konseptidir. Tabii ki geliştirdiğimiz alt sistemler özelinde sergilemeyi planladığımız başka ürünlerimiz de olacak. Bu sebeple bütün katılımcıları KOLUMAN standımızı ziyaret etmeye davet ediyoruz.

DERMAN aracınızla ilgili yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

DERMAN, TSK’nın ulaşım-lojistik sorunlarının çözümünde aktif rol ile devam eden bir başarı öyküsüdür aslında. Bugüne kadar 10 bine yakın Unimog aracını Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim eden KOLUMAN, 2016 yılında özgün ve milli bir araç tasarlamak için kollarını sıvadı diyebiliriz. Lojistik araçlarının harp sahasında ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak Zırhlı Taktik Tekerlekli 8×8 DERMAN’ı üretmeye karar verdik. DERMAN, balistik zırh koruması, 16 ileri otomatikleştirilmiş şanzıman ve 517-625 HP güç aralığı, yüksek tonajlı aks kapasitesi, patlak gider lastik entegrasyonu, merkezi lastik şişirme sistemi, 360° farkındalık sistemi ve soğukta çalıştırma protokolü ile kullanıcısına üst düzey performans sağlıyor. İlk kez IDEF’19’da sergilenen DERMAN, bu güne kadarki süreçte yoğun bir test sürecinden geçti. Bu kapsamda DERMAN, Slalom, Azami Hız ve İvmelenme, Fren, Dik Eğim Tırmanma, Diferansiyel Kilit, Yan Eğim, Sudan Geçme, Patlak Gider Lastik, Gürültü Yayılımı Balistik, Motor Performans, Fonksiyonellik testlerini başarıyla tamamladı. DERMAN’ın testleri ve performans sürüşleri, özel hazırlanan parkurda NATO standartlarına uygunluğunun yanında, ek bazı uluslararası sertifikasyonlar için Avrupa Birliği ülkelerinden gelen teknik ekip ve gözlemciler eşliğinde yapıldı. Seri üretimleri devam eden  DROPS’un bir sonraki adımında otonom teknolojiyi de devreye almayı hedefliyoruz. Ayrıca tamamen öz kaynaklarımızla ürettiğimiz, 4×4’ten 8×8’e kadar konfigürasyon seçimi bulunan araç ailemize, 10×10 sınıfının da eklenmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.TEMMUZ2023